Prawie 2 tys. harcerzy z całego kraju uczestniczyło w niedzielę w uroczystej defiladzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. M.in. w ten sposób uczcili 65. rocznicę Akcji pod Arsenalem.
Oprócz podniosłej zmiany wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza i złożenia tam kwiatów, harcerze uczestniczyli w przemarszu ulicami stolicy, pikniku historycznym oraz pokazie umiejętności żołnierzy jednostek specjalnych. Zdjęcia z tych miejsc przysłał nam internauta Andrzej
Apel pod Arsenałem
Sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza harcerze przeszli pod gmach Arsenału. Tam odbył się apel z udziałem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysławem Stasiakiem. - Nie byłoby Polski taką, jaką jest, gdyby nie Szare Szeregi - powiedział podczas apelu Stasiak. Dodał, że obchody to świetna okazja, aby pokazać, jak ważny jest ruch harcerski.
Nie byłoby Polski taką, jaką jest, gdyby nie Szare Szeregi Nie byłoby Polski taką, jaką jest, gdyby nie Szare Szeregi
Podczas uroczystości wręczono harcerskie odznaczenia i wyróżnienia, odśpiewano harcerski hymn i odczytano opis przebiegu akcji z 1943 roku. Nagrodzeni zostali harcerze, którzy przez ostatnie dwa dni uczestniczyli w rajdach "Arsenał" i "Meksyk". W strojach z czasów okupacji, z biało-czerownymi opaskami na rękach, przybliżali warszawiakom wydarzenia sprzed lat. - Dzięki rajdom ich uczestnicy mają choć trochę poczuć, jak wyglądało życie w czasie okupacji - mówi Patrycja Piekut z ZHP.
Dzięki rajdom ich uczestnicy mają choć trochę poczuć, jak wyglądało życie w czasie okupacji Dzięki rajdom ich uczestnicy mają choć trochę poczuć, jak wyglądało życie w czasie okupacji
65 litrów na 65. rocznicę
Po apelu żołnierze jednostek specjalnych zainscenizowali scenę odbicia zakładnika.
W intencji poległych w warszawskiej Katedrze Polowej WP odbyła się także uroczysta msza św. Przewodniczył jej wikariusz biskupa polowego Wojska Polskiego ks. prał. płk. Sławomir Żarski.
Wieczorem zakończy się akcja oddawania krwi "Krew za krew". Harcerze chcą zebrać 65 litrów krwi na 65 rocznicę wydarzenia.
Rocznica akcji pod Arsenałem jest jednym z najważniejszych świąt w harcerskim kalendarzu. W tegorocznych obchodach udział bierze około 2 tys. członków ZHP i ZHR z całej Polski.
Odbili "Rudego"
65 lat temu, 26 marca 1943 roku u zbiegu ul. Bielańskiej, Długiej i Nalewek w pobliżu stołecznego Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo swojego kolegi Janka Bytnara, "Rudego".
W akcji brało udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej jedna osoba została aresztowana, a dwie ciężko ranne. Po stronie niemieckiej było dziewięciu zabitych. Uwolniono dwóch członków Szarych Szeregów oraz 19 więźniów politycznych, w tym 6 kobiet. Zniszczono jedną ciężarówkę nieprzyjaciela i zdobyto dwa auta.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24