Gimnazjaliści zobaczą śmierć i agresję. "Jeden krok"

Gimnazjaliści zobaczą śmierć, agresję i przemoc
Gimnazjaliści zobaczą śmierć, agresję i przemoc
Źródło: TVN24/projektlabedz.pl

Dziś uczniowie w 300 szkołach w 3 województwach: mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim mają zobaczyć film "Jeden krok", który jest częścią programu "Łabędź" skierowanego do gimnazjum. Ma on ich przestrzec przed przemocą w szkołach. Obraz jest bardzo poruszający i kontrowersyjny.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Na filmie widać jak mały chłopiec jest świadkiem agresji - dwóch nastolatków sprzecza się, dochodzi do tragedii - jeden z nich spada w przepaść.

Po tym zdarzeniu sprawca dramatu terroryzuje chłopca, który widział to, co się wydarzyło. Wmawia mu, że to jego wina i że to on zabił. Ostrzega go też, że jeśli powie komuś o tym, że Kuba nie żyje, to pójdzie do więzienia.

Nie można go zignorować

Zdaniem nauczycieli "Jeden krok" jest filmem, którego nie można zignorować - nie odpowiada na żadne pytania, a zmusza do refleksji i dyskusji.

Nauczyciele podkreślają, że to obraz, z którego młodzież nie będzie się śmiała. Jak dodają, większość takich obrazów młodzież zwykle nie traktuje poważnie. A autorzy filmu tłumaczą, że założenie jest takie, że nastolatkowie mają zobaczyć film na swój temat - o swoich problemach.

Reporterka TVN24 o filmie "Jeden krok" (TVN24)

Reporterka TVN24 o filmie "Jeden krok" (TVN24)

73 proc. doświadczyło agresji

Reżyserem obrazu jest Małgorzata Bogajewska. Scenariusz filmu był konsultowany z psychologami i pedagogami. Konspekt lekcji wychowawczej, która zostanie przeprowadzona zaraz po obejrzeniu tego filmu przez gimnazjalistów również był przygotowywany w konsultacji ze specjalistami.

Gimnazjaliści mają sobie odpowiedzieć przede wszystkim na pytania: czym jest przemoc i agresja, jak sobie z nią radzić. Bo badania w tej kwestii są przerażające - Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przeprowadziło badania wśród 2 tysięcy gimnazjalistów: uczniów drugich i trzecich klas, i okazało się, że aż 73 proc. mówi otwarcie o tym, że doświadczyło agresji słownej, czy fizycznej.

Źródło: tvn24

Czytaj także: