TVN24 | Polska

Kaczyński pisze o "nihilistycznym szaleństwie" i dziękuje za "obronę świątyń"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP
Kaczyński: musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za wszelką cenę
Kaczyński: musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za wszelką cenęFacebook/Prawo i Sprawiedliwość
wideo 2/21
Facebook/Prawo i SprawiedliwośćKaczyński: musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za wszelką cenę

O "niebywale wulgarnym, barbarzyńskim nihilizmie, który na skalę dotąd w naszych dziejach niespotykaną profanował miejsca kultu i symbole religijne, atakował kapłanów, a także niszczył narodowe świętości" napisał w sobotę Jarosław Kaczyński. Odniósł się do protestów, jakie odbywają się w Polsce od czasu, gdy Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską wydał orzeczenie w sprawie dopuszczalności aborcji.

Pod koniec października wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych wezwał "wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają, do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła". Oceniał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji "jest całkowicie zgodny z konstytucją". Mówiąc o protestach po decyzji TK, zaznaczył, że w ich ramach dokonywane są ataki na kościoły. - To jest wydarzenie w historii Polski, przynajmniej w tej skali, całkowicie nowe - ocenił.

Kaczyński: postawiliśmy tamę nihilistycznemu szaleństwu

Do spraw tych Kaczyński odniósł się także w liście, skierowanym w sobotę do uczestników VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej". Wyraził "z głębi serca płynącą wdzięczność" za ich postawę. "Jak zwykle, pięknie stanęliście w potrzebie, angażując się spontanicznie w obronę świątyń oraz tworząc Straż Patriotyczną pod hasłem 'Brońmy Krzyża, obrońmy Polskę'. Po raz kolejny nie zawiedliście Państwo, dając odpór niebywale wulgarnemu, barbarzyńskiemu nihilizmowi, który na skalę dotąd w naszych dziejach niespotykaną profanował miejsca kultu i symbole religijne, atakował kapłanów, a także niszczył narodowe świętości" - napisał Jarosław Kaczyński.

"To dzięki takim właśnie dającym w czasie próby świadectwo miłości wiary i ojczyzny postawom postawiliśmy tamę temu nihilistycznemu szaleństwu" - ocenił.

"Przed nami wiele wielkich wyzwań, które, tak jak poprzednie, wymagać będą od nas mobilizacji, zaangażowania, ofiarności i samozaparcia. Będziemy bowiem jako obóz wierności wierze i Polsce atakowani z różnych stron na wiele sposobów. Atakowani tym gwałtowniej, im większe będą nasze sukcesy w budowaniu sprawiedliwej i solidarnej Polski, silnej duchem i gospodarką, suwerennej, realizującej nasze polskie interesy Rzeczypospolitej" - napisał wicepremier.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości