Wspomnienie z początku inwazji na Ukrainę. "Nie spałem i czekałem, kiedy to będzie. O czwartej włączyłem telefon"

Źródło:
TVN24
Mykoła Kniażycki: Nie spałem i czekałem, kiedy to będzie. O czwartej włączyłem telefon
Mykoła Kniażycki: Nie spałem i czekałem, kiedy to będzie. O czwartej włączyłem telefonTVN24
wideo 2/35
Mykoła Kniażycki: Nie spałem i czekałem, kiedy to będzie. O czwartej włączyłem telefonTVN24

Byłem gotowy do tego, co będzie. Oczywiście od razu po wystąpieniu Putina zadzwoniłem do swoich przyjaciół - powiedział w "Kropce nad i" ukraiński parlamentarzysta Mykoła Kniażycki. Wspominał tak chwilę, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło komentował zaś niedawną wizytę prezydenta USA Joe Bidena w ukraińskiej stolicy. - To jest moment, który przybliża zwycięstwo - ocenił.

Były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło oraz dziennikarz i deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Kniażycki wspominali w "Kropce nad i" w TVN24 pierwsze chwile zeszłorocznej inwazji na Ukrainę.

- W nocy już nie spałem i czekałem, kiedy to będzie. O czwartej rano włączyłem telefon komórkowy, przez który oglądałem (Władimira) Putina (...). Czekałem, bo wszystkie służby specjalne Zachodu, naszych sojuszników, mówiły o tym, że Rosja napadnie. Rozumieli, że do końca olimpiady tego nie będzie, ale od razu po końcu olimpiady to będzie albo 23-go lutego, kiedy u Rosjan jest dzień ich wojska, albo 24-go - mówił ukraiński parlamentarzysta.

Kniażycki przyznał, że "był gotowy do tego, co będzie". - Oczywiście od razu po wystąpieniu Putina zadzwoniłem do swoich przyjaciół, dziennikarzy z telewizji Espreso, bo jestem współwłaścicielem tej telewizji, mówiłem, że wojna się zaczęła, trzeba pracować - mówił.

Dodał, że redakcja miała przygotowane wcześniej jeszcze jedno biuro we Lwowie. - Moja rodzina pojechała do Lwowa, a ja zostałem w Kijowie - kontynuował. Dodał, że wstąpił wtedy w szeregi obrony terytorialnej i był w nich do czasu, aż ukrainskie siły odparły atak Rosjan na stolicę.

Natomiast Piekło przypominał, że "były informacje, które przeciekły do mediów, zresztą na życzenie wywiadu amerykańskiego i brytyjskiego, i z nich dość jasno wynikało, że do tego dojdzie raczej szybciej niż później". - Co do tego nie miałem złudzeń - oznajmił dyplomata.

Biden odwiedził Kijów. "To jest moment, który przybliża zwycięstwo"

Były polski ambasador w Ukrainie mówił też o wizycie prezydenta Joe Bidena w Kijowie w tym tygodniu.

- Obecność lidera wolnego świata akurat w Kijowie, w miejscu, gdzie padają pociski, bomby i ten prezydent wspólnie z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim chodzi po ulicy i pokazuje całemu światu, że on tu jest i że to jest solidarność z Ukrainą, to są rzeczy ogromnie ważne - komentował.

- Myślę, że ten moment, to jest moment, który przybliża zwycięstwo. Zwycięstwo Ukrainy i koniec Władimira Putina. Bo zdaje się, że w tej sytuacji, jaką mamy, to tylko jego koniec, jego władzy, może dać jakieś szanse na rozwiązanie - mówił dyplomata.

Jan Piekło: to jest moment, który przybliża zwycięstwo
Jan Piekło: to jest moment, który przybliża zwycięstwoTVN24

Kniażycki został natomiast zapytany, co jego zdaniem może pokonać Putina. - Przywództwo, przywództw liderów - odparł deputowany.

Jak mówił, "całe polskie społeczeństwo wspiera Ukrainę". - Dla nas to jest bardzo ważne, bo wszyscy walczymy za demokrację - wskazywał. Jego zdaniem, "kiedy będzie ta solidarność, kiedy będzie to przywództwo Stanów Zjednoczonych", to Putin szybciej zostanie zwyciężony.

Zełenski "jest takim bohaterem do naśladowania dla młodych ludzi, dla młodych polityków"

Goście "Kropki nad i" mówili także o prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim. - On jest człowiekiem młodym, który wykazał się determinacją i odwagą - mówił Piekło. Według byłego ambasadora, "on jest w tej chwili takim bohaterem do naśladowania dla młodych ludzi, dla młodych polityków, pewnie nie tylko w naszej części świata, ale pewnie i w innych".

- Myślę, że ta determinacja i niewątpliwie jeszcze jego wrodzone zdolności aktorskie, w tym talent oratorski, pomogły mu przekazać całemu światu i parlamentom całego świata pewne przesłanie, które pozwala (…) lepiej rozumieć Ukrainę i być solidarnym - dodał.

Kniażycki mówił natomiast, że "bohaterstwo Zełenskiego nie jest tylko w tym, że on jest liderem społeczeństwa, a w tym, że on idzie razem ze swoim społeczeństwem".

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne. W tvn24.pl na żywo relacjonujemy wydarzenia związane z konfliktem na linii Iran-Izrael.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl