Poseł PO zamieścił przeróbkę nazistowskiego plakatu. "Nie miałem zielonego pojęcia o oryginale"

Grzegorz Furgo opublikował kontrowersyjny plakat
Grzegorz Furgo opublikował przeróbkę nazistowskiego plakatu
Źródło: Twitter

Poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Furgo opublikował na Twitterze fotomontaż nawiązujący do propagandowego plakatu z czasów II wojny światowej. Na grafice, która w oryginale wzywała do kolaboracji z Niemcami, znalazły się wizerunki prominentnych polityków obozu rządzącego. Po krytyce ze strony użytkowników serwisu społecznościowego poseł PO przeprosił i usunął post.

"Wymowna ta grafika" - napisał w poście ze zdjęciem poseł Grzegorz Furgo. Ilustracją był fotomontaż z hasłem "Złe duchy nad Twoim domem! Wspieraj UE, a zostaniesz uratowany".

Nazistowski oryginał

W oryginale plakat był elementem propagandy III Rzeszy podczas II wojny światowej. "Złe duchy" to Józef Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt. Hasło głosiło: "Złe duchy ponad Twym domem! Pracuj z Niemcami, a zostaniesz uratowany".

Nazistowski plakat z czasów II wojny światowej
Nazistowski plakat z czasów II wojny światowej

Przeróbka

Na udostępnionej przez Furgo grafice wizerunki przywódców państw alianckich zostały zastąpione twarzami polityków Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski: Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobry i Antoniego Macierewicza.

Grzegorz Furgo opublikował kontrowersyjną grafikę
Grzegorz Furgo opublikował kontrowersyjną grafikę
Źródło: Twitter

Reakcje

"To już nie jest nawiązanie, to plagiatowanie niemieckiego faszyzmu" - skomentował dziennikarz "Wprost" Piotr Woźniak.

Użytkownicy Twittera prześmiewczo komentowali też, że tweet posła to "najefektowniejszy samobój w kampanii" oraz że powinien zostać usunięty z PO.

Inni wskazywali, że to nie pierwszy raz, gdy nazistowskie grafiki wykorzystywane są do komentowania bieżących wydarzeń politycznych:

Przeprosiny posła

Grzegorz Furgo usunął post i przeprosił za wpadkę. Przyznał, że nie wiedział o nazistowskim oryginale.

"Kontrowersyjną grafikę usunąłem, przyznając, że nie miałem zielonego pojęcia, że istnieje podobny oryginał z czasów II wojny światowej. Wszystkich, którzy zostali urażeni, przepraszam" - napisał na swoim profilu na Twitterze poseł Furgo.

Autor: AR.//ŁUD

Czytaj także: