8 maja 1989 roku pierwszy numer jednego z największych i najważniejszych dzienników wolnej Polski otwierały słowa Lecha Wałęsy: "Nie ma wolności bez Solidarności".
W środę do "Wyborczej" dołączono przedruk pierwszego, historycznego numeru dziennika sprzed 30 lat.
Na okładce widniały wtedy cytaty z Lecha Wałęsy: "nie ma wolności bez Solidarności", a także "żeby było inaczej i lepiej, musimy te wybory wygrać" . W taki sposób ówczesny przywódca Solidarności odnosił się do pierwszych, nadchodzących, częściowo demokratycznych polskich wyborów, które odbyły się niemal miesiąc po powstaniu "Wyborczej" - 4 czerwca 1989 roku.
Na kolejnych stronach pierwszego numeru prezentowani byli kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", którzy startowali w czerwcowych wyborach.
Dziś z Wyborczą reprint pierwszego wydania sprzed 30 lat! Miłej lektury #wyborcza #GW #urodzinyGW #30lat #okladka #cover #swietujemy https://t.co/w6j8395jAN pic.twitter.com/QWYz73HFYA
— Gazeta Wyborcza.pl (@gazeta_wyborcza) 8 maja 2019
Dziennik stworzony przez byłych działaczy opozycyjnych
"Wyborcza" powstała w wyniku uzgodnień zawartych przy Okrągłym Stole, w ramach których ówczesna strona "opozycyjno-solidarnościowa" uzyskała od władz PRL prawo do wydawania legalnego dziennika. Redaktorem naczelnym Lech Wałęsa mianował Adama Michnika, przy Okrągłym Stole jednego z głównych rozgrywających po stronie Solidarności.
Tytuł podyktowany był faktem, że dziennik miał być przede wszystkim rodzajem biuletynu wyborczego strony solidarnościowej przed wyborami 4 czerwca 1989 roku, w niewielkim stopniu równoważącego wpływy medialne strony rządowej, mającej w tym czasie w swoich rękach cały aparat informacyjno-propagandowy.
Po wyborach 4 czerwca kierownictwo gazety zdecydowało się zachować tytuł, dziennik zdążył już bowiem zdobyć sobie znaczącą pozycję na rynku. Poza tym, argumentowali jego szefowie, tytuł "Wyborcza" ma uzasadnienie o tyle, że w demokracji stale trzeba dokonywać jakichś wyborów.
Choć dziennik powstał pod auspicjami Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", jego wydawcą od początku była spółka Agora, której formalnymi założycielami byli członkowie opozycji z okresu PRL (m.in. Zbigniew Bujak). Redakcję oparto na dziennikarzach prasy podziemnej lat 80., przede wszystkim "Tygodnika Mazowsze".
"Wasz prezydent, nasz premier"
3 lipca 1989 r. na łamach "GW" ukazał się słynny tekst "Wasz prezydent, nasz premier", w którym Adam Michnik po raz pierwszy otwarcie sformułował postulat podzielenia się przez PZPR władzą w państwie.
Postulat ten został potem zrealizowany, gdy prezydentem został Wojciech Jaruzelski, a pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeusz Mazowiecki.
Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@gazeta_wyborcza