80 tysięcy widzów - według organizatorów przewinęło się w sobotę przez międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013 w Radomiu. Na ziemi i w powietrzu zaprezentowało się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw.
Impreza będzie kontynuowana w niedzielę, a program pokazów będzie praktycznie taki sam jak pierwszego dnia. Loty rozpoczną się o godz. 9, a zakończą się o godz. 19 (w sobotę przeciągnęły niemal do godz. 20).
Pierwszego dnia imprezy pokazom towarzyszyła sprzyjająca, słoneczna pogoda. W niedzielę ma być podobnie.
Prezydent otwiera i pozdrawia Emiraty
W sobotę pokazy w powietrzu rozpoczęły się o godz. 9 blokiem przygotowanym przez Aeroklub Polski. Publiczność zobaczyła m.in. zespołowy pokaz motolotniarzy oraz loty małych samolotów, także zabytkowych i akrobacyjnych, oraz szybowców.
W południe oficjalnego otwarcia lotniczej imprezy dokonał prezydent Bronisław Komorowski. Przy tej okazji stwierdził, że sukces pokazów w Radomiu to efekt wytrwałości i decyzji, by tutejsze lotnisko miało charakter wojskowy i cywilny.
- Chcę pogratulować tego, że impreza ta ma tak wspaniały wymiar i coraz większy zasięg. Świadczy o tym te prawie 20 flag, mówiących o tym, że tu w Radomiu, w ramach pokazów lotniczych, są obecni z nami przedstawiciele albo sił lotniczych, albo innych struktur zajmujących się tym wszystkim, co lata, tym wszystkim, co jest widoczne najwyżej na każdym niebie; od Polski po odległe nawet kraje, po Emiraty Arabskie - mówił Komorowski.
Uzbrojenie przeciwlotnicze po raz pierwszy
Dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski podkreślił, że po raz pierwszy na Air Show odbywa się wystawa uzbrojenia i sprzętu wojsk obrony przeciwlotniczej i radiotechnicznych. "To jedna z nielicznych okazji, by zobaczyć taki sprzęt poza koszarami i poligonami" - ocenił.
W pokazach, oprócz prezydenta, uczestniczyli także m.in. szef BBN Stanisław Koziej, wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz dyplomaci wojskowi akredytowani w Polsce. Bezpośrednio po przemówieniu prezydenta na radomskie lotnisko precyzyjnie desantowali się skoczkowie spadochronowi z flagami państw, które uczestniczą w tegorocznych pokazach.
"Iskry" i "Orliki" obok "Herculesa"
Chwilę później rozpoczęła się defilada 46 samolotów i śmigłowców polskich Sił Powietrznych. Maszyny przeleciały na wysokości od 150 do 300 metrów. Przelot rozpoczął się od samolotów TS-11 Iskra, które wypuściły biały i czerwony dym.
Potem kolejno na niebie ukazały się: śmigłowce szkolne SW-4 Puszczyk, samoloty szkolne PZL-130 Orlik oraz transportowe: M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M. Defiladę z hukiem silników zamknęły samoloty bojowe: szturmowe Su-22, myśliwce MiG-29 i wreszcie wielozadaniowe F-16.
Siedem zespołów pierwszego dnia
Na Air Show zaprezentowało się siedem zespołów akrobacyjnych. Cztery przyleciały z zagranicy - szwajcarski "Patrouille Suisse" na samolotach F-5 Tiger, łotewski "Baltic Bees" na L-39 Albatros, chorwacki "Wings of Storm" na turbośmigłowych PC-9M oraz fiński "Midnight Hawks" na samolotach Hawk. Polskę reprezentowały "Biało-Czerwone Iskry", "Orliki" (w formacji złożonej z aż ośmiu maszyn) i Żelazny. Na radomskim Air Show w tym roku zadebiutowali lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy. Rumuni zaprezentowali - wspominany z rozrzewnieniem przez komentatorów pokazów - myśliwiec MiG-21 LanceR, Turków publiczność długo oklaskiwała za pokaz na F-16, a Ukraińcy zaprezentowali się na wyjątkowo manewrowym Su-27. Polskie Siły Powietrzne zaprezentowały m.in. pokaz bliskiego wsparcia oddziałów na ziemi wykonany wspólnie przez Su-22 i F-16 urozmaicony użyciem materiałów pirotechnicznych. Akrobacje zaprezentowały samoloty wielozadaniowe - F-16 z Belgii, Grecji, Holandii i Turcji, francuski Rafale, włoski Eurofighter Typhoon oraz czeskie i węgierskie JAS 39 Gripen. Figury w powietrzu prezentowały również polski myśliwiec MiG-29 i włoski transportowy C-27J Spartan. Pokazy zakończył przelot 60-letniego SB Lim-2, czyli polskiej wersji MiG-a-15. W powietrzu zaprezentował się też pochodzący z okresu II wojny światowej myśliwiec pokładowy F4U Corsair.
Największa impreza lotnicza w Polsce
Dwudniowe radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce i element obchodów Święta Lotnictwa Polskiego oraz 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce.
Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasto Radom, spółka Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.
Autor: rf/tr / Źródło: PAP, TVN24