Granica polsko-ukraińska, przejście graniczne w Krościenku. Kilkadziesiąt godzin w kolejce. Ludzie z okolicy przynoszą jedzenie

Źródło:
TVN24 Krakw
Sytuacja na przejściu granicznym w Krościenku
Sytuacja na przejściu granicznym w KrościenkuTVN24
wideo 2/4
kroościenko dla Anifrag

Część uchodźców z Ukrainy przekracza granicę w Krościenku (Podkarpacie). O historiach niektórych spośród nich opowiedzieli na antenie TVN24 ludzie pomagający uciekinierom z terenu objętego wojną. - Spotkaliśmy Marokańczyków z Charkowa, którzy w podróży byli od siedmiu dni. Ich mama leżała na kocach na ziemi. Ilekroć wstała, to z powrotem padała, była tak skrajnie wycieńczona - mówiła Agnieszka Skarbowska, dziennikarka i pilotka wycieczek.

Jak przyznaje Agnieszka Skarbowska, jej własna historia pomagania "jest dość skomplikowana". – Pojechaliśmy (do Ukrainy) po kobietę, która była po cesarskim cięciu, ale już w trasie okazało się, że nie dojedziemy – relacjonuje kobieta. Jej kolega Albert, kierowca, dodaje, że "zasięg auta na to nie pozwalał, gdyż nie ma gdzie dotankować benzyny". - Musieliśmy zrezygnować, bo inaczej sami stalibyśmy się problemem, który potrzebuje pomocy – tłumaczy.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. CZYTAJ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

Pomogli innym osobom

Nie zrezygnowali jednak z pomagania, obierając cel mniej odległy. W pobliżu granicy zabrali do samochodu kobietę, która postanowiła wrócić do Ukrainy, by pomóc wydobyć się stamtąd córce, jadącej z Kijowa, a czekającej na dworcu we Lwowie. W drodze powrotnej w aucie znajdowało się już sześć osób: kierowca i dziennikarka, a oprócz nich Ukrainka z odnalezioną córką i jej przyjaciółka z malutkim dzieckiem. Cała grupa ruszyła w kierunku granicy, wtedy jednak z powodu przeciążenia pojazd zaczął się psuć. Dwie osoby udało się umieścić w autobusie jadącym do Polski, pozostali ruszyli w kierunku granicy w Krościenku. Liczyli na to, że będzie tam mniejsza kolejka niż w Medyce.

- Jeszcze po drodze zabraliśmy jednego Marokańczyka – kończy relację Skarbowska.

Czytaj też: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Na jakich warunkach można wjechać do Polski i gdzie można uzyskać pomoc?

Rozmowa z Agnieszką Skarbowską, która przekroczyła granicę w Krościenku
Rozmowa z Agnieszką Skarbowską, która przekroczyła granicę w Krościenku1.03 | - Spotkaliśmy Marokańczyków z Charkowa, którzy w podróży byli od siedmiu dni. Ich mama leżała na kocach na ziemi, ilekroć wstała to z powrotem padała, była tak skrajnie wycieńczona - mówiła na antenie TVN24 Agnieszka Skarbowska, dziennikarka i pilotka wycieczek. Rozmówczyni TVN24 przekroczyła polsko-ukraińską granicę w Krościenku. TVN24

"Paliwo się kończy, nikt nie grzeje, a temperatura jest bliska zeru"

Jak podkreśla pan Albert, przekroczenie granicy zajmuje bardzo wiele czasu. – Być może w jakichś obrazach telewizyjnych tego nie widać, bo widzimy po prostu sznur samochodów, ludzie są w autach. Wydaje się, że niekomfortowo, ale super. Ale proszę sobie wyobrazić: nam ruszenie się w tej kolejce o pięć kilometrów zajęło 40 godzin. Paliwo się kończy, więc nikt nie grzeje sobie w tym aucie, a temperatura jest bliska zeru – mówi. Jak dodaje, okoliczni mieszkańcy przychodzą z jedzeniem dla czekających w kolejce. – Ale to też są biedne wioski i biedni ludzie, zacznie im się to kończyć. A kolejka cały czas rośnie - wyjaśnia.

Pan Albert szacuje, że osoba, która teraz podjeżdża na koniec kolejki do przejścia granicznego, będzie musiała czekać 12 dni, zanim dotrze do Polski.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

- A mówimy o przejściu granicznym w Krościenku, które jest jednym z mniej uczęszczanych – podkreśla dziennikarka.

Jak pomóc w transporcie?

Maciej Wierzbicki, kierowca wolontariusz transportujący uchodźców z Ukrainy do Polski tłumaczy, jak wygląda wjazd do Ukrainy i co trzeba przygotować. Tych, którzy chcą w ten sposób pomóc ludziom w wyjeździe z Ukrainy, informuje, jak należy się do takiej wyprawy przygotować. Przede wszystkim trzeba mieć przy sobie paszport i dowód rejestracyjny pojazdu, warto też zabrać ze sobą zapasowy kanister paliwa.

Zobacz całą rozmowę z kierowcą:

Jak mogą pomóc polscy kierowcy?
Jak mogą pomóc polscy kierowcy?1.03 | Część uchodźców z Ukrainy przekracza granicę w Krościenku (Podkarpacie). O historiach niektórych spośród nich opowiedzieli na antenie TVN24 ludzie pomagający uciekinierom z terenu objętego wojną. - Spotkaliśmy Marokańczyków z Charkowa, którzy w podróży byli od siedmiu dni. Ich mama leżała na kocach na ziemi. Ilekroć wstała, to z powrotem padała, była tak skrajnie wycieńczona - mówiła Agnieszka Skarbowska, dziennikarka i pilotka wycieczek. TVN24

Dramat tych, którzy uciekają pieszo

Jeszcze bardziej dramatyczna jest sytuacja tych, którzy do granicy idą pieszo. Często nie mają ubrań i butów na zmianę, możliwości odpoczynku ani osłony przed deszczem i śniegiem, którą zapewnia samochód. – A za chwilę pojawią się ludzie z Kijowa i Charkowa, którzy będą w jeszcze gorszym stanie. Spotkaliśmy Marokańczyków z Charkowa, którzy w podróży byli od siedmiu dni. Ich mama leżała na kocach na ziemi, ilekroć wstała, to z powrotem padała, była tak skrajnie wycieńczona – mówi Skarbowska.

Jak dodaje, w tym przypadku wszystko skończyło się dobrze. Grupa o której mowa, przekroczyła już granicę i jest bezpieczna.

Ruch na granicy

Straż Graniczna podała, że we wtorek do godziny 7 przez granicę polsko-ukraińską przeszło 24 tys. osób uciekających przed wojną. Komendant główny SG zapewnia, że wszystkie przejścia graniczne są czynne i pracują normalnie.

Od początku wojny 139 tysięcy osób skorzystało z przejść granicznych na Podkarpaciu. Rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz przekazał, że dotychczas najwięcej osób dotarło do Polski przez przejście w Medyce – 54,6 tys., w tym pociągami 20,5 tys. osób. W Korczowej granicę przekroczyło 39,5 tys. osób, w Budomierzu 26,3 tys., a przez Krościenko do Polski uciekło przed wojną 18,3 tys. Ukraińców.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:wini

Źródło: TVN24 Krakw

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl