TVN24 | Polska

System odpowiedzialności dyscyplinarnej. Sędzia Maciej Mitera komentuje

TVN24 | Polska

Autor:
mjz,
karol
Źródło:
TVN24
Sędzia Mitera: należało stworzyć system sądownictwa dyscyplinarnego
Sędzia Mitera: należało stworzyć system sądownictwa dyscyplinarnegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Sędzia Mitera: należało stworzyć system sądownictwa dyscyplinarnego

Czy system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, na czele z nieuznawaną przez Sąd Najwyższy i TSUE Izbą Dyscyplinarną, działa dobrze? Sędzia Maciej Mitera, członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa, jej były rzecznik i jednocześnie prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia mówił w "Jeden na jeden" w TVN24, że rozstrzygnięcia luksemburskiego trybunału dają tutaj "podstawę do dyskusji".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 16 sierpnia Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że "Komisja Europejska otrzymała odpowiedź na pismo Komisarza D. Reydersa z dnia 20 lipca". CIR ogłosiło, że w odpowiedzi do Komisji Europejskiej przekazano, iż Polska będzie kontynuowała zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Wskazano, że w planach jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci.

Sędzia Mitera: rozstrzygnięcia TSUE dają podstawę do dyskusji

Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej oceniał w "Jeden na jeden" w TVN24 sędzia Maciej Mitera. Przyznał, że rozstrzygnięcia luksemburskiego trybunału dają tutaj "podstawę do dyskusji".

- Co do Izby Dyscyplinarnej nie brałem udziału w żadnym głosowaniu tego dotyczącym. Ale nie uchylam się od odpowiedzialności, Krajowa Rada Sądownictwa wybrała sędziów, którzy zasiadają w Izbie Dyscyplinarnej - powiedział.

- Tu nie ma zastrzeżeń personalnych, tu chodzi raczej o rozwiązania systemowe - mówił dalej.

Sędzia Mitera: zawsze coś można ulepszyć

Sędzia został zapytany, czy w związku z tym system związany z reformą wymiaru sprawiedliwości został dobrze stworzony.

- Należało stworzyć pewien system sądownictwa dyscyplinarnego, czy został stworzony (dobrze - red.)? Akurat nie brałem udziału w jego tworzeniu - odpowiedział.

- Nie jest dobrze, jeśli trybunał luksemburski, politycy mówią, że to nie działa, jeżeli sędziowie, z którymi rozmawiałem, mówią: "słuchaj, ten system nie działa", to coś jest nie tak - mówił. Dodał, że "zawsze coś można ulepszyć".

Były rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera o funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej
Były rzecznik KRS o Izbie Dyscyplinarnej TVN24

Sędzia Mitera: Każdy poniekąd jest człowiekiem Ziobry

Mitera mówił też szerzej o tym, jak ocenia całokształt funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Został zapytany, czy czuje się "w jakiś sposób człowiekiem ministra Ziobry". - Każdy poniekąd jest człowiekiem Ziobry, albo inaczej - każdorazowo urzędującego ministra (sprawiedliwości - red.). To jest szef resortu, polityk - odparł.

Dopytywany o przenikanie się polityki i władzy sądowniczej, odparł, że "demokracje zachodnie nie mają z tym problemu". Jako przykład takiego funkcjonowania podał Niemcy.

- Szanuję pana ministra Zbigniewa Ziobrę, każdego szefa resortu, u którego miałem przyjemność pracować - mówił dalej.

Gość TVN24 mówił także o tempie działania sądów w Polsce, jako że sam jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. - Widzę, że ten sąd funkcjonuje dobrze, chociażby po wynikach - powiedział. Zaznaczył jednak, że "zawsze mógłby lepiej".

Jednocześnie Mitera przyznał, że w skali kraju tempo rozpatrywania spraw sądownych spada. - Kognicja tych spraw jest za duża - ocenił. Dodał przy tym, że "to nie jest tak jak czarodziejska różdżka".

Sędzia Mitera: można powiedzieć, że każdy poniekąd jest człowiekiem urzędującego ministra
Sędzia Mitera: można powiedzieć, że każdy poniekąd jest człowiekiem urzędującego ministraTVN24

Sędzia Mitera: KRS pracuje bardzo efektywnie

Gość "Jeden na jeden" przekonywał, że każdemu szefowi resortu sprawiedliwości "leży na sercu" to, żeby usprawnić działalność sądów w Polsce.

Odniósł się także do działalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w składzie której zasiada. - Nic nie zwolniliśmy ani nie przyspieszyliśmy, bo nie jesteśmy organem sprawiedliwości - zwracał uwagę. Zapewniał, że "naprawdę ta Rada pracuje bardzo bardzo efektywnie".

Autor:mjz, karol

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości