Policyjny Black Hawk zerwał linię energetyczną na pikniku pod Sarnową Górą koło Ciechanowa. Śmigłowiec leciał kilkanaście metrów nad obszarem, gdzie przebywały rodziny z dziećmi. Do tej pory okoliczności zdarzenia nie zostały wyjaśnione. Policja jak dotąd nie przekazała, w jakim charakterze wysłano śmigłowiec na piknik. Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdził natomiast, że nie zostało złożone powiadomienie o zamiarze zorganizowania pokazu lotniczego, co jest wymagane ustawą o prawie lotniczym.
Na pikniku pod Sarnową Górą koło Ciechanowa policyjny Black Hawk w trakcie bardzo niskiego przelotu zerwał linię energetyczną. Jego lot oraz krzyki stojących w pobliżu rodzin z dziećmi zarejestrowali uczestnicy pikniku. Śledztwo w sprawie incydentu z policyjnym śmigłowcem Black Hawk wszczęła prokuratura.
Jak ustalił nieoficjalnie portal tvn24.pl, jeden z dwóch pilotów z trzyosobowej załogi miał w przeszłości wyrok za spowodowanie katastrofy lotniczej. Prokuratura nie poinformowała do tej pory, kto był za sterami śmigłowca.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jeden z pilotów Black Hawka miał wyrok za katastrofę lotniczą Incydent z Black Hawkiem na pikniku. "Pilna interwencja" do premiera
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, który był obecny na pikniku, przyznał w Polsat News, że pomógł ściągnąć Black Hawka na wydarzenie. Wąsik tłumaczył, że on sam na uroczystość przyjechał samochodem i odjechał, zanim śmigłowiec wzbił się w powietrze - nie był więc świadkiem zdarzenia.
ULC: nie zostało złożone powiadomienie o zamiarze zorganizowania pokazu lotniczego
Urząd Lotnictwa Cywilnego w odpowiedzi na pytania TVN24 poinformował, że do prezesa ULC "nie zostało złożone powiadomienie o zamiarze zorganizowania pokazu lotniczego" w trybie art. 123 ust. 1d ustawy o prawie lotniczym.
1. Zabrania się wykonywania przez statki powietrzne lotów próbnych, akrobacyjnych oraz organizowania pokazów lotniczych nad osiedlami i innymi skupiskami ludności. 1a. Przez pokaz lotniczy należy rozumieć loty statków powietrznych organizowane dla publiczności w celu zademonstrowania sprzętu lotniczego lub umiejętności pilotów, które nie są: 1) wykonywane wyłącznie w ramach szkolenia lub treningu; 2) organizowane wyłącznie w celach handlowych lub zawodowych. 1b. Na wniosek organizatora pokazów lotniczych, złożony co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem pokazu, zawierający ich program, Prezes Urzędu wyraża zgodę na ich przeprowadzenie, jeżeli spełnione są wymogi bezpieczeństwa określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 1f. 1c. Zgodę, o której mowa w ust. 1b, Prezes Urzędu wydaje w drodze decyzji administracyjnej. 1d. Nie wymagają zgody Prezesa Urzędu pokazy lotnicze organizowane dla publiczności na terenie, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi mniej niż 1000. O zamiarze zorganizowania takich pokazów należy jednak powiadomić Prezesa Urzędu na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem pokazu wraz z podaniem programu. (...)
Niedopuszczalny lot na tak niskiej wysokości
Andrzej Pussak, były wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, w rozmowie z tvn24.pl zauważył, że pozwolenie na lot w przypadku pikniku w Sarnowej Górze wydaje wójt gminy, ale dodatkowo powinien być poinformowany Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Ekspert podkreślił, że niedopuszczalny był lot na tak małej wysokości, na jakiej leciał policyjny śmigłowiec. Powołał się na artykuł 123 o prawie lotniczym, w którym zapisany jest zakaz organizowania lotów nad skupiskami ludności. Zauważył też, że pilot po zerwaniu linii energetycznej nie wylądował od razu, ale poleciał dalej. Pussak zaznaczył jednocześnie, że przy badaniu incydentu potrzebne jest określenie, do jakich celów i w jakim charakterze wysłano Black Hawka pod Ciechanów i czy lot nad piknikiem był inicjatywą pilota.
Status GARDA
Sytuacją, w której policyjny śmigłowiec mógł nie zastosować się do ogólnych przepisów lotniczych, jest wykonywanie przez niego lotu o statusie GARDA - czyli lotu, w trakcie którego statek powietrzny lotnictwa służb porządku publicznego wykonuje zadanie związane z bezpieczeństwem powszechnym, porządkiem publicznym lub ochrony granicy państwowej. Urząd Lotnictwa Cywilnego pytany, czy śmigłowiec ten miał status GARDA, odesłał do policji. Jej rzecznik nie udzielił do tej pory odpowiedzi na pytania, w jakim zakresie śmigłowiec brał udział w pikniku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Lasocki