- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński przyjął dziś rezygnację Anny Fotygi ze stanowiska Szefa Kancelarii Prezydenta RP – jedynie taki lakoniczny komunikat wydało w środę wieczorem Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nie wiadomo oficjalnie, jakie były powody tej dymisji.
Jak dowiedział się tvn24.pl ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta, Anna Fotyga od pewnego czasu nosiła się z zamiarem odejścia z Kancelarii. Dzień podpisania umowy w sprawie instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej może nie być przypadkowy. Anna Fotyga, jako minister spraw zagranicznych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości i później jako szefowa Kancelarii Prezydenta, była osobiście zaangażowana w prowadzenie negocjacji z Amerykanami w sprawie tarczy.
Również z nieoficjalnych informacji PAP, z dwóch źródeł w Kancelarii Prezydenta wynika, że decyzja w sprawie odejścia Fotygi zapadła już jakiś czas temu. Jednak prezydent i sama minister uznali, że dobrym momentem na jej ogłoszenie będzie ważny dla Fotygi dzień sfinalizowania sprawy tarczy antyrakietowej.
Źle znosiła medialne ataki
Powody dymisji Fotygi - według źródeł PAP - można określić jako osobiste. Jej odejście związane jest m.in. z tym, że minister źle znosiła medialne ataki na swoją osobę i chce odpocząć. Nie jest prawdą, że Fotyga odchodzi w tej chwili, by wyjechać na placówkę dyplomatyczną - informują źródła; być może stanie się tak w przyszłości, ale nie jest to przesądzone.
Jeszcze w środę rano prezydent dziękował Annie Fotydze za jej wkład w negocjacje tarczy antyrakietowej (wymienił ją po swoim bracie Jarosławie Kaczyńskim, a przed szefem MSZ Radosławem Sikorskim). Wielokrotnie też chwalił szefową swojej Kancelarii, a wcześniej minister spraw zagranicznych, nawet gdy ta była w ogniu krytyki opozycji i mediów.
Za Fotygę Kownacki
Na razie Fotygę ma zastępować wiceszef Kancelarii Piotr Kownacki. Jak wynika z informacji PAP, prezydent powrócił na urlop, nie ma decyzji, kto zostanie nowym szefem Kancelarii. Takiej decyzji nie należy spodziewać się przed wrześniem, choć nie wykluczone - według źródeł w Kancelarii - że tę funkcję formalnie obejmie Kownacki.
Źródła tvn24.pl sugerują, że odejście Anny Fotygi może być też początkiem politycznej ofensywy Lecha Kaczyńskiego, której celem jest jego reelekcja. Chodzi o przeprowadzenie zmian personalnych w ekipie prezydenckiej, które poprawiłyby wizerunek Lecha Kaczyńskiego i "oczyściły pole" przed zbliżającą się kampanią prezydencką.
Od "Solidarności"...
Anna Elżbieta Fotyga z domu Kawecka urodziła się 12 stycznia 1957 w Lęborku. Absolwentka handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W 1981 pracowała w dziale zagranicznym Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność". Od 1989 do 1991 pracowała, a następnie kierowała Biurem Spraw Zagranicznych Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Była bliskim współpracownikiem ówczesnego wiceprzewodniczącego Związku Lecha Kaczyńskiego.
Ta działalność zaprocentowała w późniejszej karierze zawodowej, a zwłaszcza politycznej Fotygi. W 2000 była doradcą Prezesa Rady Ministrów do spraw międzynarodowych w rządzie Jerzego Buzka, a w 2001 pełniła obowiązki dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
... przez szefową MSZ...
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 13 czerwca 2004 startowała z list Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała mandat poselski. Funkcję polskiej deputowanej VI kadencji PE sprawowała do listopada 2005, kiedy to została mianowana sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
9 maja 2006, po dymisji Stefana Mellera, prezydent mianował ją na stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Utrzymała to stanowisko w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Od 7 września 2006 zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
... do Kancelarii Prezydenta
Opozycja nie zostawiała suchej nitki na działalności minister, a w lipcu 2007 PO złożyła do Sejmu wniosek o wotum nieufności. Premier – jako że PiS nie miało już większości w Sejmie - zastosował manewr, dzięki któremu utrzymał kierownictwo MSZ w rękach Fotygi: we wrześniu została odwołana ze stanowiska ministra w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, który równocześnie powołał ją na stanowisko sekretarza stanu w MSZ. A po kilkudziesięciu minutach ponownie na stanowisko ministra. Funkcję ministra pełniła do 16 listopada 2007.
Po wygranych przez PO wyborach, 29 listopada 2007 została przez Lecha Kaczyńskiego powołana na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP