Fragmenty owadów w preparacie dla noworodków

 
TVN24Producent preparatu prowadzi teraz swoje wewnętrzne śledztwo ws. Nutramigenu

W jednej z partii preparatu dla niemowląt - Nutramigenu - znaleziono liczne zanieczyszczenia. Główny Inspektor Farmaceutyczny o nieprawidłowości poinformował tylko na swojej stronie internetowej - donosi "Dziennik". Lekarze uważają to za skandal.

Nutramigenem karmi się noworodki, które nie mogą pić mleka matki i cierpią na alergię na białko. We wrześniu Narodowy Instytut Leków zbadał jedną z partii gotowego do sprzedaży preparatu. Okazało się, że seria Nutramigenu nr S 701320 nie odpowiadała rygorystycznym normom jakości. Zawierała bowiem "liczne zanieczyszczenia w postaci brunatnych i czarnych cząstek oraz pojedynczych włókien".

- Ta seria została wyprodukowana w naszej fabryce w Holandii. Partia produktu to standardowo kilkadziesiąt tysięcy puszek. Nie wiemy, ile z nich zostało sprzedanych. Z protokołu GIF dowiedzieliśmy się o wykryciu w Nutramigenie zanieczyszczeń, nie wiemy jednak, jakiego były rodzaju i skąd się wzięły - mówi Elżbieta Zawiślak, rzecznik koncernu Mead Johnson Nutritionals Bristol-Myers Squibb Sp. z o.o. z Warszawy.

S 701320 Nutramigen

W zanieczyszczonej partii znaleziono fragmenty owadów i zanieczyszczenia organiczne. Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Paweł Trzciński, GIF zakazał sprzedaży podejrzanej serii Nutramigenu w puszkach po 425 g.

GIF nie wszczął jednak alarmu na szeroką skalę, zamieścił tylko informację o zanieczyszczonym mleku na swojej stronie internetowej. Doc. dr hab. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, szefowa Kliniki Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Centrum Zdrowia Dziecka jest oburzona. - Taka wiadomość powinna dotrzeć natychmiast do wszystkich zainteresowanych: rodziców, lekarzy i aptek. Na moje biurko nie trafiła żadna informacja o wycofaniu z obrotu partii Nutramigenu. Powinniśmy ją dostać, bo przecież podajemy w CZD ten lek dzieciom, a ja jestem konsultantem krajowym - mówi.

Według dziennika, hurtownia farmaceutyczna, która rozprowadza Nutramigen, powiadomiła apteki o partii preparatu, który został wycofany z obrotu. Producent preparatu przeprowadza teraz swoje wewnętrzne śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do zanieczyszczenia. Rodzice, którzy podają swoim dzieciom Nutramigen, powinni sprawdzić numer serii na opakowaniu i jeśli jest to seria S 701320, oddać lek do apteki.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości