Frąckowiak, Woźniak, Zieliński i Zaryan odznaczeni u prezydenta. "Ta grupa wykonała ciężką, krecią robotę"

Polska

tvn 24odznaczenia

Związani z muzyką przedstawiciele świata kultury - m.in. Halina Frąckowiak, Tadeusz Woźniak, Jacek Zieliński i Agnieszka Czulak (Aga Zaryan) - zostali we wtorek w Pałacu Prezydenckim odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury oraz za osiągnięcia artystyczne odznaczeni zostali również: Andrzej Dziubek, Wojciech Kędziora (Wojciech Korda), Piotr Miks, Aleksander Nowacki oraz Jerzy Skrzypczyk. Wyróżnienia w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego wręczył podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.

Wolność była w piosenkach

- Kultura nadaje sens naszemu życiu, stanowi o naszej tożsamości, sprawia, że się rozpoznajemy i rozumiemy. Kultura inspiruje i motywuje naszą aktywność indywidualną i zbiorową. Dzięki niej czujemy się wspólnotą, gromadzimy się wokół i wobec ważnych dla nas celów. W tym roku obchodzimy 25-lecie odzyskanej przez Polskę wolności. Wolności, która nie pojawiła się nagle, ale była obecna w polskim myśleniu i kulturze już wcześniej. Ta wolność była i jest obecna również w państwa twórczości. Była w piosenkach, które nucimy, które czasem znamy na pamięć - mówił Klimczak.

Jak zaznaczył, wręczone odznaczenia są wyrazem szacunku dla pracy wyróżnionych na rzecz muzyki i kultury.

- Są wyrazem podziękowania za pasję, entuzjazm i nowatorstwo, za to, że kolejnym pokoleniom Polaków przekazujecie swoje cenne spostrzeżenia na temat świata. Są podziękowaniem za hojność z jaką dzielicie się z nami swoim talentem. Dobra piosenka to przede wszystkim znakomita muzyka, słowa zapadające głęboko w pamięć (...). Dziękuję państwu za te wszystkie dokonania, bo czasami dobra piosenka mówi więcej o nas samych i czasach, w których żyjemy niż film czy książka - podkreślił prezydencki minister.

"Ta grupa przez swoją muzykę, swoje piosenki wykonała ciężką, krecią robotę"

- Mają państwo tutaj przed sobą grupkę ludzi szalonych, którzy na początku lat 60. weszli na scenę i pozostali na niej do dzisiaj, wierni swojej sztuce. Ta grupa przez swoją muzykę, swoje piosenki wykonała ciężką, krecią robotę, czyniąc wyłom w systemie socjalistycznej rozrywki. I dokonała w umysłach młodych ludzi spustoszenia walcząc jedyną bronią, jaka była im dostępna, czyli rock and rollem. I dzisiaj to zostało docenione, za co bardzo dziękujemy - powiedział w imieniu wszystkich odznaczonych, Aleksander Nowacki.

W rozmowie z dziennikarzami Halina Frąckowiak powiedziała, że to wyróżnienie jest dla niej tym ważniejsze, że właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

- Każda nagroda jest oczywiście sprawą bardzo przyjemną i zaszczytną. Czuję się ogromnie wyróżniona - zaznaczyła Frąckowiak.

Autor: nb/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24