Fundacja Orlen dla Pomorza przekazała 300 tysięcy złotych na zakup zbroi husarskiej z kolczugą do tworzonego przez ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu muzeum, ponad 1,2 miliona złotych trafiło do gdańskiej parafii na "Ołtarz Bursztynowy w Bastionie Solidarności". Fundacja Magdaleny Ogórek dostała 480 tysięcy złotych - pisze "Gazeta Wyborcza".
"Wyborcza" opisała w czwartek darowizny Fundacji Orlen dla Pomorza, która do września 2022 roku nosiła nazwę Fundacja Lotos. Zmieniono ją po przejęciu, sprzedaży części aktywów i likwidacji Lotosu przez Orlen.
Według "GW" w latach 2016-2023 roku rozdzielonych zostało 100 milionów złotych, najwięcej w 2023 roku. Wówczas, jak czytamy, wydano 45 milionów złotych.
Jak podaje "Wyborcza", Fundacja Orlen dla Pomorza zastrzegła, że wykaz darowizn za rok 2023 jest niepełny "ze względu na klauzule w umowach" i za ten właśnie rok ujawniła jedynie darowizny na kwotę 19,7 miliona złotych.
Eksponaty do muzeum ojca Rydzyka
Ponad 1,8 miliona złotych w 2023 roku, jak czytamy, otrzymała Fundacja Tożsamość kontrolowana przez byłego posła PiS Andrzeja Jaworskiego i jego współpracowników. Środki miały zostać przekazane na zakup trzech eksponatów do Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Św. Jana Pawła II w Toruniu, które jest częścią imperium Tadeusza Rydzyka.
Wcześniej, w 2020 roku, pisze "Gazeta Wyborcza", Fundacja Tożsamość dostała 300 tysięcy złotych na zakup zbroi husarskiej z kolczugą jako głównego eksponatu wystawy stałej Muzeum Pamięć i Tożsamość.
Ponad 1,2 miliona złotych na "Ołtarz Bursztynowy w Bastionie Solidarności"
Jak opisuje "GW", ponad 1,2 miliona złotych na podstawie kilku umów Fundacja Orlen dla Pomorza przekazała parafii św. Brygidy z Gdańska na "Ołtarz Bursztynowy w Bastionie Solidarności". "Większość była przeznaczona na ołtarz, ale też mniejsze kwoty na remont ławek, montaż alarmu, koncert kolęd" - dodaje.
Wspomina, że łącznie 660 tysięcy złotych na ołtarz podarowała też Fundacja Energa.
"Wyborcza" zaznacza, że darowizn na cele kościelne były dziesiątki i podaje niektóre z nich. Między innymi Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti otrzymała 3 miliony złotych na wsparcie Rejsu Niepodległości dookoła świata na Darze Młodzieży, trzy darowizny na 1,85 miliona złotych dostała z kolei Archidiecezja Warmińska na elewację i windę w budynku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej oraz na zespół katedralny we Fromborku.
Fundacja Magdaleny Ogórek
Według "GW", Polish Lost Art. Foundation (PLAF), fundacja "założona i kierowana przez byłą gwiazdę TVP Magdalenę Ogórek" dostała z Fundacji Orlen dla Pomorza 480 tysięcy złotych. Jak czytamy, PLAF otrzymała także 630 tysięcy złotych z Fundacji Energa i 445 tysięcy złotych z Fundacji KGHM.
Fundacja Ogórek buduje we wsi Sulisławice Muzeum Sztuki Zagrabionej.
Pieniądze dla fundacji remontujących dworek Obajtka
W 2019 roku, pisze "GW", 90 tysięcy złotych na bazę danych i paczki dla kombatantów otrzymało Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, którego szefem był Artur Kondrat. Kierował on również Fundacją Pomocy i Więzi Polskiej Kresy RP.
"W 2019 r. Fundacji Kresy udało się pozyskać z ministerstwa kultury 800 tys. zł na remont prywatnego dworku Daniela Obajtka w Borkowie Lęborskim w gminie Choczewo" - czytamy.
"GW" wspomnia, że w 2020 roku Obajtek rozwiązał umowę z Fundacją Pomocy i Więzi Polskiej Kresy RP i "użyczył nieruchomość Fundacji Integracji Przez Sport Handicap w Zakopanem, która również pozyskiwała z ministerstwa pieniądze na remont jego nieruchomości.
"GW" dodaje, że "niezależnie od tego Handicap dostał z fundacji Orlen dla Pomorza 350 tys. zł na inny cel - na działania w zakresie rehabilitacji i integracji osób z niepełnosprawnością".
Według "Wyborczej" w 2022 roku przyznano wiele darowizn na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Między innymi NSZZ "Solidarność" otrzymał 4 miliony złotych. Natomiast w czasie pandemii COVID-19 pieniądze przeznaczano dla szpitali.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: Tytus Żmijewski/PAP