Jak pomóc uchodźcom? Poradnik i lista organizacji

Źródło:
tvn24.pl
"Ogrzewalnia" w Michałowie
"Ogrzewalnia" w MichałowieTVN24
wideo 2/21
"Ogrzewalnia" w MichałowieTVN24

Pomóc migrantom można na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest przekazanie darowizny, ale można też zaangażować się w wolontariat. Umożliwiają to organizacje pozarządowe działające na rzecz uchodźców. Pieniądze przeznaczane są między innymi na transporty humanitarne, schronienie, pomoc medyczną i prawną, a także integrację ze społeczeństwem przyjmującym.

Organizacji, których celem lub jednym z nich jest pomoc uchodźcom, jest wiele. Poniżej zamieszczamy listę oraz informacje dotyczące działalności i sposobów wsparcia części z nich. 

Przed decyzją o formie zaangażowania w pomoc uchodźcom warto zapoznać się z prowadzonymi akcjami na stronach organizacji lub skontaktować się z nią bezpośrednio. Niektóre przedsięwzięcia związane z pomocą uchodźcom są ograniczone w czasie.

MIGRANCI I UCHODŹCY W EUROPIE >>>

Caritas Polska

Prowadzi akcje związane z pomocą humanitarną zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski. Prowadzi Centra Pomocy Uchodźcom i Migrantom w Szczecinie, Kaliszu i Warszawie, które zapewniają systematyczną pomoc w zakresie integracji międzykulturowej, doradztwa zawodowego, pomoc psychologiczną, prawną, zajęcia w świetlicach, pakiety edukacyjne. Caritas diecezjalne realizują samodzielnie pomoc dla uchodźców (Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Poznańskiej). Od początku obecnego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając między innymi żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce.

Informacje o aktualnie prowadzonych akcjach na stronie caritas.pl. Zobacz, jak wesprzeć finansowo wybrany cel.

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Polsce (jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża) działa od w 1919 roku. Pod obecną nazwą działa od 1927 roku. Pomaga ofiarom klęsk, katastrof i konfliktów zbrojnych.

Organizacja czeka na zezwolenie władz na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, aby móc prowadzić tam działania pomocowe. Dotychczas - mimo apeli i próśb - takiej zgody nie otrzymała.

PCK prowadzi zbiórkę darów rzeczowych, które pomagają w tworzeniu pakietów pomocowych dla migrantów. Dary są przyjmowane w Oddziałach PCK w całej Polsce: Zobacz listę oddziałów

Obecnie najpotrzebniejsze są: kurtki, polary, swetry, grube skarpetki, ciepłe obuwie, czapki, szaliki, koce i śpiwory. Odzież i buty powinny być nowe bądź używane, ale nadające się do bezpośredniego przekazania. PCK przyjmuje także żywność wysokoenergetyczną typu batony, czekolady, suszone owoce oraz artykuły spożywcze typu pasztety i inne konserwy drobiowe, konserwy rybne, suchary, wafle ryżowe i tym podobne.

Organizację można wesprzeć także finansowo, na konto o numerze: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "Na ratunek uchodźcom".

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć

Stowarzyszenie działa na rzecz ochrony praw człowieka, przede wszystkim świadcząc bezpłatną pomoc prawną osobom z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i dyskryminacją, w tym osobom ubogim, ofiarom przemocy domowej, cudzoziemcom i uchodźcom. Prowadzi także monitoringi przestrzegania standardów praw człowieka oraz realizuje projekty badawcze i edukacyjne.

Możesz wesprzeć fundację wpłacając darowiznę: www.pomocprawna.org. Chcesz dołączyć do organizacji w ramach wolontariatu? Zobacz, jak to zrobić.

Lekarze Bez Granic

Międzynarodowa akcja zrzeszająca lekarzy różnych narodowości i specjalności. Leczą oni ludzi w miejscach ogarniętych konfliktami zbrojnymi oraz w miejscach, gdzie pomoc lekarska jest szczególnie potrzebna i trudno dostępna.

Chcesz przekazać darowiznę? Wejdź na stronę donate.doctorswithoutborders.org. 

By zapewnić opiekę medyczną milionom ludzi cierpiących w wyniku kryzysów humanitarnych w ponad 80 krajach świata, Lekarze Bez Granic poszukują wykwalifikowanych kandydatów zainteresowanych pracą w terenie. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Fundacja KALEJDOSKOP KULTUR

Fundacja KALEJDOSKOP KULTUR jest platformą dialogu międzykulturowego. Powstała jako inicjatywa osób i organizacji reprezentujących różne narody i grupy etniczne. Jej misją jest aktywizacja społeczna i obywatelska imigrantów, cudzoziemców oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Promuje prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie, wolność, demokrację. 

Tu znajdziesz więcej informacji i kontakt do do fundacji: http://kalejdoskopkultur.pl/

Fundacja Ocalenie

Działająca od 2000 roku fundacja wspiera migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju. Działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Prowadzi między innymi Centrum Pomocy Cudzoziemcom w Warszawie i w Łomży, świetlicę dla dzieci uchodźczych w Łomży, a także uczy bezpłatnie języka polskiego. 

Chcesz wesprzeć fundację? ZOBACZ JAK WPŁACIĆ ŚRODKI

Chcesz dołączyć do wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji Ocalenie? Sprawdź aktualne ogłoszenia o wolontariacie lub napisz na wolontariat@ocalenie.org.pl.

Fundacja dla Somalii

Fundacja działa na rzecz promowania dialogu międzykulturowego oraz integracji imigrantów ze społeczeństwem przyjmującym. Skupia się przede wszystkim na aktywizacji zawodowej cudzoziemców oraz promowaniu różnorodności kulturowej w miejscu pracy. 

Chcesz wesprzeć działania fundacji? Darowiznę można przekazać numer konta: Bank Zachodni WBK 72 1090 2851 0000 0001 1732 4583.

Więcej informacji o działalności fundacji na stronie: https://fds.org.pl

Fundacja dla Wolności

Fundacja adresuje swoje najważniejsze działania do cudzoziemców. Promuje różnorodność kultur i światopoglądów oraz działa na rzecz integracji i poprawy sytuacji uchodźców, migrantów, kobiet i innych grup zagrożonych wykluczeniem. Swoje zadania dzieli na trzy obszary: sport (np. poprzez wykorzystywanie piłki nożnej do przełamywania uprzedzeń i szukania wspólnego języka dla różnych grup), integracja, edukacja międzykulturowa.

Działania fundacji można wspierać przez Patronite lub przekazując jeden procent podatku - tutaj fundacja udostępnia instrukcję. Pod adresem https://www.fundacjadlawolnosci.org znajduje się więcej informacji na temat działalności fundacji i aktywnościach przez nią organizowanych.

Polska Akcja Humanitarna

PAH istnieje od 1992 roku, działa w miejscach, w których wybuchają kryzysy humanitarne: katastrofy naturalne i konflikty zbrojne. Do pomocy humanitarnej w zagrożonych miejscach PAH angażuje głównie miejscowych specjalistów.

W związku z sytuacją humanitarną na granicy polsko-białoruskiej Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę pieniężną na pomoc dla migrantów. Zebrane środki mają zostać wykorzystane m.in. do zakupu żywności, ubrań, koców, śpiworów, termosów i środków opatrunkowych. Zakupiona pomoc rzeczowa ma być przekazywana organizacjom i instytucjom działającym na miejscu, które pomagają osobom zagrożonym zawróceniem na granicę i noclegiem w lesie. Zebrane środki pieniężne mają zostać także użyte do zakupu najpotrzebniejszych produktów dla osób, które przebywają ośrodkach dla cudzoziemców. 

Wesprzyj pomoc PAH dla migrantów można przelewem na numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "SOS Granica" lub poprzez stronę. Zobacz, jak jeszcze możesz pomóc Polskiej Akcji Humanitarnej.

Polska Misja Medyczna

Organizacja niesie pomoc medyczną w najbardziej potrzebujących krajach świata, m.in. w Syrii, Irackim Kurdystanie, Senegalu, Jordanii. Polska Misja Medyczna uruchomiła między innymi zbiórkę pieniędzy na zakup najbardziej potrzebnych leków i środków ratujących życie dla Afgańczyków.

Chcesz pomóc? Wejdź na stronę: https://pmm.org.pl/chce-pomoc

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Misją PCPM jest niesienie pomocy humanitarnej, rozwojowej i ratunkowej osobom potrzebującym na całym świecie. Koncentruje się między innymi na zapewnieniu schronienia i wparciu finansowym dla uchodźców. 

Organizacja zaznacza, że dzięki zaangażowaniu Polaków zorganizowała transport żywności terapeutycznej do Sudanu Południowego i zapewniła dach nad głową uchodźcom z Syrii.

Zobacz, w jaki sposób możesz wesprzeć PCMP na stronie https://pcpm.org.pl/wesprzyj-pcpm

Wolna Syria

Celem fundacji jest pomoc syryjskim uchodźcom oraz innym osobom poszkodowanym w konflikcie w Syrii. Fundacja wysłała 57 ton pomocy humanitarnej do prowincji Idlib, Hama, Aleppo i Damaszku. Fundacja uczestniczyła również m.in. w zbiórce pieniędzy na budowę szpitala przy granicy turecko-syryjskiej i przeprowadzenie operacji medycznych dla rannych uchodźców z Syrii przebywających w Libanie.

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę na numer konta: ALIOR Bank S.A. 41 2490 0005 0000 4530 5518 9531. Więcej informacji na stronie www.wolnasyria.org.

Pomoc na miejscu

W remizie strażackiej w Michałowie zorganizowano tak zwaną "ogrzewalnię" dla migrantów, w której można znaleźć ubrania, koce termiczne, śpiwory, jedzenie, ciepłe napoje, materace czy środki higieniczne, a także ogrzać się. Na miejsce dary przynoszą lokalni mieszkańcy, ale też aktywiści.  

Drogę do "ogrzewalni" można znaleźć dzięki pomocy rozwieszonych plakatów. Aktywiści pobierają też dary i zanoszą je do potrzebujących migrantów.

Autorka/Autor:js

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Co najmniej 18 osób zginęło w katastrofie samolotu w Nepalu. Maszyna w czasie startu ze stołecznego lotniska zjechała z pasa i zapaliła się.

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Źródło:
Reuters

Policja opublikowała nagranie z akcji w Springfield w stanie Illnois, w czasie której jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 36-letnią czarnoskórą kobietę. Ofiara sama wezwała policję, podejrzewając, że ktoś włamał się do jej domu. Policjant, który oddał strzał, został zwolniony i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o morderstwo i nadużycie siły.

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Źródło:
BBC, Reuters

Nie zabrałbym dziecka na polowanie. Sam nie uczestniczę w polowaniach. Natomiast nie chcę odbierać tym, którzy chcą uczestniczyć w polowaniach, takiego prawa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do propozycji zawartych w "Strategii zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035".

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Aktywiści klimatyczni nad ranem zablokowali płytę lotniska Kolonia/Bonn, jednego z największych w Niemczech. Z tego powodu wszystkie loty zostały czasowo wstrzymane. Władze portu przekazały, że utrudnień należy spodziewać się do końca dnia.

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Źródło:
BBC, tvn24.pl

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Punkowcy z Niemiec zjechali się na wakacyjną wyspę Sylt na Morzu Północnym i założyli tam letni obóz protestacyjny. Demonstrują przeciwko wykluczeniu ekonomicznemu, degradacji środowiska i obecności skrajnej prawicy w jednym z najbardziej ekskluzywnych rejonów kraju.

Punkowcy opanowali wyspę. Cel? "Wysłać w przeszłość schronienie dla faszystów"

Źródło:
"The Guardian"

Przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu Ukraina opłakuje sportowców, których plany i marzenia odebrała wojna. Wśród nich "wschodzącą gwiazdę judo" Stanisława Hulenkowa oraz dziesięcioboistę Wołodymyra Androszczuka, który wstąpił do armii mimo uszkodzonego kręgosłupa.

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Przy obecnym prezydencie niestety żadnych zmian w tym zakresie nie zrobimy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji. Pytany, dlaczego sumienie podpowiada mu głosowanie przeciwko tej ustawie, powiedział, że "ta ustawa jest tylko biciem piany i robieniem kobietom nadziei".

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Źródło:
TVN24

W środę rano na północy Moskwy wybuchł samochód, dwie osoby zostały poszkodowane - potwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak podają media, jednym z rannych jest agent GRU.

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Źródło:
Reuters

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP

Senator Bob Menendez, jeden z bardziej wpływowych polityków w Partii Demokratycznej, złożył rezygnację po wyroku skazującego za przekupstwo i działanie w charakterze agenta rządu Egiptu. Ugiął się pod naciskami innych demokratów.

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Brytyjski gitarzysta i wokalista bluesowy John Mayall zmarł w wieku 90 lat - przekazano w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Muzyk, odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, nazywany był "ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa".

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

Źródło:
BBC, PAP

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl