RELACJA

Prezes PiS przed komisją śledczą do spraw Pegasusa

Sroka pokazała zdjęcie Kaczyńskiego, Orbana i Czukory
Kaczyński przed komisją. Spór o treść przyrzeczenia
Źródło: TVN24

Piątkowe przesłuchanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed komisją śledczą do spraw Pegasusa miało bardzo burzliwy przebieg. Zaczęło się od sporu wokół przyrzeczenia, jakie Jarosław Kaczyński miał złożyć przed rozpoczęciem zeznań. Później wykluczono z posiedzenia dwóch członków komisji z PiS za ich zachowanie. W kolejnych rundach padały pytania o finansowanie zakupu tego systemu dla służb specjalnych. Gdy przewodnicząca komisji Magdalena Sroka zapytała o to, czy oprogramowanie szpiegujące Pegasus było stosowane wobec ówczesnego premiera Morawieckiego, Jarosław Kaczyński zaprzeczył. - Wedle mojej wiedzy, tego rodzaju sytuacja nie miała miejsca i nikt jej nie planował - powiedział prezes PiS. Mówił też o kwestii Pegasusa w jego własnym telefonie. Tak relacjonowaliśmy siedmiogodzinne posiedzenie speckomisji w tvn24.pl. 

Transmisja z obrad w TVN24 i TVN24 GO

W piątek po godzinie 9 rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Pierwszym świadkiem był profesor Zakładu Systemów Bezpieczeństwa Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dr hab. Jerzy Kosiński. Po godzinie 12 rozpoczęło się przesłuchanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Właśnie pojawiły się nowe informacje ()

Prezes PiS pytany we wtorek, czy pojawi się na piątkowym posiedzeniu komisji, odpowiedział, że będzie na posiedzeniu, "bo ma obowiązek być". - Obawiam się, że tam będzie wiele pytań, na które ja nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po prostu moja orientacja w tej sprawie (...) obawiam się, niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach - mówił Jarosław Kaczyński.

Trela: przesłuchanie pokaże jego zakres wiedzy

Zdaniem członków komisji, Kaczyński jest kluczowym świadkiem, ponieważ jako wicepremier ds. bezpieczeństwa powinien mieć szeroką wiedzę na temat podsłuchów.

Wiceszef komisji Tomasz Trela powiedział, że jej członkowie wyszli z założenia, iż prace należy rozpocząć od przesłuchania człowieka, który tak naprawdę decydował o tym, co się dzieje w Polsce przez ostatnie osiem lat. - Dlatego zdecydowaliśmy się na wezwanie Jarosława Kaczyńskiego - wyjaśnił.

Przyznał, że oczekuje współpracy ze strony Kaczyńskiego. Jak dodał, "przesłuchanie pokaże jego zakres wiedzy, nastawienie i chęć współpracy z komisją śledczą". - Może być tak, że Kaczyński odpowie na kilka pytań: "nie wiem", "nie pamiętam", "nie orientuję się", natomiast nie może być to jego taktyka i odpowiedź na każde pytanie. Tak mógłby powiedzieć człowiek, który nie pełnił żadnej funkcji publicznej - podkreślił Trela.

- My na pewno na takie rzeczy się nie złapiemy, bo są dokumenty, określone kompetencje, zakresy zadań odpowiednich członków Rady Ministrów i Kaczyński też taki zakres zadań miał - dodał.

Sroka: wiele osób w komisji będzie potrafiło zaskoczyć prezesa

- Jarosław Kaczyński może zasłaniać się niewiedzą. Jestem na to przygotowana i myślę, że wiele osób w komisji, które też przygotowują się do tego przesłuchania, będzie potrafiło zaskoczyć prezesa - mówiła Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga) w wideopodcaście "Wybory kobiet" w TVN24 GO.

Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa poinformowała w rozmowie z Arletą Zalewską i Aleksandrą Pawlicką również o tym, że CBA za rządów PiS kupiło szpiegowski system wbrew zaleceniom ABW. - ABW była wręcz przymuszana do tego, żeby zakupiła ten system, ale wycofała się w ostatnim momencie, dokładnie wskazując obszary zagrożeń związane z jego zakupem. Nieprawdą jest, że od początku to CBA miało zakupić ten system. Próbowano w to wkręcić inne służby - tłumaczyła Sroka.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: