"Artykuł 5. tutaj w Monachium odmieniany jest przez wszystkie przypadki"

Źródło:
TVN24
"Artykuł 5. tutaj w Monachium odmieniany jest przez wszystkie przypadki"
"Artykuł 5. tutaj w Monachium odmieniany jest przez wszystkie przypadki" TVN24
wideo 2/3
"Artykuł 5. tutaj w Monachium odmieniany jest przez wszystkie przypadki" TVN24

Wśród sojuszników nie ma żadnej wątpliwości, że artykuł 3. i artykuł 5. NATO w pełni obowiązują - powiedział w programie "Jeden na jeden" szef BBN Jacek Siewiera, przebywający w stolicy Bawarii na 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ocenił, że "relacje sojusznicze są absolutnie w najlepszej kondycji, zarówno te bilateralne, jak i w Sojuszu Północnoatlantyckim". Szef BBN mówił również o ewentualnym objęciu przez Radosława Sikorskiego stanowiska unijnego komisarza ds. obronności. - To jest zawsze dobra propozycja, gdy Polacy zajmują wysokie stanowiska w strukturach sojuszniczych - powiedział.

- Natowski artykuł 5. (Paktu Północnoatlantyckiego - red.) tutaj w Monachium jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Wśród sojuszników nie ma żadnej wątpliwości, że czy to artykuł 3., czy to artykuł 5. wszystkie w pełni obowiązują - powiedział Jacek Siewiera.

Jak dodał, "nawet kraje, które do tej pory nie realizowały swoich zobowiązań z artykułu 3., który występuje w traktacie waszyngtońskim w pierwszej kolejności, już teraz deklarują wobec rzeczywistości, która cały czas ulega pogorszeniu, eskalacji, poprawę swojego zaangażowania w inwestycje we własne bezpieczeństwo, w swoje siły zbrojne".

- Zarówno artykuł 5, jest absolutnie niewzruszalny, jak i pozostałe zobowiązania - dodał.

Dla skuteczniejszego osiągnięcia celów niniejszego traktatu, Strony, każda z osobna i wszystkie razem, poprzez stałą i skuteczną samopomoc i pomoc wzajemną, będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści.

O słowach Trumpa

Sierwiera był pytany o słowa Donalda Trumpa, który powiedział niedawno na jednym z wieców wyborczych w Karolinie Południowej, że nie ruszyłby z pomocą sojusznikowi, który nie wydaje wystarczająco dużo na obronność i zachęcałby Rosję, by zrobiła z nim, co się jej podoba.

Szef BBN zapewniał, że "relacje polsko-amerykańskie, relacje sojusznicze są absolutnie w najlepszej kondycji, zarówno te bilateralne, jak i w Sojuszu Północnoatlantyckim".

- Nie jest rolą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego komentowanie słów byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych i być może kandydata na prezydenta naszego głównego, najważniejszego sojusznika, gwaranta tej natychmiastowej pomocy i skutecznej pomocy, jaką otrzymujemy i jaką otrzymywaliśmy od samego początku wojny na Ukrainie - podkreślił. Dodał, że "niewątpliwie należy rozumieć te słowa przez pryzmat wewnętrznej debaty politycznej w Stanach Zjednoczonych".

- Sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest sojuszem niezachwianym. Te relacje nigdy nie były tak dobre i bez względu na to, kto zasiada w Białym Domu, bez względu na to, kto sprawuje władzę w Warszawie, ten komunikat o stabilności i nierozerwalności tej więzi musi również tu w Monachium wybrzmiewać bardzo silnie, przede wszystkim w kierunku Moskwy - przekonywał.

Jak ocenił. "jeżeli kandydat na prezydenta USA Donald Trump mówi, że będzie sprawdzał, kto ile wydatkuje środków na obronność, to bardzo słusznie". - My powinniśmy to robić co miesiąc, co kwartał, co rok. A przywódcy państw, administracje polityczne tych państw powinny to robić co tydzień - przekonywał.

Zwrócił uwagę, że "żyjemy w świecie, który przechodzi transformację na naszych oczach". - Ona dzieje się w niezwykle dynamiczny sposób. W zasadzie nie ma dnia, który nie przynosiłby zdarzeń potrząsających posadami bezpieczeństwa świata Zachodu, w którym żyjemy od dekad, który kształtowaliśmy. I dziś w tej rzeczywistości kwestie bezpieczeństwa, kwestie wydatkowania, kwestie odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy powinny być weryfikowane przez przywództwa polityczne państw, na briefingach i odprawach z szefami służb specjalnych, w pałacach prezydenckich, w pałacach premierów, co tydzień w poniedziałek, 7.30 - mówił Siewiera.

"Artykuł 5. to jest świętość"

Pytany, czy prezydent RP wyobraża sobie, że Polska w momencie, gdy trzeba zastosować artykuł 5., zastanawia się, czy kraj sojuszniczy, który potrzebuje pomocy, płacił więcej niż 2 procent PKB na zbrojenia, Siewiera powtórzył, że "artykuł 5. to jest świętość". - Tak jak całość traktatu i wszystkie zapisy należy traktować absolutnie poważnie - zaznaczył.

- Jeśli chodzi o kwestie pomocy sojuszniczej Polski, to należy podkreślić, że nasi sąsiedzi, przede wszystkim kraje bałtyckie, przede wszystkim Finowie, czyli te kraje, które znajdują się w podobnej sytuacji bezpieczeństwa, podobnej sytuacji geopolitycznej, co Polska, podobnym stopniu zagrożone imperializmem rosyjskim, podobnie odbierają to zagrożenie i ich reakcja jest prawidłowa - ocenił. Zwrócił uwagę, że wydatkowanie środków na zbrojenia w tych państwach "dalece przekracza 2 procent". - I z takimi sojusznikami szczęśliwie sąsiadujemy - dodał szef BBN.

"Kurtuazyjna wizyta w takim formacie i w takich czasach nigdy nie jest kurtuazją"

12 marca prezydent USA Joe Biden przyjmie, na wspólnym spotkaniu, prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska - przekazał w czwartek Biały Dom. Wizyta ma związek z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO.

CZYTAJ WIĘCEJ: Duda i Tusk w Białym Domu. Jest data

- Kurtuazyjna wizyta w takim formacie i w takich czasach nigdy nie jest kurtuazją. Czasami, i to jest ten przypadek, symbolika jest znacznie ważniejsza niż realne gesty - stwierdził Siewiera. Wyjaśnił, że ta symbolika jest niezywkle istotna, gdyż podkreśla wartości.

- Wspólna wizyta prezydenta państwa, zwierzchnika sił zbrojnych oraz premiera, który przejął rząd, który rozpoczyna nową kadencję, w Białym Domu, w centrum decyzyjnym naszego największego strategicznego sojusznika, to jest bez wątpienia bardzo silny sygnał o stabilności i nierozerwalności więzi transatlantyckich - ocenił szef BBN.

Poinformował, że szczegóły dotyczące przygotowania samego harmonogramu wizyty, planu konkretnych spotkań, poszczególnych delegacji dopiero trwają. - Trwają ustalenia dotyczące składów, trwają ustalenia dotyczące programu. Dość powiedzieć, że samo przygotowanie tej wizyty i skoordynowanie wspólnej notyfikacji, wspólnej deklaracji o gotowości do przygotowania i odbycia takiej wizyty, to była praca przynajmniej kilku tygodni, więc bez wątpienia tej pracy jeszcze przed nami wiele - powiedział gość TVN24.

"Kurtuazyjna wizyta w takim formacie i w takich czasach nigdy nie jest kurtuazją"
"Kurtuazyjna wizyta w takim formacie i w takich czasach nigdy nie jest kurtuazją"TVN24

Sikorski unijnym komisarzem? "Trudno spekulować, czy Polak na eksponowanym europejskim stanowisku to dobra czy zła decyzja"

Szef BBN pytany był również o ewentualne objęcie przez Radosława Sikorskiego stanowiska unijnego komisarza ds. obronności. Deutsche Welle donosi że Ursula von der Leyen, która zapewne w przyszłym tygodniu ogłosi zamiar ubiegana się o drugą pięcioletnią kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej, rozważa powołanie odrębnego komisarza ds. obronnych. W mediach, między innymi na łamach Politico, pojawiły się spekulacje, że kandydatem na to stanowisko miałby być szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. - Władysław Kosiniak Kamysz, pytany o te doniesienia powiedział, że Sikorski "ma wszelkie predyspozycje, by pełnić jedne z najważniejszych funkcji w Europie i na świecie".

- Polak na stanowiskach podejmujących kluczowe decyzje w strukturach sojuszniczych, czy to Sojuszu Północnoatlantyckiego, czy Unii Europejskiej, jest zawsze niezwykle cennym zasobem, niezwykle cennym aktywem, jakim może posługiwać się Rzeczypospolita, może posługiwać się państwo polskie - ocenił. - Zwłaszcza - dodał - jeśli jest to osoba tak rozpoznawalna jak minister Radosław Sikorski.

- Jeżeli jego działanie będzie skupione na obronie interesów Rzeczypospolitej, interesów obronnych, interesów zbrojeniowych flanki wschodniej, a spodziewam się, że tak właśnie jest i tak właśnie będzie, to trudno spekulować, czy Polak na eksponowanym europejskim stanowisku to dobra czy zła decyzja. To jest zawsze dobra propozycja, gdy Polacy zajmują wysokie stanowiska w strukturach sojuszniczych - powiedział. Przypomniał, że "gotowość do rozmów kadrowych dotyczących obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej pan prezydent deklarował od samego początku, od kiedy weszła w życie ustawa kompetencyjna".

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Podległa portugalskiemu ministerstwu pracy spółka Santa Casa de Misericordia jest winna narkotykowej grupie mafijnej z Brazylii 40 tysięcy euro - wynika z policyjnego śledztwa. O sprawie napisał w piątek lizboński tygodnik "Expresso".

Media: podległa ministerstwu spółka jest winna mafii 40 tysięcy euro

Media: podległa ministerstwu spółka jest winna mafii 40 tysięcy euro

Źródło:
PAP

W lipcu i sierpniu w Chorwacji spodziewane jest prawdziwie piekielne lato. Wysoka temperatura powietrza i brak opadów spowodują, że wzrośnie ryzyko suszy - ostrzegł w sobotę dziennik "Jutarnji list", powołując się na prognozy meteorologa Zorana Vakuli.

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

To lato w Chorwacji ma być "piekielne". Meteorolog alarmuje

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Skoro Putin chce, żeby rosyjscy żołnierze ginęli w Ukrainie masowo, to trzeba czynić wszystko, żeby te oczekiwania pana Putina zostały spełnione, to znaczy, żeby Rosja poniosła klęskę na Ukrainie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Duda: skoro Putin chce, by rosyjscy żołnierze masowo ginęli w Ukrainie, trzeba spełnić te oczekiwania

Duda: skoro Putin chce, by rosyjscy żołnierze masowo ginęli w Ukrainie, trzeba spełnić te oczekiwania

Źródło:
TVN24, PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na jednym ze skrzyżowań we Wrocławiu. Kierowcy ruszający na zielonym świetle o mało nie zderzyli się z przejeżdżającym tramwajem. Sprawą zajmuje się policja.

Zielone światło dla samochodów, nagle pojawia się tramwaj. Nagranie

Zielone światło dla samochodów, nagle pojawia się tramwaj. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali w nocy z piątku na sobotę sygnał alarmowy, nakazujący natychmiastowe stawienie się w ich jednostkach - poinformowało dowództwo WOT. To ćwiczenia, mające sprawdzić, ilu żołnierzy stawiło się w określonym czasie.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali rozkaz stawienia się w jednostkach

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostali rozkaz stawienia się w jednostkach

Źródło:
PAP

Porozumienie między USA i Ukrainą dotyczące bezpieczeństwa jest ważne także z punktu widzenia wolnego świata, trzymania Rosji "w półprzysiadzie" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Roman Kuźniar, politolog i dyplomata z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się także do ultimatum w sprawie pokoju, które przedstawił w piątek rosyjski prezydent. Ocenił, że "Putin, widząc co się dzieje, spuszcza z tonu".

Rosja "trzymana w półprzysiadzie", Putin "spuszcza z tonu"

Rosja "trzymana w półprzysiadzie", Putin "spuszcza z tonu"

Źródło:
TVN24

Fentanyl jest najsilniejszym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, działa sto razy mocniej od morfiny. Ma silne działanie psychoaktywne, więc jest też używany jako narkotyk. Jeżeli dostanie się w niepożądane ręce, może dojść do tragedii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Dwa ziarenka mogą zabić dorosłą osobę. "Narkotyk zombie" w Polsce

Źródło:
TVN24
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Jakiekolwiek pogłoski o śmierci Trzeciej Drogi są dalece przesadzone - powiedział w TVN24 wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Jednocześnie oświadczył, że jego ugrupowanie jest bardziej rozczarowane wyborami europejskimi. - My jesteśmy pewnie bardziej skłonni do tego, żeby dyskutować, na ile taki sojusz, w takiej konstrukcji, ma ręce i nogi - dodał.

Kobosko: jesteśmy bardziej sfrustrowani

Kobosko: jesteśmy bardziej sfrustrowani

Źródło:
TVN24

Kibicowanie to wiara w swoją drużynę, nie statystykę. Obstawiam 1:0 dla Polski w meczu z Holandią - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. W niedzielę biało-czerwoni rozpoczną rywalizację na mistrzostwach Europy.

Donald Tusk obstawił wynik meczu z Holandią

Donald Tusk obstawił wynik meczu z Holandią

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to jest siła i odwaga. Jesteśmy otruci toksycznymi stereotypami - mówiła w TVN24 Joanna Przetakiewicz-Rooijens z kampanii społecznej "Koalicja Przeciwko Samotności", poruszającej problem zdrowia psychicznego mężczyzn. - Oznaką dojrzałości i mądrości współczesnego mężczyzny jest to, że dba o swoje zdrowie - zauważył profesor Piotr Gałecki.

"Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to siła i odwaga"

"Sięganie po wsparcie i pomoc to nie jest słabość, to siła i odwaga"

Źródło:
TVN24

Ilaria Salis, która ponad rok temu została aresztowana na Węgrzech, została w piątek zwolniona z aresztu domowego po zdobyciu mandatu do Parlamentu Europejskiego. Niedługo po uwolnieniu aktywistki sąd w Budapeszcie poinformował, że przedłoży wniosek o uchylenie jej immunitetu.

Media: aresztowana na Węgrzech Włoszka wypuszczona po wyborze do europarlamentu

Media: aresztowana na Węgrzech Włoszka wypuszczona po wyborze do europarlamentu

Źródło:
PAP

Para turystów, która wybrała się na pieszą wycieczkę na kalifornijską pustynię, w ostatniej chwili zdołała wezwać pomoc. Byli wyczerpani i odwodnieni - podają lokalne media. Kobieta w ciężkim stanie została przetransportowana do szpitala.

Wycieńczona para utknęła na pustyni. Szeryf: mieli dużo szczęścia

Wycieńczona para utknęła na pustyni. Szeryf: mieli dużo szczęścia

Źródło:
PAP, ktla.com
Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Była minister finansów Teresa Czerwińska zeznawała w piątek przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Przyznała, że gdyby we wniosku dotyczącym zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości napisano, że 25 milionów złotych zostanie przekazane CBA, nie wydałaby pozytywnej opinii.

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Źródło:
PAP

Nie jest prawdą, jakoby Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że "musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP" - przekazała Kancelaria Sejmu w piątkowym komunikacie, nawiązując do wcześniejszego wpisu polityka PiS w tej sprawie.

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

Był styczeń, kiedy Ewa P., idąc na przełaj przez pole, potknęła się i zraniła w nogę. Wezwała pomoc. Jednak mimo że w poszukiwaniach uczestniczyło kilkaset osób (głównie policjantów), a 59-latka znajdowała się nieopodal przystanku komunikacji miejskiej, kobiety nie udało się znaleźć na czas. Zmarła. Policja zakończyła już postępowanie wyjaśniające, które miało zbadać, czy poszukiwania zostały przeprowadzone prawidłowo.

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

Źródło:
tvn24.pl

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP