"Polska w wielu kwestiach przypomina dziś Watykan"

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24
Biedroń: Polska w wielu kwestiach przypomina dziś Watykan
Biedroń: Polska w wielu kwestiach przypomina dziś WatykanTVN24
wideo 2/9
TVN24Biedroń: Polska w wielu kwestiach przypomina dziś Watykan

Najwyższa pora, żebyśmy ten grzeszny Kościół, który przez lata nas spowiadał, my jako Polki i Polacy wyspowiadali - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń. Nawiązał w ten sposób do problemu tuszowania pedofilii w Kościele. Stwierdził także, że "Polska w wielu kwestiach przypomina dziś Watykan".

W sobotę na YouTube miał premierę drugi film dokumentalny braci Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii wśród księży. "Zabawa w chowanego" przedstawia historię trzech molestowanych przez księdza chłopców. Film spotkał się z reakcją delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży i jednocześnie prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. "Nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży" - napisał w oświadczeniu.

Biedroń: nadszedł czas, abyśmy wyspowiadali Kościół z jego grzechów

O problemie pedofilii w polskim Kościele mówił w "Kropce nad i" w TVN24 kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń. - To był bardzo smutny i drastyczny film, ale dobrze, że tego typu filmy są robione - mówił.

- Wielu polityków przez lata chowało głowy w piasek. Dawało tym samym przyzwolenie na zło czynione przez księży. Dzisiaj nadeszła najwyższa pora, żebyśmy ten grzeszny Kościół, który przez lata nas spowiadał, my jako Polki i Polacy wyspowiadali. Ten Kościół ma na sumieniu tak wiele zła, tak wiele niegodziwości. Jest jedyną instytucją na świecie, która stworzyła system, mechanizm ukrywania przestępców w sutannach, którzy gwałcą dzieci. Nie ma innej instytucji na świecie, która w tak sprawny sposób ukrywałaby tego typu przestępstwa - kontynuował.

Biedroń: czas abyśmy wyspowiadali Kościół z jego grzechów
Biedroń: czas abyśmy wyspowiadali Kościół z jego grzechówTVN24

"Wszyscy politycy od 1989 roku praktycznie klęczeli przed biskupami"

Biedroń mówił również o stosunku polityków do instytucji Kościoła.

- Wszyscy politycy od 1989 roku praktycznie klęczeli przed biskupami. Bali się Kościoła, bo liczyli zawsze na jego poparcie. Zawsze to nie był odpowiedni moment, żeby załatwić te wszystkie niepozałatwiane sprawy - mówił przedstawiciel Lewicy.

- Dzisiaj niestety ta patologia wybuchła z największym natężeniem. Mamy kościelnych funkcjonariuszy (...) w instytucjach państwowych. Sojusz tronu i ołtarza stał się prawdziwym faktem - ocenił.

"Polska w wielu kwestiach przypomina dziś Watykan"

Biedroń stwierdził, że "Polska w wielu kwestiach przypomina dziś Watykan". Jego zdaniem jako przykłady można wskazać podejście do zakazu przerywania ciąży, do środków antykoncepcyjnych i ukrywanie pedofilii. - Polska w tym wszystkim przypomina jedno jedyne państwo na świecie. Ten kraj się nazywa Watykan - mówił dalej europoseł.

- Czy to nie jest sytuacja patologiczna, że w 2020 roku, w sercu Unii Europejskiej, w państwie, które powinno być świeckie i demokratyczne, mamy do czynienia z tak olbrzymią i niepohamowaną władzą Kościoła? Musimy to uporządkować - podkreślił Biedroń.

- Wybierzmy odważnych polityków, którzy dokonają tej zmiany - apelował kandydat na prezydenta.

Biedroń: Polska w wielu kwestiach przypomina dziś Watykan
Biedroń: Polska w wielu kwestiach przypomina dziś WatykanTVN24

Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości