Informacje w waszych rękach

Aktualizacja:
 
Dziękujemy, że byliście w Kontakcie

Na wieść o rozbiciu się polskiego samolotu pod Smoleńskiem media zareagowały błyskawicznie. Choć była sobota i większość dziennikarzy miała wolne, wiadomość o katastrofie spontanicznie ściągnęła ich do redakcji. Podobnie jak ściągnęła tysiące internautów przed ekrany komputerów. Ale nie tylko po informacje - oni chcieli się tymi informacjami dzielić, wspólnie je przeżywać, uzupełniać i pod ich wpływem aktywnie działać. Internauci wzięli media w swoje ręce - oceniają specjaliści.

Przez te 5 lat od śmierci papieża ewidentnie zmieniło się to, że dziś internauci są bardziej wyrobionymi użytkownikami, są odważniejsi i nie boją się wypowiadać swoich opinii, a co najważniejsze - o wiele częściej tworzą spontaniczne inicjatywy w sieci Urbanowicz o internautach

– W sobotę tuż po tragedii dostawaliśmy po kilka wiadomości na minutę. Przychodziły zdjęcia z żałoby narodowej w całej Polsce, praktyczne informacje z organizowanych inicjatyw, tysiące kondolencji czy amatorskie filmy z miejsca katastrofy wygrzebane przez internautów w rosyjskiej sieci. Wiele podpisanych „sprawdźcie jeszcze to”. W jego pamięci najbardziej zapadły sygnały spływające na platformę od bliskich ofiar: - Dla mediów to był zawsze problem, jak dotrzeć do świadków, ludzi blisko wydarzeń. W ostatnim tygodniu oni sami wysyłali nam zdjęcia, namiary, niezbędne czy ciekawe informacje. Potem o tych ludziach pisaliśmy teksty czy robiliśmy reportaże – mówi Brzuszkiewicz.

Bez Facebooka nie ma marszu

W sobotę kilka godzin po katastrofie na naprędce stworzonych grupach w Facebooku tysiące internautów dzieliło się swoimi kondolencjami. Już w południe ktoś wpadł na pomysł zorganizowania akcji wspólnego zapalania świeczek pod Pałacem Prezydenckim o godzinie 20. Informację wrzucił na Facebooka, a wieczorem pod Pałacem pojawiło się kilkaset osób, które o inicjatywie dowiedziały się w sieci.

W podobny sposób zorganizowano kilka spontanicznych marszy w całej Polsce. Przez Facebooka skrzyknęli się również pomysłodawcy pożegnania ofiar 96 biało-czerwonymi lampionami na Placu Piłsudskiego w Warszawie. „Przychodźcie i dajcie znać znajomym” –pisali w wiadomościach. To również internauci w serwisach społecznościowych zareagowali pierwsi, gdy pojawiła się informacja o pogrzebie pary prezydenckiej na Wawelu. Zaczęły powstawać grupy zrzeszające zwolenników i przeciwników tego pomysłu. Ci ostatni pojawili się potem z transparentami na ulicach Krakowa.

Kondolencje jak batonik?

Skąd ta aktywność? - Wszyscy doskonale wiemy , że dzisiaj rzeczywistość społeczna odbywa się w mediach, dlatego chcąc się podzielić ważną informacją czy opinią, zwracamy się w pierwszej kolejności właśnie do mediów – a ściślej, do współuczestników naszego medialnego życia – tłumaczy Michał Kuźmiński z „Tygodnika Powszechnego”, który na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładał „Nowe media”.

.A dziś większość z tych „współuczestników” siedzi razem z nami po uszy w serwisach społecznościowych.

- Takie narzędzia, jak Facebook powodują, że uczestniczyć w tym medialnym życiu da się praktycznie bezwysiłkowo, przy pomocy jednego kliknięcia możemy się zidentyfikować z daną opinią – kontynuuje Kuźmiński. I podkreśla, że nie wszystko jednak wygląda tu tak kolorowo: - Trzeba się zastanowić nad poziomem refleksji, który towarzyszy tym kliknięciom, tym wszystkim „jestem fanem” i „lubię to”. Ja, choć sam siedzę w tym po uszy, zastanawiam się, czy często nie jest to impuls porównywalny do kupienia batonika przed kasą w supermarkecie.

Twitter „jest z Polakami”

 
Kondolencje prezydenta USA na Twitterze 
 
O Polakach pisała też aktorka Eva Longoria 

Impuls – refleksyjny czy też nie – w przypadku smoleńskiej tragedii dobrze odnalazł się w międzynarodowej społeczności internautów. Za oceanem, przyzwyczajeni do Twittera użytkownicy, nim włączyli telewizory, o sobotnim wypadku mogli dowiedzieć się od jednej ze swoich ulubionych gwiazd, którą śledzą w tym serwisie.

„Prezydent Polski zmarł w katastrofie lotniczej” – napisał rano na swoim koncie gwiazdor amerykańskiego dziennikarstwa Anderson Cooper. Aktorka Eva Longoria wpisała: „Niech Bóg ma was w swojej opiece, nasze serca są z wami”. Swoje kondolencje na Twitterze zamieścił nawet Barack Obama. „Łączymy się z Polakami w żałobie po utracie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar dzisiejszego tragicznego wypadku” – takie zdanie od swojego prezydenta mogło przeczytać prawie 4 miliony śledzących go Amerykanów.

Mikroblogowy korespondent z Warszawy

Do tych słów dołączyło w sobotę tysiące wpisów z całego świata. „Polsko, jesteśmy z Tobą” – pisali użytkownicy Twittera z Afryki, Kanady czy Hiszpanii. Ich poruszenie było tak duże, że hasło „Polska” i „Smoleńsk” wylądowało na szczycie zagadnień, o których najczęściej pisano w serwisie.

Przez kolejne dni Twitter okazała się też idealnym – bo szybkim i wygodnym - narzędziem dla zagranicznych dziennikarzy, którzy przyjechali do Polski. Alan Fisher z AlJazeery w krótkich wpisach relacjonował to, co dzieje się w Warszawie. „Niesamowite. Tysiące nadal czeka pod Pałacem Prezydenckim. Nadal panuje przejmująca cisza” – pisał w niedzielę późnym wieczorem.

Polacy, odezwijcie się!

Nigdy wcześniej nie wysyłałam zdjęć na podobne serwisy i nie wiem za bardzo, co skłoniło mnie, by tym razem postąpić inaczej. Pewnie działo się to pod wpływem emocji, jakie towarzyszyły temu dniu. Minta o iReport

Nie tylko on jako zagraniczny dziennikarz skorzystał z dobrodziejstw rozwijającej się sieci, w której internauci dawno już przestali być biernymi odbiorcami. Media takie jak CNN czy BBC błyskawicznie poprosiły ich o przesyłanie informacji z Polski.

Na apel odpowiedziało wielu mieszkańców Warszawy, wśród nich Małgosia Minta, na co dzień dziennikarka „Newsweeka”, która w tragiczną sobotę jak tysiące zwykłych internautów przeglądała sieć. - W serwisie CNN, pod artykułem poświęconym katastrofie Tupolewa natrafiłam na link „wyślij swoje zdjęcie lub wideo”, odsyłający do sekcji iReport, poświęconej dziennikarstwu obywatelskiemu. Kliknęłam na niego z ciekawości, czy są może jakieś zdjęcia od polskich internautów – wspomina.

- Było kilka i też postanowiłam dorzucić swoje, z Krakowskiego Przedmieścia. Raczej nie czułam wtedy, że kierują mną pobudki czy nawyki zawodowe. Nigdy wcześniej nie wysyłałam zdjęć na podobne serwisy i nie wiem za bardzo, co skłoniło mnie, by tym razem postąpić inaczej. To był impuls, nic bardziej przemyślanego. Pewnie działo się to pod wpływem emocji, jakie towarzyszyły temu dniu – opisuje.

Po pół godzinie do Minty odezwała się dziennikarka CNN, która poprosiła o parę słów komentarza do zdjęć. Wideo, w którym opowiada o tym, co w związku z tragedią czują Polacy, trafiło na międzynarodową antenę telewizji.

- Media, nauczone takimi doświadczeniem jak 11 września czy śmierć papieża, odkryły potencjał zdobywania informacji za pośrednictwem widzów. Jeszcze mocniej otworzyły się na ”oddolnych” informatorów. Ludzie zawsze wiedzą więcej od nas – tłumaczy zachowanie CNN Michał Kuźmiński.

Symbioza czy konkurencja?

- To jest naturalny gest, który wykonują czytelnicy i widzowie, a media to wykorzystują. Nazwałbym to symbiozą. Bo nie jest tak, że media nowe i stare żyją w konkurencji, wręcz przeciwnie, one się doskonale uzupełniają. kużmiński o fb

- Jeszcze 5 lat temu, w czasach kiedy umierał Jan Paweł II, potencjał „oddolnych mediów” nie było tak oczywisty i dziennikarze dopiero go odkrywali. Dzisiaj to jest absolutnie jasne, że stałym elementem wiadomości w mediach masowych jest to, co dzieje się w internecie, społecznościach, informacje o kolejnych sygnałach i akcjach – mówi Kuźmiński.

Tłumaczy też, że tego rodzaju odwrócenie ról w komunikowaniu nie trzeba się bać: - To jest naturalny gest, który wykonują czytelnicy i widzowie, a media to wykorzystują. Nazwałbym to symbiozą. Bo nie jest tak, że media nowe i stare żyją w konkurencji, wręcz przeciwnie, one się doskonale uzupełniają.

Tą symbiozę podkreśla też szef Kontaktu TVN24: - Wszystkim naszym internautom należą się tu ogromne podziękowania. Bez nich nasza relacja z tych tragicznych wydarzeń byłaby o wiele uboższa.

Dziennikarze, jesteście zwolnieni

Nasza – dziennikarzy – rola, cytując klasykę, zmienia się, ale się nie kończy. Kuzmiński o dziennikarstwie

Czy z tak dojrzewającym społeczeństwem medialnym potrzebujemy jeszcze dziennikarzy? Specjaliści podkreślają, że ta – choć dobroczynna - symbioza, modyfikuje ten zawód. Jak na dłoni było to również widać w czasie ostatnich dni. Politycy tacy, jak Adam Bielan czy Radosław Sikorski, nim odpowiedzieli na pytania profesjonalnych dziennikarzy, przeżyciami po tragedii podzielili się na Twitterze.

- Ta sytuacja pokazuje właśnie tę zmianę. Do tej pory to dziennikarz był pośrednikiem między źródłem informacji a jego odbiorcą. Internet spowodował zanikanie wszelkiego rodzaju pośredników, również w mediach – wskazuje specjalista nowych medium Krzysztof Urbanowicz. – Zawód dziennikarza pójdzie bardziej w stronę kuratora informacji i jej weryfikowania – dodaje.

Czy w takim razie grozi nam śmierć tradycyjnego dziennikarstwa? - Trzeba się zgodzić z tym, że dziennikarze bezwzględnie stracili wyłączność - przyznaje Kuźmiński, na co dzień dziennikarz. - Ale nie boję się, że jesteśmy tylko armią weryfikatorów, która sprawdza te wiadomości, redaguje i szereguje pod względem ważności czy jakości. Powiedziałbym, że nie tylko, ale aż. Bo sprawdzanie i weryfikowanie źródeł to obowiązek dziennikarski numer jeden. Będziemy współdziałać z mediami oddolnymi, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Nasza – dziennikarzy – rola, cytując klasykę, zmienia się, ale się nie kończy.

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Rozumiem działanie prezesa Kaczyńskiego z wystawieniem Daniela Obajtka jako działania profrekwencyjne. Obajtek, jak nikt inny, zadziała na zmobilizowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Źródło:
TVN24

Wracam do polityki - oświadczył w poniedziałek były prezes TVP Jacek Kurski. Poinformował, że "został przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości". Kurski zasilał bowiem szeregi tej formacji już w przeszłości, ale został z niej wykluczony. Teraz jako kandydat PiS będzie starał się o mandat europosła.

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

- Trzeba o tym myśleć w kategoriach zagrożenia państwa - tak zwrócenie się sędziego Tomasza Szmydta o azyl na Białorusi komentował w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Wygląda na to, że wiedział, że polski wywiad depcze mu już po piętach i nie miał innego wyjścia, tylko zwrócić się do Białorusi o azyl polityczny - powiedział natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

Źródło:
TVN24

Tomasz Szmydt, który uciekł i poprosił o azyl na Białorusi, pozostaje w spisie orzekających sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W najbliższych tygodniach miał się zajmować m.in. sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Źródło:
PAP

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch policjantów i biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita przepadł w poniedziałkowym głosowaniu na nowego marszałka województwa małopolskiego. Nie uzyskał wymaganej większości głosów, choć był on rekomendowany przez PiS, które w sejmiku ma większość. Co więcej, był jedynym zgłoszonym kandydatem.

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Źródło:
PAP

Izraelski gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził kontynuowanie operacji w Rafah na południu Strefy Gazy, by "wywrzeć presję na Hamas" - poinformowało w poniedziałek biuro premiera Benjamina Netanjahu. Media donoszą o trwającym bombardowaniu Rafah.

Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastionu Hamasu"

Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastionu Hamasu"

Źródło:
PAP

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Poniedziałek przyniósł części kraju gwałtowną aurę. Pojawiły się burze, którym towarzyszył silny wiatr. Na Pomorzu wiało tak mocno, że drzewo spadło na tory. Konieczna była interwencja strażaków. Materiały z burzowego poniedziałku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24