Furtka w przepisach może pozwolić na zablokowanie przez sąd publikacji niewygodnych materiałów - podaje dziennik "Rzeczpospolita".
Od maja tego roku obowiązuje przepis, który pozwala sądowi na zablokowanie danej publikacji na rok. Parlamentarzyści znowelizowali jednak prawo określając, że sąd może wielokrotnie orzekać zakaz publikacji tego samego materiału. Jak zwracają uwagę eksperci cytowani przez "Rz", taka sytuacja może prowadzić do "cenzury prewencyjnej".
- Potencjalnie istnieje niebezpieczeństwo, że taka możliwość rzeczywiście będzie wykorzystywana. Jeżeli taka sytuacja będzie się zdarzać, trzeba przeanalizować, czy wyrok Trybunału został właściwie przez ustawodawcę wykonany – mówi cytowany przez dziennik dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski.
Wcześniej zastrzeżenia do tego przepisu składał ówczesny rzecznik praw obywatelskich, Janusz Kochanowski. W listopadzie 2010 roku złożył on skargę do Trybunału Konstytucyjnego, że przepis może być stosowany właśnie jako forma cenzury prewencyjnej. Trybunał uznał jednak, że zakaz nie narusza konstytucji.
Niski interes publiczny?
"Rzeczpospolita" podała przykłady, w których sąd zakazał publikacji materiałów zwracając uwagę, że w wielu przypadkach nie rozpatrywał ich znaczenia dla interesu publicznego.
"Na przykład w 2003 r. sąd zakazał „Rzeczpospolitej" oraz wydawnictwu Monthly Poland publikacji na temat Andrzeja Perczyńskiego. Gazeta pisała, że pomagał Grzegorzowi Wieczerzakowi i Władysławowi Jamrożemu lokować pieniądze wyprowadzone z PZU w rajach podatkowych. W 2006 r. sąd zakazał „Tygodnikowi Podhalańskiemu" publikacji o współpracy ks. Mirosława Drozdka, kustosza sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach, ze Służbą Bezpieczeństwa." - pisze dziennik.
- Sąd powinien każdorazowo dokonać ważenia wartości, czy przeciwko orzeczeniu zakazu publikacji, np. naruszającej dobre imię, nie przemawiają takie wartości jak np. dostęp do informacji, ochrona zdrowia czy ochrona konsumenta – powiedział szef Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego RPO.
Autor: abs//bgr / Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu