Mimo coraz głębszego kryzysu na linii Ukraina-UE w związku z traktowaniem uwięzionej Julii Tymoszenko, prezydent Bronisław Komorowski zdecydował, że pojedzie do Jałty na majowy szczyt przywódców Europy Środkowej. Z udziału w tym spotkaniu zrezygnowali już m.in. prezydenci Niemiec, Czech i Austrii.
Wyjazd Komorowskiego do Jałty zaplanowano na dni 11-12 maja - poinformowała prezydencka kancelaria. Polski prezydent nie pójdzie więc w ślady wielu innych przywódców.
Bojkot
Jako pierwszy wizytę w Jałcie odwołał prezydent Niemiec Joachim Gauck. Na Krym nie przyjadą także przywódcy Słowenii, Austrii, Czech, Chorwacji, Bułgarii i Estonii. W ten sposób protestują oni przeciwko przetrzymywaniu w więzieniu byłej premier Ukrainy, Julii Tymoszenko.
Gospodarzem majowego szczytu na Krymie będzie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Komorowski podkreślił w wywiadzie telewizyjnym przed kilkoma dniami, że z Janukowyczem wielokrotnie rozmawiał o sytuacji Tymoszenko. - Dokładnie miesiąc po aresztowaniu Julii Tymoszenko w Polsce gościłem prezydenta Ukrainy i mówiłem mu, że to będzie niesłychanie kosztowne i bardzo szkodliwe z punktu widzenia strategicznych interesów Ukrainy, tzn. dążenia do integracji zachodniej, a bronienia się przed integracją wschodnią. Dzisiaj widać, że niestety to się realizuje - zaznaczył prezydent.
PiS: zbojkotować Euro. Premier: to niewłaściwe
Informacje o pobiciu byłej premier przez strażników więziennych i jej głodówka sprawiły, że na Zachodzie zaczęto mówić o bojkocie ukraińskiej części Euro 2012. Za takim bojkotem opowiada się również PiS. Premier Donald Tusk oświadczył z kolei, że wezwania do bojkotu mistrzostw uważa za niewłaściwe.
- Rozumiem postawę polityków, którzy solidaryzują się, chociaż szkoda, że niektórzy tak późno - z Julią Tymoszenko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także w czasie mistrzostw Europy okazywać tę solidarność w sposób jednoznaczny i bardzo wyrazisty. My też będziemy to czynić - podkreślił Tusk.
Stan Tymoszenko pogorszył się
Tymczasem córka Tymoszenko poinformowała, że stan zdrowia głodującej w więzieniu byłej premier pogorszył się, ale nie zamierza ona przerywać swego protestu. Jewhenija Tymoszenko przekazała jednocześnie, że jej matka zwróciła się do społeczności międzynarodowej z apelem o kontynuowanie nacisków na ukraińskie władze.
51-letnia była premier Ukrainy została skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją.
Tymoszenko twierdzi, że padła ofiarą Janukowycza, swego konkurenta z wyborów prezydenckich w 2010 roku, który nie chce widzieć jej w życiu politycznym Ukrainy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl