89-letni generał Czesław Kiszczak trafił do szpitala MSWiA w Warszawie - podało Radio Zet. Ma chodzić o problemy kardiologiczne. Według przedstawicieli rodziny generała jego stan jest zły.
Generał Kiszczak trafił do szpitala przy ulicy Wołoskiej. Został tam przewieziony ze szpitala na Solcu, gdzie leczono jego złamania po przewróceniu się w domu - podaje rozgłośnia.
Wprowadzał stan wojenny
Kiszczak od 1945 roku był funkcjonariuszem Informacji Wojskowej, a od 1957 r. - Wojskowej Służby Wewnętrznej. W 1972 został szefem wywiadu wojskowego. Od 1979 r. był szefem kontrwywiadu WSW. W 1981 r. stanął na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jako bliski współpracownik Wojciecha Jaruzelskiego. Jeden z autorów stanu wojennego, członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). W latach 1986-1990 członek Biura Politycznego KC PZPR. Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i pracach Okrągłego Stołu w 1989 r.
Desygnowany na premiera w lipcu 1989 r.; nie udało mu się jednak utworzyć rządu. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję wicepremiera. W lipcu 1990 r. wycofał się z polityki.
Sądzony w III RP
W 1992 roku Sejm ustalił, że stan wojenny był nielegalny. Nie zdecydowano się jednak wówczas na postawienie przed sądem ani Kiszczaka, ani Jaruzelskiego.
Ostatecznie Kiszczak znalazł się w 2007 roku w grupie oskarżonych przez pion śledczy IPN o przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego. Proces ruszył w 2008 r.
W 2012 r. sąd orzekł, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Jaruzelskiego w celu likwidacji NSZZ "Solidarność", zachowania ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL. Kiszczak w czerwcu 2015 r. został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu.
Autor: kło//rzw / Źródło: Radio Zet