Saryusz-Wolski kandydatem Polski na szefa Rady Europejskiej. Oficjalna nota MSZ

My Tuska popierać nie chcemy. Władze PiS zobowiązują premier Szydło do sprzeciwu
Władze PiS zobowiązują premier Szydło do sprzeciwu wobec kandydatury Tuska
Źródło: tvn24

Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej tego samego dnia komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze pełniącego tę funkcję dotychczas - i ubiegającego się o kolejną kadencję - Donalda Tuska.

Informację o formalnym zgłoszeniu eurodeputowanego PO Jacka Saryusza-Wolskiego potwierdził w rozmowie z PAP szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski. - Przed chwilą notą dyplomatyczną zgłosiłem kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski tłumaczył, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusz-Wolskiego. - Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej - podkreślił Waszczykowski. Minister dodał, że Saryusz-Wolski ma zasługi na rzecz integracji europejskiej także w Polsce, bo jest jednym z twórców naszego procesu integracji z UE.

Waszczykowski podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce". - Ta gwarancja bezstronności była elementem przesądzającym - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

Komunikat MSZ

Kierowany przez Waszczykowskiego resort opublikował komunikat w tej sprawie. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało dziś notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę polskiego europosła. W nocie MSZ poinformowało maltańską prezydencję, że 'Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej'. Kadencja na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej potrwa od 1 czerwca 2017 do 30 listopada 2019 roku" - czytamy w komunikacie.

Zgłoszenie kandydatury Malcie wynika z faktu, że od stycznia państwo to sprawuje półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Tusk bez poparcia Warszawy

Pierwsza 2,5-letnia kadencja Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej upływa z końcem maja. Na szczycie Unii Europejskiej 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję. Dotychczas był jedynym oficjalnym kandydatem.

W sobotę komitet polityczny PiS podjął jednak uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze Donalda Tuska na drugą kadencję.

Już w poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times" informował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje UE w sprawie możliwości zastąpienia Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez Saryusz-Wolskiego.

Doniesienia gazety wywołały dyskusję polityczną w Polsce. We wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentował je stwierdzeniem, że "nie potwierdza, nie zaprzecza", natomiast "trudno od Polski oczekiwać, że będziemy wspierać kandydata (Tuska-red.), który nie chce utrzymywać dobrych relacji z naszym rządem". Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że Tusk "łamie elementarne zasady UE", zatem nie może być przewodniczącym Rady Europejskiej i "w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu".

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Czytaj także: