Halicki o nowym premierze: decyzje nie zapadły

 Halicki o nowym premierze: decyzje nie zapadły
Halicki o nowym premierze: decyzje nie zapadły
tvn24
tvn24Andrzej Halicki w "Jeden na jeden"

Nie zapadły żadne decyzje, nie jest więc przesądzone, że Ewa Kopacz zastąpi Donalda Tuska na stanowisku szefa rządu - powiedział w "Jeden na jeden" Andrzej Halicki z PO. Dodał, że najpierw musi dojść do spotkania premiera z prezydentem, dopiero wtedy będą oficjalne informacje w tej sprawie.

W opinii Halickiego wybór Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej przebudowuje polską scenę polityczną.

- PO stoi przed otwarciem swojego wielkiego rozdziału. Wcześniej czy później w PO będzie przegrupowanie, myślę o przewodniczącym - powiedział Halicki.

Pytany, czy marszałek Sejmu Ewa Kopacz byłaby dobrym premierem, odpowiedział, że jest drugą osobą w państwie, dlatego w sposób naturalny widzi ją na stanowisku szefa rządu, na które typują ją media.

- Nie zapadły jednak żadne decyzje, nie jest więc to przesądzone, choć bez wątpienia premier ma w głowie plan postępowania - powiedział Halicki.

Wyjaśnił, że aby cokolwiek w tej sprawie zostało podane do publicznej wiadomości, najpierw musi dojść do spotkania premiera z prezydentem, a jak zaznaczył, nie sądzi, aby stało się to przed szczytem NATO, który rozpoczyna się 4 września i potrwa dwa dni.

W jego opinii wyłanianie rządu odbędzie się zgodnie z zapisami konstytucji, czyli premier poda rząd do dymisji, a następnie prezydent powierzy koalicyjnemu kandydatowi utworzenie nowego gabinetu. Dodał, że "na obecnym etapie potrzeba spokojnej zmiany premiera".

Pytany, kiedy Tusk poda rząd do dymisji, stwierdził, że nie potrafi tego rozstrzygnąć.

Dopytywany, czy Kopacz jest samodzielna i zdolna do tego, aby być liderem PO, odpowiedział: - Bez wątpienia ambitna, zdolna, samodzielna. To widać po jej działaniach.

Nowy premier i szef PO

Donald Tusk został na sobotnim szczycie UE w Brukseli wybrany na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. 1 grudnia zastąpi na tej funkcji Belga Hermana van Rompuya.

Tusk zapowiedział, że do końca listopada będzie szefował PO. Potem partią ma kierować nowa osoba.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kandydatką na nowego szefa rządu ma być marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Miałaby ona również przejąć obowiązki szefowej PO.

Autor: MAC/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości