TVN24 | Polska

Indyjska mutacja koronawirusa potwierdzona u polskiego dyplomaty. Przed tygodniem był ewakuowany z Indii

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Wiceminister: zdecydowaliśmy o transporcie dyplomaty z Indii, by uratować jego życieTVN24
wideo 2/25
TVN24Wiceminister: zdecydowaliśmy o transporcie dyplomaty z Indii, by uratować jego życie

Polski dyplomata chory na COVID-19, który w ubiegłym tygodniu w niedzielę został ewakuowany wraz z rodziną do kraju z Indii, jest zakażony indyjską mutacją koronawirusa - potwierdził profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ubiegłą niedzielę, 25 kwietnia, specjalnym samolotem przyleciał z Indii do Warszawy polski dyplomata, ciężko chory na COVID-19. Wraz z nim ewakuowani zostali czwórka jego dzieci oraz również chora ciężarna żona. Po przybyciu do stolicy wszyscy trafili do szpitali.

Od rodziny pobrane zostały próbki, które - jak przekazał wówczas rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz - zostały "poddane badaniom pod kątem możliwej mutacji indyjskiej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dyplomata zakażony indyjską mutacją

Testy wykonane dyplomacie potwierdziły, że zakaził się on indyjską mutacją koronawirusa. Informację tę potwierdził PAP profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak dodał, nadal toczą się badania, które mają pokazać, czy wariant ten stanowi większe zagrożenie od innych.

Dyplomata od tygodnia przebywa w jednym ze szpitali zakaźnych w Warszawie. Wiadomość o wykryciu u niego indyjskiej mutacji koronawirusa jako pierwszy podał Polsat News.

Indyjska mutacja koronawirusa

Indyjska mutacja koronawirusa nie została dotąd szczegółowo zbadana i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwa lub oporna na szczepionki. W Indiach, gdzie została wykryta po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

Eksperci radzą indyjskiemu rządowi ogólnopaństwowy lockdown. Największa dzienna liczba zgonów >>>

W ciągu ostatniej doby w Indiach potwierdzono 392 488 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To tylko niewiele mniej niż poprzedniego dnia, kiedy przekroczyła 400 tysięcy. Natomiast liczba zgonów osób z COVID-19 wzrosła w niedzielę o 3689 - to więcej niż kiedykolwiek od początku pandemii COVID-19.

Łączna liczba odnotowanych w Indiach infekcji wzrosła w niedzielę do 19,56 miliona. W wyniku COVID-19 zmarły dotąd łącznie 215 542 osoby.

CZYTAJ: "Dramatyczna sytuacja w Indiach jest jaskrawym przykładem, do czego prowadzi lekceważenie pandemii"

Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@SzSz_velSek

Tagi:
Raporty: