Przemówienie Kaczyńskiego na Jasnej Górze. Politycy komentują

Źródło:
TVN24
"Kaczyński i Kościół to związek partnerski, w którym każdy korzysta"
"Kaczyński i Kościół to związek partnerski, w którym każdy korzysta"TVN24
wideo 2/7
"Kaczyński i Kościół to związek partnerski, w którym każdy korzysta"TVN24

Przemówienie wygłoszone przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Jasnej Górze wywołało szereg komentarzy politycznych. - To ohydne łączenie tego, co święte, z tym, co PiS-owskie - powiedział poseł PO Marcin Kierwiński. - PiS chce za wszelką cenę wygrać wybory, a Kościół postanowił im w tym pomóc - ocenił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. - Nigdy nie zgodzimy się na zawłaszczanie Kościoła, na jego upolitycznianie i wykorzystywanie do swoich cynicznych celów - zadeklarował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpił podczas 32. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, która odbywa się na Jasnej Górze w Częstochowie. W swoim przemówieniu Kaczyński mówił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat udało się wiele zdziałać w sprawie dążenia do równości i sprawiedliwego ustroju społecznego i gospodarczego w Polsce. - Tej drogi nie można przerwać. Nie można oddać władzy tym, którzy chcą nas z tej drogi zawrócić i to zawrócić radykalnie, tak żeby już nie było powrotu. I zapowiadają to. Zapowiadają w gruncie rzeczy zniszczenie demokracji, zniszczenie praworządności. Na to nie możemy się zgodzić - oświadczył.

Przemówienie Kaczyńskiego na Jasnej Górze
Przemówienie Kaczyńskiego na Jasnej Górze TVN24

W spotkaniu udział wzięli też między innymi członkowie rządu Prawa i Sprawiedliwości - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister rodziny Marlena Maląg i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wystąpienie Kaczyńskiego na Jasnej Górze spotkało się z krytyką ze strony polityków opozycji.

Gawkowski: PiS chce za wszelką cenę wygrać wybory, a Kościół postanowił w tym pomóc

Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy, powiedział, że "Kaczyński i Kościół to związek partnerski, w którym każdy korzysta".

- Kaczyński korzysta na poparciu Kościoła, bo dzięki temu, że księża wysyłają sygnały w niedzielę, jak głosować, wygrywa wybory, a Kościół korzysta, bo miliardy złotych z różnych instytucji idą po cichu, a czasem jawnie na księży, Kościół, instytucje kościelne - tłumaczył polityk opozycji. - To jest związek, który nie zostanie rozerwany żadnymi wyborami. To jest związek, który pieczętuje kasa. I to jest cała prawda o tym, dlaczego Kaczyński wczoraj był na Jasnej Górze - podkreślił Gawkowski.

Jak mówił, "to są miliardy złotych, które przez lata Kaczyński i jego ekipa inwestowała w Kościół po to, aby w kluczowym momencie, w dniu wyborów, Kościół się odpłacił i księża w parafiach powiedzieli: idźcie głosować na PiS".

Na zorganizowanej w Sejmie konferencji Gawkowski dodał, że "Prawo i Sprawiedliwość chce za wszelką cenę wygrać wybory, a Kościół katolicki postanowił im w tym pomóc".

- Ale to nie jest tak, że wyborcy są pozbawieni rozumu. Wyborcy doskonale wiedzą, że jeżeli do akcji wkracza Kościół, to znaczy, że z sondażami i poparciem dla PiS-u jest źle - powiedział szef klubu Lewicy. Przekonywał, że "ani pan Kaczyński, ani biskupi nie są w stanie zakłamać rzeczywistości". - Inflacja jest skumulowana, w ciągu dwóch lat przekroczyła 30 procent, mamy do czynienia z olbrzymią drożyzną, Polakom żyje się gorzej, a PiS zakłamuje rzeczywistość, szukając wroga - wymieniał. - Pan Kaczyński opowiada na Jasnej Górze, że wróg jest taki, który obali demokrację. Demokrację obali następne cztery lata rządów PiS-u. A Kościół, który chce wspierać w tym Kaczyńskiego, to Kościół, który nie szanuje Polaków, którzy chcieliby być wolni od tego, co dzisiaj proponuje Kaczyński - dodał.

Gawkowski: PiS chce za wszelką cenę wygrać wybory, a Kościół postanowił im w tym pomóc
Gawkowski: PiS chce za wszelką cenę wygrać wybory, a Kościół postanowił im w tym pomócTVN24

Kosiniak-Kamysz: nigdy nie zgodzimy się na zawłaszczanie Kościoła, na jego upolitycznianie

- Wystarczy przestrzegać konstytucji - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się również do wystąpienia prezesa PiS na Jasnej Górze. - W konstytucji jest wszystko jasno opisane. Jest wolność religijna opisana, jest rozdział państwa i Kościoła i jest współdziałanie państwa i Kościoła - wymieniał lider PSL.

- Ja jestem wierny słowom papieża Franciszka: państwa muszą pozostać świeckie, bo te wyznaniowe źle kończą - dodał. Przywołał także słowa jednego z założycieli ruchu ludowego w Polsce, Wincentego Witosa, który powiedział "w sprawach wiary będziemy słuchać każdego wikarego, w sprawach polityki nie będziemy słuchać żadnego biskupa".

- My wiemy, co robić. Jesteśmy po stronie tradycji, wartości chrześcijańskich. Dla nas to jest bardzo ważne, nie pozwolimy tego nikomu zniszczyć, ale nigdy nie zgodzimy się na zawłaszczanie Kościoła, na jego upolitycznianie i wykorzystywanie do swoich cynicznych celów - mówił prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz: nigdy nie zgodzimy się na zawłaszczanie Kościoła, na jego upolitycznianie
Kosiniak-Kamysz: nigdy nie zgodzimy się na zawłaszczanie Kościoła, na jego upolitycznianie TVN24

Kierwiński: to jest ohydne łączenie tego, co święte, z tym, co pisowskie

Wystąpienie Kaczyńskiego na Jasnej Górze skomentował także poseł PO Marcin Kierwiński. W jego ocenie prezes PiS "robi kampanię na Jasnej Górze".

- To jest ohydne łączenie tego, co święte, z tym, co PiS-owskie. Straszy zabraniem Polsce suwerenności, ale tak naprawdę boi się jednej rzeczy - utraty bezkarności i tych gigantycznych pieniędzy, które zarabiają ludzie PiS-u - powiedział Kierwiński, odnosząc się do przemówienia prezesa PiS.

Jak dodał, "w tej sprawie wszystko jest jasne". - Kaczyński wie, że przegra wybory, wie, że do tego jest bardzo blisko, więc jeszcze na siłę stara się mobilizować swój elektorat, bo wie, że pewnie zamieni fotel wicepremiera na ławę oskarżonych - stwierdził polityk Platformy Obywatelskiej.

Kierwiński: to jest ohydne łączenie tego, co święte, z tym, co PiS-owskie
Kierwiński: to jest ohydne łączenie tego, co święte, z tym, co PiS-owskieTVN24

Rzecznik PiS o słowach Kaczyńskiego

O przemówienie Kaczyńskiego pytany był w poniedziałek poseł Prawa i Sprawiedliwości i rzecznik prasowy partii rządzącej Rafał Bochenek.

- Jeżeli chodzi o kwestie związane z demokracją, suwerennością i praworządnością, to tak, rzeczywiście, jeżeli chodzi o to, kto dzisiaj przebiera nogami i chce przejąć na nowo władzę w Polsce to rzeczywiście jest to gigantyczne zagrożenie dla naszego państwa, bo cały czas, permanentnie, z drugiej strony sceny politycznej słyszymy o likwidowaniu wszystkiego co popadnie, niezależnych instytucji, telewizji, różnych innych instytucji, IPN, CBA, to są propozycje, które przecież padały z ust polityków PO - mówił Bochenek. Według niego "te instytucje są gwarantem pluralizmu i dobrze funkcjonującej demokracji" w Polsce.

- Słyszymy również o tym, iż są plany ze strony innych ugrupowań eliminowania konkurentów politycznych - dodał rzecznik PiS.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na Jasnej Górze skomentował rzecznik PiS Rafał Bochenek
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na Jasnej Górze skomentował rzecznik PiS Rafał BochenekTVN24

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl