Depresja może dotknąć każdego z nas. "Zjawia się nagle i bardzo długo człowieka nie opuszcza"

Samotność, izolacja, zaburzenia psychiczne, depresja
Europejski Dzień Walki z depresją
Źródło: TVN24

Depresja to podstępna choroba, zmaga się z nią około 280 milionów ludzi na świecie. Nieleczona bywa śmiertelna. Choroba, która może dotknąć każdego z nas. W piątek ruszyła kampania, która ma uzmysłowić, że korzystanie z pomocy psychologów i psychiatrów to nie wstyd. Jak reagować na depresję? Przede wszystkim nie oceniać, ale akceptować. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Urszula Dudziak to piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i nowa ambasadorka kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". - Mnie depresja doświadczyła najbliżej, ponieważ mam córkę, która ma chorobę dwubiegunową i wiem, czym to pachnie po prostu - powiedziała.

OGLĄDAJ MAGAZYN "POLSKA I ŚWIAT" W TVN24 GO

To 13. edycja kampanii, która przede wszystkim ma pokazać, że korzystanie z pomocy psychologów czy psychiatrów to nie wstyd. - Dzięki lekom, dzięki lekarzom, odzyskałam córkę, teraz Mika jest naprawdę w świetnej formie - dodała Dudziak.

Urszula Dudziak
Urszula Dudziak
Źródło: TVN24

"Nie pamiętałam, na której stacji metra mam wysiąść"

Otuchy innym dodają także ci, którzy sami zmierzyli się z tą chorobą. - Przestałam spać, to mi zaczęło bardzo mocno doskwierać, do tego stopnia, że zaczęłam tracić pamięć, taką krótkotrwałą pamięć. Na przykład nie pamiętałam, na której stacji metra mam wysiąść - powiedziała dziennikarka Małgorzata Serafin, Sekielski Brothers Studio, ambasadorka kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".

Depresja to nie jest chwilowe obniżenie nastroju. Nie pomoże tu powiedzenie "weź się w garść". Jak podało WHO, jest to choroba, na którą cierpi około 280 milionów osób na świecie. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Depresja to najpowszechniejsze zaburzenie psychiczne na świecie

- Ktoś w naszej rodzinie bardzo ciężko chorował na depresję i wiedziałam, jaka to jest niszczycielska choroba, zjawia się nagle i bardzo długo człowieka nie opuszcza - powiedziała aktorka Bożena Dykiel, ambasadorka kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".

Bożena Dykiel
Bożena Dykiel
Źródło: TVN24

Depresja może towarzyszyć innym chorobom

Organizatorzy nowej odsłony kampanii chcą zwrócić uwagę także na to, że depresja może towarzyszyć innym chorobom. - Choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby przewodu pokarmowego, choroby onkologiczne, reumatologiczne, cukrzyca czy otyłość. Jeżeli do nich dołączy depresja, to w tym momencie powstaje taka sytuacja, w której wzrasta ryzyko powikłań, gorszego przebiegu choroby czy nawet śmierci - zwracał uwagę doktor Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Jak oceniła psychoonkolog Adrianna Sobol, w przypadku pacjentów onkologicznych może być problem z wychwyceniem pierwszych objawów depresji. - Objawy niejednokrotnie są mylone ze skutkami leczenia onkologicznego, dlatego tu jest wielka rola prowadzenia szeroko pojętej psychoedukacji, żeby wychwycić, zauważyć, nazwać - zwróciła uwagę.

W depresji pojawia się smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i samego siebie, trudności ze snem czy zaburzenia apetytu.

ZOBACZ TAKŻE: Wypalenie zawodowe trafi na listę chorób

Psychiatra Sławomir Murawiec, pytany, jak odróżnić depresję od "doła psychicznego", odparł, że "dół psychiczny czy chandra to jest najczęściej reakcja". - Depresja jest takim stanem, gdzie człowiek traci tą normalną reaktywność. To znaczy cokolwiek by się nie zadziało, ten smutek, przygnębienie, niemożność aktywności cały czas istnieją - dodał.

"Ta pomoc jest, uwierzcie w to"

I dlatego warto skorzystać z pomocy Fundacji Itaka, która prowadzi Antydepresyjny Telefon Zaufania. Czynny od poniedziałku do piątku od godziny 15 do 20. - Można skorzystać z pomocy seksuologa, psychologa i psychiatry - powiedziała Izabela Jezierska-Świergiel z zarządu fundacji.

Fundacja "Twarze Depresji" 1 października wystartowała z programem zdalnej pomocy psychologicznej dla osób dorosłych z depresją. - Przez stronę twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna można się zapisać, sięgnąć po tę pomoc i zgłosić się do programu - powiedziała prezes fundacji Anna Morawska-Borowiec.

- Jest wyjście. Kochajcie swoje życie, kochajcie swoje zdrowie, i żeby je odzyskać, musicie szukać pomocy. I ta pomoc jest, uwierzcie w to - zaapelowała Urszula Dudziak.

Dowiedz się więcej o depresji w TVN24 GO:

1. Ostatnia stacja: życie >>> 2. "Ktoś ukradł nam dziecko" >>>

3. Dwa słowa od śmierci >>>   4. Krzyk rozpaczy >>>

5. Kolejka po życie >>>

6. "Rozważałam swoją śmierć w różnych momentach, nawet w szkole" >>>

7. Podcast Tomasza-Marcina Wrony - czy depresja jest chorobą śmiertelną? >>>

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

Czytaj także: