Im więcej obietnic w expose, tym mniej jest spełnionych. Rekordzistą Donald Tusk

Tak przemawiali jej poprzednicy. Jak wypadnie Ewa Kopacz?
Tak przemawiali jej poprzednicy. Jak wypadnie Ewa Kopacz?
tvn24
Donald Tusk podczas expose w 2007 rokutvn24

Im więcej konkretów dotychczasowi premierzy obiecywali w expose, tym na ogół mniej byli w stanie spełnić. Sytuację Ewy Kopacz komplikuje fakt, że jej rząd powstaje zaledwie rok przed wyborami.

Żadnemu premierowi nie udało się zrealizować wszystkich obietnic zawartych w expose. Wielu z nich, przedstawiając program działania swoich gabinetów, starało się maksymalnie, jak to możliwe, uciekać od konkretnych planów, których realizację - bądź jej brak - można by łatwo zweryfikować. Na ogół mówili o wszystkich możliwych dziedzinach życia, zapowiadając "uczciwe państwo", "wzrost gospodarczy", "walkę z bezrobociem", "maksymalne wykorzystanie funduszy unijnych" czy "troskę o najbiedniejszych".

Rekordzistą był tu Marek Belka, który w obu wygłoszonych przez siebie expose - w maju i w czerwcu 2004 roku (za pierwszym razem jego rząd nie uzyskał wotum zaufania) - zawarł bardzo niewiele konkretów. Konkretna była jedynie zapowiedź poprawiania reformy zdrowotnej. Belka sporo mówił też o tym, czego nie zrobi. Bo zapowiadał co prawda przeprowadzenie reformy finansów publicznych, ale jednocześnie odstąpienie od zasadniczych jej elementów - weryfikacji emerytur i rent oraz stopniowego zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Były one elementami tzw. planu Hausnera.

Jak Belka

Sytuacja premier Ewy Kopacz jest podobna do sytuacji Marka Belki. Choć jej rząd, w przeciwieństwie do tamtego, ma trwałą większość, to podobnie jak w 2004 roku do kolejnych wyborów parlamentarnych pozostało niewiele czasu. Dlatego zapowiedzi Kopacz będą zapewne uwarunkowane tym, że ma przed sobą tylko 12 miesięcy rządzenia.

Zupełnie inną perspektywę mieli premierzy, którzy obejmowali rządy u progu kadencji i mieli przed sobą cztery lata. W przypadku Jerzego Buzka, który wygłaszał swoje expose w listopadzie 1997 roku, przemówienie nie zapowiadało aż tak rewolucyjnych reform, jakie niosły za sobą jego rządy. Buzek wspomniał co prawda, że kierowany przez niego gabinet koalicji AWS-UW wprowadzi powiaty i samorządowe województwa, a także przeprowadzi reformę służby zdrowia i emerytalną, ale zdawkowość tych zapowiedzi nie oddawała zakresu zmian, które w efekcie zostały przeprowadzone. Za co zresztą rząd Buzka oraz popierające go ugrupowania zapłaciły wysoką polityczną cenę, nie przekraczając w 2001 roku wyborczego progu.

Jego następca Leszek Miller obejmował w 2001 roku rząd w sytuacji spowolnienia gospodarczego, na granicy recesji oraz dziury budżetowej. To była okoliczność utrudniająca rządzenie, ale też zwalniająca z obowiązku formułowania ambitnych planów. Miller - który podzielił cele swojego rządu na 100-dniowe, roczne i czteroletnie - ustabilizował, zgodnie z zapowiedzią, finanse publiczne i zahamował wzrost bezrobocia. Zrealizował też swój główny postulat - dokończenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.

Obietnice Tuska

Na ogół jednak premierzy więcej obiecywali, niż byli w stanie spełnić. Najbardziej konkretne pod względem zapowiedzi - a zarazem najkrótsze - było drugie expose premiera Donalda Tuska, które wygłosił w listopadzie 2011 roku.

Tusk zapowiadał m.in. stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, przechodzenie w służbach mundurowych na emeryturę po osiągnięciu 55. roku życia i po 25 latach służby, likwidację ulgi prorodzinnej i becikowego dla rodzin z jednym dzieckiem, które zarabiają powyżej 85 tys. zł rocznie. Zapowiedział zmianę systemu waloryzacji rent i emerytur, likwidację ulgi na internet, 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla umów autorskich w przypadku zarabiających powyżej 85 tys. zł rocznie.

Zapowiadał też reformę KRUS, stopniowe wprowadzanie opodatkowania działalności rolniczej na ogólnych zasadach, włączenie duchownych do powszechnego systemu ubezpieczeń oraz likwidację funduszu kościelnego. Tych ostatnich zapowiedzi nie udało się zrealizować, podobnie jak skrócenia czasu postępowań sądowych o jedną trzecią. Połowicznie udała się deregulacja niektórych zawodów.

Rekordowe expose

Pierwsze expose Donalda Tuska, wygłaszane w listopadzie 2007 roku, choć rekordowo długie (około trzech godzin), zawierało mniej konkretów. Jeszcze mniej z tego udało się zrealizować. Tusk zapowiadał wtedy m.in. obniżenie podatków, podniesienie płac nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia. Nic z tego nie wyszło, przede wszystkim dlatego, że w 2008 roku wybuchł światowy kryzys gospodarczy. Podobnie było ze zmniejszenia kosztów administracji - ta wręcz się rozrosła. Wątpliwe sukcesy miał także pierwszy gabinet Tuska w realizacji jednego ze swoich priorytetów - w walce z korupcją. W połowie kadencji wybuchła głośna afera hazardowa, a premier zdymisjonował szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego.

Udało się zrealizować zapowiedzi zakończenia w 2008 roku misji wojskowej w Iraku i rezygnacji od 2009 roku z powszechnego poboru do wojska. Rozdzielono funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, przyspieszono budowę dróg i autostrad, zrealizowano program "Boisko w mojej gminie".

W przypadku premierów kierujących gabinetami tej samej koalicji, expose kolejnego szefa rządu było często rozwinięciem programu poprzednika. To również może być przypadek Ewy Kopacz, która przejmuje kierowanie gabinetem koalicji PO-PSL od Donalda Tuska. Taka ciągłość była np. w przypadku rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, powstałych po wygranych przez PiS wyborach w 2005 roku. Expose Marcinkiewicza z listopada 2005 roku było wręcz bogatsze w obietnice, niż wygłoszone w lipcu 2006 roku przemówienie Kaczyńskiego. Mimo że Marcinkiewicz w początkowym okresie stał na czele rządu mniejszościowego, a większościową koalicję PiS-Samoobrona-LPR udało się utworzyć dopiero wiosną 2006 roku.

Marcinkiewicz - powrót do IV RP

Z wystąpienia Marcinkiewicza zapamiętana została przede wszystkim zapowiedź naprawy państwa, budowy IV RP i wywrócenia "stolika do brydża" rozgrywanego "między politykami, ludźmi biznesu, aktualnymi i byłymi funkcjonariuszami służb specjalnych oraz pospolitymi gangsterami". Zrealizowano zapowiadaną likwidację WSI, powołanie CBA, podwyższenie "becikowego", wprowadzenie dwóch stawek w podatku dochodowym od osób fizycznych: 18 proc. i 32 proc. Nie udało się ograniczyć kompetencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie prowadzenia działalności śledczej oraz uniezależnić od monopolu w imporcie gazu ze wschodu.

Jarosław Kaczyński sformułował podobne plany. Mocniej akcentował to, że Polska "potrzebuje moralnego porządku" i zapowiedział w związku z tym nową ustawę lustracyjną. Ta została uchwalona, nie udało się natomiast zrealizować tzw. lustracji majątkowej, a także wprowadzić "pionu dyscyplinarnego" w całej administracji. Nie powołano Komisji Prawdy i Sprawiedliwości, która miała rozliczać przestępstwa minionych lat. Postulat jej powołania znalazł się zresztą tylko w wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa PiS w debacie nad powołaniem rządu Marcinkiewicza (zwanym jednak przez opozycję "właściwym expose"). Przede wszystkim jednak Kaczyńskiemu jako premierowi nie udało się zrealizować postulowanego w przemówieniu obniżenia "natężenia konfliktu politycznego".

W zupełnie nieporównywalnych do dzisiejszych okolicznościach wygłaszali swoje expose premierzy z lat 90. - Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski, Hanna Suchocka, Waldemar Pawlak, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz czy Tadeusz Mazowiecki.

Sytuacja ustrojowa w Polsce zmieniała się wtedy tak głęboko, że zapowiedzi premierów niejednokrotnie nie nadążały za reformami, które trzeba było przeprowadzać. Do historii przeszło przede wszystkim pierwsze expose Waldemara Pawlaka, które wygłosił 1 lipca 1992 roku. Pawlak powiedział o swoich celach programowych, ale nie ogłosił składu swojego gabinetu i nie zwrócił się do Sejmu o jego akceptację. Okoliczności polityczne zmusiły go bowiem do rezygnacji z misji tworzenia rządu. Ale sytuacja premier Ewy Kopacz, zarówno pod względem ustrojowym, jak i politycznym jest krańcowo inna.

Autor: nsz//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

WOŚP 2025. 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje zaatakowany podczas interwencji medycznej ratownik. Został zaatakowany ostrym narzędziem przez mężczyznę, który sam wezwał karetkę. "Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym i zapoczątkować konieczne zmiany legislacyjne, zapewniające bezpieczeństwo ratownikom" - napisała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. - Nie ma akceptacji dla tego typu czynów, została przekroczona granica - powiedział były szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego profesor Robert Gałązkowski.

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

"Ta zbrodnia musi być dla nas dzwonkiem alarmowym"

Źródło:
PAP, TVN24

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN