"Wszyscy członkowie" Komisji Ekspertów przy RPO rezygnują

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl
Eksperci rezygnują po odwołaniu Hanny Machińskiej
Eksperci rezygnują po odwołaniu Hanny MachińskiejTVN24
wideo 2/9
TVN24Eksperci rezygnują po odwołaniu Hanny Machińskiej

Wszyscy członkowie Komisji Ekspertów do spraw przestrzegania praw obywatelskich w działaniach służb specjalnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich złożyli dziś rezygnację - podał Wojciech Klicki, który zasiada w komisji. To kolejni eksperci, którzy ustępują po odwołaniu Hanny Machińskiej z funkcji zastępczyni RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwolnił w tym tygodniu doktor Hannę Machińską z obowiązków swojej zastępczyni. Zastąpi ją doktor habilitowany Wojciech Brzozowski - kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Decyzja RPO była zaskoczeniem między innymi dla zespołu ekspertów działających przy Krajowym Mechanizmie Prewencji Tortur. Część członków tego gremium postanowiła złożyć w związku z odwołaniem zastępczyni rezygnacje. Po decyzji Wiącka przed siedzibą RPO zorganizowano protest.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rezygnacje ekspertów, protest przed Biurem RPO. Pokłosie odwołania Hanny Machińskiej

Kolejni eksperci rezygnują

W piątek prawnik z Fundacji Panoptykon Wojciech Klicki poinformował, że z pracy w funkcjonującej przy Biurze RPO Komisji Ekspertów ds. przestrzegania praw obywatelskich w działaniach służb specjalnych zrezygnowali wszyscy jej członkowie.

Pod dokumentem z 9 grudnia, które informuje Marcina Wiącka o decyzji członków, podpisał się Klicki w imieniu pozostałych członków: Jacka Cichockiego, Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Tomasza Borkowskiego, Barbary Grabowskiej-Moroz, Piotra Gąciarka, Agnieszki Grzelak, Piotra Kładocznego, Dariusza Korneluka, Radosława Kujawy, Piotra Niemczyka, Mikołaja Pietrzaka i Adama Rapackiego.

Pierwsze spotkanie Komisji Ekspertów do spraw przestrzegania praw obywatelskich w działaniach służb specjalnych odbyło się w dniu 28 października 2019 roku. Jak opisuje biuro RPO, jej celem jest "opracowanie standardów przestrzegania praw obywatelskich w działalności służb uprawnionych do podejmowania czynności operacyjno-rozpoznawczych (służby specjalne i policyjne)".

Z HANNĄ MACHIŃSKĄ ROZMAWIAŁA REPORTERKA TVN24 KATARZYNA GOZDAWA-LITWIŃSKA:

Cała rozmowa z Hanną Machińską, która została odwołana z funkcji zastępczyni RPO
Cała rozmowa z Hanną Machińską, która została odwołana z funkcji zastępczyni RPOTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości