Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.
O wydanie opinii o projekcie ustawy Prawo o prokuraturze ekspertów Komisji Weneckiej poprosił minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Projekt ustawy jest już gotowy, Komisja Wenecka ma ocenić jego zgodność ze standardami europejskiego prawa. Zanim to nastąpi, przedstawiciele Komisji odwiedzą Polskę.
Od środy do piątku spotkają się z przedstawicielami prokuratorów, władzy ustawodawczej, organizacji pozarządowych. Na piątek zaplanowano rozmowę z ministrem sprawiedliwości. Dokładnego harmonogramu spotkań Komisja nie ujawnia, bo jej członkowie zazwyczaj wolą pracować bez udziału mediów.
Komisja wyda opinię w sprawie neosędziów
W najbliższym czasie Komisja Wenecka wyda opinię także w sprawie statusu neo-sędziów w Polsce i możliwych sposobów uregulowania ich statusów. O taką opinię również wnioskował Adam Bodnar. - Ta opinia powinna być gotowa w ciągu kilku tygodni - usłyszał w Strasburgu Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.
Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy. W jej skład wchodzą wybitni prawnicy, byli sędziowie Trybunałów Konstytucyjnych, Sądów Najwyższych, byli ministrowie sprawiedliwości europejskich krajów. Eksperci Komisji konsultują najważniejsze zmiany w prawie w krajach członkowskich. Przez ostatnie lata Komisja Wenecka krytykowała zmiany w prawie autorstwa PiS, jednak ówczesny rząd nie brał pod uwagę ocen Komisji.
Źródło: "Fakty" TVN
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/VeniceComm