Gryciuk nie jest osobą nową w Instytucie Pamięci Narodowej. Był zastępcą prezesa Janusza Kurtyki, a po jego śmierci pod Smoleńskiem Kolegium Instytutu powierzyło mu tymczasowe kierownictwo IPN. Teraz Instytut podał, że 9 czerwca na stanowisko p.o. prezesa Gryciuka wyznaczył marszałek Bronisław Komorowski.
- Teraz pan Gryciuk może wykonywać wszystkie kompetencje prezesa, np. związane z budżetem IPN czy sprawami tzw. zbioru zastrzeżonego - powiedział rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Nie mając pełnych kompetencji prezesa, Gryciuk nie mógł np. odtajniać danych z tajnego, niedostępnego zbioru zastrzeżonego IPN, a bez tego znajdujący się tam funkcjonariusze SB nie byliby pozbawiani przywilejów emerytalnych.
Wyznaczony dzięki "małej nowelizacji"
Dotychczasowa ustawa o IPN nie przewidywała sytuacji nagłej śmierci prezesa. Dlatego po katastrofie smoleńskiej nie można było w pełni kierować pracą Instytutu. 31 maja weszła w życie nowelizacja ustawy - tzw. "mała nowelizacja" - która w takim przypadku daje marszałkowi prawo do wyznaczania osoby pełniącej obowiązki prezesa.
- Moim zadaniem było tylko i wyłącznie to, aby ustabilizować dzisiaj, kiedy nastąpiła tragiczna śmierć prezesa Kurtyki, sytuację w IPN poprzez stworzenie możliwości sprawowania tej funkcji w okresie przejściowym przez jednego z wiceprezesów, którego wcześniej wybrał i uczynił swoim współpracownikiem właśnie prezes Kurtyka - mówił wówczas Komorowski.
Kandydatów na prezesa wskaże Rada IPN
Sejm przyjął także tzw. "dużą nowelizację" ustawy o IPN autorstwa PO. Według niej, prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu zwykłą większością głosów - a nie większością 3/5 głosów, jak było to wcześniej. Odwołać prezesa będzie można na wniosek Rady IPN m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów. Sejm także wybierze członków dziewięcioosobowej Rady IPN.
Kandydatów do niej przedstawi Zgromadzenie Elektorów wyłonione przez renomowane uczelnie oraz Instytuty Historii i Studiów Politycznych PAN. Spośród tych kandydatów członków Rady ma wybrać Sejm (5 z 10 kandydatów) i Senat (2 z 4 kandydatów). Kolejnych dwóch członków Rady IPN wybierze Prezydent RP, który ma dwa miesiące na wybór spośród kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa.
Źródło: PAP, lex.pl