Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w maju, na PO głosowałoby 27 proc. badanych, na PiS - 23 proc, a na SLD - 9 proc. To wyniki najnowszego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłaby też Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, z 5-procentowym poparciem.
W porównaniu z kwietniem poparcie dla PO spadło o 1 pkt proc., dla PiS - wzrosło o 2 pkt. proc., dla SLD wzrosło o 2 pkt. proc. Nie zmienił się odsetek popierających Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego. Według ogłoszonych wczoraj wyników innego sondażu CBOS, nieoczekiwanie wzrosła też popularność tej partii w wyborach do europarlamentu. W zbliżającym się głosowaniu poparłoby ją 6 proc. respondentów.
Koalicjant poza progiem
Poniżej progu wyborczego w krajowych wyborach parlamentarnych znalazłyby się: PSL z 4 proc. wynikiem (spadek o 1 punkt proc.), Twój Ruch - 3 proc. (wzrost o 2 punkty proc.), Polska Razem Jarosława Gowina - 2 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 1 proc. (bez zmian). Nikt z ankietowanych nie wskazał na Prawicę Rzeczypospolitej oraz na Polską Partię Pracy – Sierpień'80. 2 proc. badanych zadeklarowało chęć zagłosowania na inną partię, a 24 proc. nie określiło swoich preferencji.
Ponad połowa poszłaby na wybory
CBOS zbadał poparcie dla partii politycznych wśród tych osób, które zapewniły, że wzięłyby udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Pójście na wybory parlamentarne zadeklarowała w maju ponad połowa respondentów (51 proc.), 31 proc. nie wzięłoby w nich udziału. 18 proc. respondentów odpowiedziało: "nie wiem". W porównaniu z badaniem z kwietnia o 1 pkt proc. spadł odsetek badanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach. O 1 pkt proc. wzrósł natomiast odsetek respondentów, którzy nie zamierzają głosować. Nie zmieniła się grupa ankietowanych, którzy nie wiedzą, czy wzięliby udział w wyborach. Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 7–14 maja 2014 r. na liczącej 1074 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Partia Korwin-Mikkego jak SLD
Podobnie rozłożyło się poparcie dla partii przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według środowego sondażu CBOS, deklarowana frekwencja wyniosłaby 41 proc.
Na wprowadzenie do Parlamentu Europejskiego największej liczby posłów szansę mają Po - 21 proc i PiS - 20 proc. SLD-UP oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego mogłyby liczyć na 6 proc. poparcie.
Na PSL zagłosowałoby jedynie 3 proc. zdeklarowanych wyborców, a na Europę Plus Twój Ruch oraz Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry - po 2 proc. Najmniej wskazań uzyskała w tym pomiarze Polska Razem Jarosława Gowina (1 proc.).
Autor: js//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CBOS