"Nienawiść do własnej ojczyzny jest jedną z chorób, która dotknęła część sędziów"

[object Object]
Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej PiS w Olsztynietvn24
wideo 2/35

Reformujemy dzisiaj sądownictwo - mówił Jarosław Kaczyński podczas konwencji samorządowej w Olsztynie, twierdząc jednocześnie, że "nienawiść do własnej ojczyzny jest jedną z chorób, która dotknęła część sędziów i która prowadzi do nieszczęść".

Prezes PiS zaczął swoje wystąpienie od nawiązania do historii Warmii i Mazur.

- To jest ziemia o szczególnej historii, ale także o szczególnym pięknie. Mówię tutaj o pięknie nie w wymiarach naszej ojczyzny, ale w szerszych wymiarach: Europy, a nawet świata. To piękno to jest uroda i bogactwo tej ziemi - mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że "trzeba umieć to wykorzystać".

"Sądy nie stają po stronie Polaków, tylko po stronie tych, którzy Polakami nie są"

Kaczyński dodał, że 73 lata temu "zaczęły się nowe dzieje tej ziemi". Jak podkreślił, dzieje te trzeba opisywać, gdyż "bez świadomości przeszłości, nie ma tego, co jest bezwzględnie potrzebne, nie ma wspólnoty".

Zaznaczył, że "ta wspólnota jest tu potrzebna".

- Szczególnym rysem sytuacji na ziemi warmińsko-mazurskiej są pojawiające się roszczenia ze strony dawnych właścicieli. I są sądy, które nie stają po stronie Polaków, tylko po stronie tych, którzy Polakami nie są, w każdym razie w pewnym momencie z tej polskości zrezygnowali - mówił.

- My reformujemy dzisiaj sądownictwo i oczywiście to nie jest jedyna przyczyna tej reformy. To jest jedna z wielu (przyczyn - red.) - zaznaczył.

- Ale ta ojkofobia, czyli niechęć, czy nawet nienawiść do własnej ojczyzny i własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów i która prowadzi do nieszczęść - kontynuował.

"Samorząd jest niezbędny, ale może uczynić wiele zła"

Kaczyński podkreślił w trakcie konwencji, że "musimy być razem, musimy mieć świadomość polskiego patriotyzmu, ale także patriotyzmu tej ziemi, tego lokalnego".

Zwrócił uwagę, że "dobry samorząd może być tylko wtedy, jeżeli za nim stoi wspólnota, bo wspólnota może stawiać mu zadania, może go kontrolować, może reagować na sytuacje, które zachodzą wtedy, kiedy te zadania nie są wykonywane".

- Samorząd jest absolutnie niezbędnym elementem demokratycznego państwa i demokratycznej wspólnoty narodowej - mówił Kaczyński, zastrzegając jednak, że "samorząd może uczynić też wiele zła i wyroki sądów tego nie zmienią, nawet jeżeli są korzystne dla tych, którzy w pewnym momencie stanęli przed tym sądem".

"Jesteśmy obrzucani kamieniami, ale idziemy tą drogą"

Mówiąc o wiarygodności PiS i ostatnich trzech latach rządów, prezes partii podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość realizuje zapowiedzi z kampanii.

- My robimy to, co żeśmy zapowiadali, robimy to i mamy odwagę karać także tych z naszych szeregów, którzy czynią zło. Mamy także odwagę przeciwstawiać się możnym tego świata, jeśli chodzi o polskie interesy - podkreślił.

Dodał jednocześnie, że chcą, aby "Polska osiągnęła poziom życia zachodniej Europy".

- Mamy odwagę podjąć ten wielki wysiłek, który polega na tym, że czynimy w Polsce coś, co tym silnym, także w Polsce, ciągle najsilniejszym, bardzo się nie podoba. Można iść inną mięciutką, nic niezmieniającą, a zapewniającą różne korzyści drogą, my wybraliśmy drogę pod górę, bardzo pod górę, jeszcze do tego jesteśmy obrzucani kamieniami, spadają na nas lawiny, a idziemy tą droga i to jest gwarancja naszej wiarygodności, także w samorządach - mówił Kaczyński.

Kaczyński: wybraliśmy drogę pod górę
Kaczyński: wybraliśmy drogę pod górętvn24

"Warto dać szansę młodym, dynamicznym, wiarygodnym"

- Nam się tak bardzo chce zmieniać Polskę, jak im [opozycji - red.] się bardzo nie chciało. Warto dać szansę młodym ludziom, bardzo dynamicznym, wiarygodnym - przekonywał premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji.

Przekonywał, że dla niego ważne jest, aby "dla młodych prawników i dla młodych sędziów otworzyć kanały awansu, po to też, żeby wymiar sprawiedliwości był jak najbardziej sprawiedliwy". - Co równie ważne: niezależny, obiektywny, transparentny, i efektywny, bo mamy jeden z najbardziej nieefektywnych, co przyznaje nawet Komisja Europejska, wymiarów sprawiedliwości w całej Unii Europejskiej. To jest naprawa, która się teraz zaczęła, będziemy ją kontynuować i na pewno dotrzemy do celu.

Szef rządu, zwracając się do uczestników konwencji, mówił, że trzeba "przekonać naszych rodaków, że warto w nasze ręce złożyć odpowiedzialność za samorządy".

"To naprawa, która się teraz zaczęła, będziemy ją kontynuować i na pewno dotrzemy do celu"
"To naprawa, która się teraz zaczęła, będziemy ją kontynuować i na pewno dotrzemy do celu"tvn24

Autor: akw//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości