Prezes ma wydać opinię, choć nie może. Eksperci Senatu wytykają błędy w ustawach


Sędzia kandydujący do Krajowej Rady Sądownictwa ma przedstawić ocenę swojej pracy dokonaną przez prezesa sądu - tyle że prezesi sądów nie mają możliwości oceny pracy sędziów. Zostali pozbawieni jej pół roku temu. To tylko jedna z kilkunastu uwag do rozpatrywanych przez senatorów ustaw sądowych, jakie zgłosiło Biuro Legislacyjne Senatu. Żadna nie została uwzględniona.

Biuro Legislacyjne Senatu alarmowało, że poprawione przez PiS prezydenckie ustawy o sądownictwie są niezgodne z Konstytucją. Zastrzeżenia do nich sporządziło w poniedziałek 11 grudnia. Mimo to ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa przeszły przez komisję bez żadnych poprawek. Teraz zajmuje się nimi Senat.

Polityczne piętno wyciśnięte na sędziach

Przypomnijmy: ustawa o KRS unieważnia obecny sposób powoływania sędziów do Rady - dziś robią to zgromadzenia ogólne sędziów poszczególnych typów sądów. Według projektu prezydenta piętnastu sędziów Krajowej Rady Sądownictwa mają wybierać politycy. Prezydent proponował, żeby robił to Sejm większością trzech piątych głosów. Posłowie dopisali natomiast, że w przypadku, gdy nie uda się uzyskać takiej większości, nastąpi drugie głosowanie, w którym obowiązywać będzie już większość zwykła. Czyli w obecnej kadencji Sejmu do powołania sędziów do KRS wystarczą głosy klubu parlamentarnego PiS. Kandydatów do KRS będą mogły natomiast zgłaszać kluby poselskie (spośród kandydatów na kandydatów wskazanych przez grupy sędziów lub grupy obywateli).

Ekspert ds. legislacji Katarzyna Konieczko ostrzega, że taka procedura wyboru doprowadzi do naznaczenia politycznym piętnem nie tylko kandydatów, którzy ostatecznie znajdą się w KRS, ale również tych sędziów, którzy w głosowaniu odpadną. "Koncepcja wskazywania kandydatów przez kluby parlamentarne w społecznym odbiorze nie będzie budowała obrazu sędziów, czy to ostatecznie wybranych do składu KRS, czy nawet tych, których kandydatury nie uzyskały stosownej większości, jako spełniających wymóg apolityczności" - czytamy w opinii Biura Legislacyjnego.

Katarzyna Konieczko przedstawia opinię biura legislacyjnego Senatu o ustawach sądowych prezydenta i PiS
Katarzyna Konieczko przedstawia opinię biura legislacyjnego Senatu o ustawach sądowych prezydenta i PiStvn24

Dokument zwraca również uwagę, co wielokrotnie powtarzano w debacie nad ustawami sądowymi, że złamanie zasady wyboru sędziów do KRS przez samych sędziów budzi wątpliwości konstytucyjne. W tym sporze większość rządząca utrzymuje, że konstytucja mówi, iż w KRS ma zasiadać piętnastu sędziów, ale nie precyzuje, kto ma ich wybierać. Autorka opinii dla Senatu przypomina jednak, powołując się na dokumenty źródłowe, że w czasie prac Zgromadzenia Narodowego nad obowiązującą konstytucją "kwestia konieczności przyznania sędziom prawa wyboru swoich przedstawicieli do Krajowej Rady Sądownictwa uznawana była za niewątpliwą i dlatego też nie stanowiła przedmiotu debaty".

Opinia Biura Legislacyjnego Senatu podkreśla nienaruszalność kadencji sędziów obecnie zasiadających w Krajowej Radzie Sądownictwa. Z dokumentu wynika, że ewentualne przerwanie kadencji nie tylko będzie naruszeniem Konstytucji, ale również przekreśli całe dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał bowiem w kilku orzeczeniach na przestrzeni lat wypracował linię, zgodnie z którą "kadencja wyznaczona przepisami rangi konstytucyjnej podlega szczególnej ochronie", a "ustawa nie może modyfikować tej kadencji, gdy nie pozwalają na to przepisy Konstytucji".

Prezes bez narzędzi ma wydać opinię o sędzim kandydującym

W opinii Katarzyny Konieczko znajduje się jeszcze jeden wątek, dość techniczny i dotyczący szczegółu, ale ukazujący jakość pracy posłów nad projektem ustawy. Ustawa o KRS wprowadza nowy przepis, że sędzia-kandydat na członka Rady powinien legitymować się opinią o swojej pracy wystawioną przez prezesa sądu, w którym orzeka. Tyle że - jak zauważa Biuro Legislacyjne senatu - obowiązek okresowej oceny pracy sędziów został w lipcu zniesiony, a prezesi sądów nie mają ani narzędzi, ani kompetencji, żeby oceniać dorobek orzeczniczy kandydatów do KRS.

Biuro Legislacyjne Senatu zaproponowało poprawki do ustawy tak, aby nie była ona wewnętrznie sprzeczna i sprzeczna z innymi ustawami, ani też nie budziła wątpliwości konstytucyjnych. Poprawki nie zostały uwzględnione przez komisję.

Kontrasygnata politycznym narzędziem wpływu na Sąd Najwyższy

Drugą z opinii, która wyliczała wątpliwości i zastrzeżenia do ustawy o Sądzie Najwyższym, sporządziła główna legislatorka Senatu Beata Mandylis.

Beata Mandylis o wątpliwościach konstytucyjnych wokół przerwania kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego
Beata Mandylis o wątpliwościach konstytucyjnych wokół przerwania kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższegotvn24

Pierwsze sformułowane zastrzeżenie jest dość specjalistyczne, ale pokazuje, jak wielki wpływ na Sąd Najwyższy zyska władza wykonawcza po ewentualnym wejściu w życie ustawy. W Konstytucji określone są decyzyjne prawa prezydenta zwane prerogatywami. Część z tych decyzji - wyraźnie wskazane w Konstytucji - prezydent podejmuje samodzielnie. Inne wymagają tzw. kontrasygnaty (potwierdzenia osobnym podpisem) przez premiera czy właściwego ministra. Ustawa o Sądzie Najwyższym daje prezydentowi prawo ingerowania w, obecnie wewnętrzne, sprawy Sądu Najwyższego, takie jak np. uchwalanie regulaminów działania. Te decyzje prezydenta będą wymagały kontrasygnaty (czyli współzatwierdzenia) przez premiera lub ministra sprawiedliwości.

"Podporządkowanie go [Sądu Najwyższego - przyp. red.] zwłaszcza władzy wykonawczej (...) prowadzić może do wkraczania innych organów władzy w działanie i organizację władzy sądowniczej, która zgodnie z art. 173 Konstytucji stanowić powinna władzę odrębną i niezależną od innych władz" - napisano w opinii Biura Legislacyjnego.

Senaccy legislatorzy zauważają kolejną możliwość politycznego wpływu na Sąd Najwyższy. Jest nią prawo prezydenta do decyzji, którzy sędziowie starsi niż 65-letni, mogą nadal orzekać. Ale nie jest to wyłączne prawo prezydenta. Wymaga kontrasygnaty premiera.

"Przepis przyjęty w takim kształcie uzależnia możliwość pełnienia obowiązków sędziowskich od decyzji organów politycznych (...). W takich okolicznościach sędzia może być postrzegany jako podatny na pewne sugestie co do treści wydawanych orzeczeń" - alarmuje biuro legislacyjne.

"Już samo takie potencjalne zagrożenie pozbawiałoby sędziego zewnętrznych znamion niezawisłości oraz bezstronności w zakresie pełnionej funkcji orzeczniczej" - czytamy w podsumowaniu.

Niebezpieczne przerwanie kadencji i skarga nadzwyczajna

Biuro Legislacyjne powraca również do wielokrotnie wcześniej podnoszonej kwestii niezgodności z Konstytucją przerwania kadencji urzędującej obecnie pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Prof. Małgorzata Gersdorf ukończyła już 65 lat i jeżeli uchwalone przepisy wejdą w życie, musi przejść w stan spoczynku. Tymczasem Konstytucja gwarantuje jej nieprzerwaną sześcioletnią kadencję. Biuro Legislacyjne zaproponowało poprawkę, aby w przepisach przejściowych ustawy o Sądzie Najwyższym zapisać możliwość dokończenia kadencji przez obecną pierwszą prezes. Propozycji tej senacka komisja nie uwzględniła.

Senatorowie nie zmienili sejmowej ustawy również mimo zastrzeżeń Biura Legislacyjnego dotyczących projektowanej skargi nadzwyczajnej, czyli możliwości podważenia praktycznie każdego (oprócz spraw o wykroczenia) z 60 milionów prawomocnych orzeczeń sądów w Polsce, jakie zapadły w ciągu minionych dwudziestu lat.

"Przepis ten narusza zasadę stabilności orzeczeń sądowych oraz zasadę powagi rzeczy osądzonej (...) wywodzonych z art. 2 Konstytucji, a będących fundamentami polskiego systemu prawa" - napisano w opinii.

Beata Mandylis o możliwych kłopotach ze skargą nadzwyczajną
Beata Mandylis o możliwych kłopotach ze skargą nadzwyczajnątvn24

Pod wpływem tej uwagi senacka komisja nie zaproponowała całej izbie żadnej modyfikacji ustawy.

Świadomość obszerności skargi nadzwyczajnej i perspektywa "zatkania" urzędu prokuratora generalnego (który jako jeden z urzędów ma mieć prawo wnoszenia tych skarg) przez liczne wnioski obywateli dotarła do wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, obecnego na posiedzeniu komisji. Prosił on, aby zmodyfikować ustawę tak, aby to sami obywatele mogli wnosić skargi nadzwyczajne bez pośrednictwa prokuratora generalnego, albo żeby opóźnić wejście w życie ustawy, aby prokurator generalny miał czas na organizacyjne przystosowanie swojego urzędu do lawiny skarg nadzwyczajnych.

Senatorowie PiS mający większość w komisji nie uwzględnili jednak w poniedziałek uwag "swojego" wiceministra. Z odsieczą zastępcy Zbigniewa Ziobry pospieszył senator opozycyjnej Platformy Obywatelskiej Aleksander Pociej. Poprawką opóźniającą o dziewięć miesięcy wejście w życie ustawy o Sądzie Najwyższym zajmie się Senat jako wnioskiem mniejszości firmowanym przez opozycyjnego senatora.

Poza wnioskiem mniejszości senatora Pocieja, pozostałe uwagi zgłaszane przez Krajową Radę Sądownictwa, Rzecznika Praw Obywatelskich organizacje broniące praw człowieka, nie zostały uwzględnione. Senatorowie nie przyjęli propozycji poprawek zawartych w opiniach Biura Legislacyjnego Senatu.

- Opinia to opinia. To nie wyrok. Podchodzimy do niej z szacunkiem, wczytujemy się i podejmujemy we własnych sumieniach decyzję - w takich słowach wpływ biura legislacyjnego na wolę senatorów opisał we wtorek 12 grudnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Eksperci opiniują, ale to senatorowie głosują

To nie pierwsze krytyczne stanowiska Biura Legislacyjnego wobec ustaw, które uchwala Sejm i którymi zajmuje się Senat. Kolejne też, których mający większość senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, nie uwzględniają.

Senaccy legislatorzy konsekwentnie dowodzą na przykład, że forsowane przez PiS zmiany w sądownictwie stoją w sprzeczności z przepisami Konstytucji. Tak było między innymi 13 lipca br., gdy mimo narzuconego jednodniowego terminu na sporządzenie opinii, senaccy legislatorzy dokonali analizy ustawy o ustroju sądów powszechnych (dziś już obowiązującej). Wskazywali wtedy, że powoływanie prezesów sądów bez jakiegokolwiek, choćby niewiążącego udziału samorządu sędziowskiego, narusza konstytucyjną zasadę rozdziału władzy wykonawczej i sądowniczej oraz zasadę odrębności sądów i trybunałów od innych władz.

Biuro Legislacyjne alarmowało również, że ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa uchwalane przez parlament w lipcu tego roku również budzą poważne wątpliwości konstytucyjne. Te opinie również nie zostały wzięte pod uwagę, bo obie ustawy zostały uchwalone przez parlament. Zawetował je dopiero prezydent, wytykając im między innymi sprzeczność z Konstytucją.

Konstytucyjne wątpliwości senaccy legislatorzy wskazywali też rok wcześniej przy procedowaniu ustawy dotyczących Trybunału Konstytucyjnego (m.in. w opinii z 13 lipca 2016 r.). Ustawy przeszły mimo uwag zgłaszanych przez profesjonalnych legislatorów.

Autor: jp/ja / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Zbliżające się święta nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W najbliższych dniach doświadczymy pochmurnej aury z niewielkimi opadami słabego deszczu, deszczu ze śniegiem, a w niektórych regionach kraju - śniegu. Sprawdź, co nas czeka.

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Asma al-Asad, żona obalonego syryjskiego dyktatora, który znalazł schronienie w Rosji, nie jest zadowolona z życia w Moskwie - poinformował portal telewizji Al Dżazira. Arabskie i tureckie media przekazały, że złożyła też w Rosji pozew rozwodowy. O małżeństwie Asadów postanowił w tej sytuacji wypowiedzieć się sam rzecznik Kremla, który wszystkiemu zaprzeczył.

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Źródło:
PAP, Meduza, Interfax

Państwowa Komisja Wyborcza nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały w sprawie sprawozdania komitetu PiS. Sprawa musi wrócić na posiedzenie - przekazał szef PKW Sylwester Marciniak. Dodał, że Komisja zajmie się ponownie sprawozdaniem 30 grudnia.

Szef PKW: Nie podjęto w trybie obiegowym uchwały dotyczącej PiS. Sprawa musi wrócić na posiedzenie

Szef PKW: Nie podjęto w trybie obiegowym uchwały dotyczącej PiS. Sprawa musi wrócić na posiedzenie

Źródło:
PAP

- Oczekiwałbym, że w ciągu sześciu godzin Marcin Romanowski zgłosi się po prostu do prokuratury - mówił szef MSWiA Tomasz Siemoniak, komentując warunki wysunięte przez ściganego posła PiS, który dostał węgierski azyl po tym, jak uciekł z kraju. Romanowski przekonuje, że po ich realizacji przez rządzących właśnie "w ciągu sześciu godzin wróci do kraju". Według Siemoniaka "to jest żałosne po prostu, że ktoś podejrzany o poważne przestępstwa śmie jakiekolwiek warunki Rzeczpospolitej Polskiej stawiać". - Jego miejsce jest na ławie w sądzie - dodał.

Romanowski stawia warunki powrotu do kraju. Siemoniak: to jest żałosne

Romanowski stawia warunki powrotu do kraju. Siemoniak: to jest żałosne

Źródło:
PAP, TVN24

Do PKW dołączyłem wiele lat temu. Za każdym razem towarzyszy mi obawa, czy wybory uda zorganizować, czy nie będzie żadnych problemów - przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" szef Komisji Sylwester Marciniak. Zaznaczył, że teraz "zdecydowanie" zwiększyły się jego obawy. - Wzrosły po ubiegłotygodniowym posiedzeniu - przekazał. Wtedy to PKW wstrzymała się z podjęciem decyzji wobec postanowienia nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN do czasu uregulowania jej statusu prawnego. Właśnie ta sama izba orzeka w sprawach związanych z ważnością wyborów.

"Ogromny błąd", który "może się zemścić". Szef PKW: wzrosły obawy w sprawie wyborów

"Ogromny błąd", który "może się zemścić". Szef PKW: wzrosły obawy w sprawie wyborów

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Statek towarowy Sparta, który Rosja wysłała w celu transportu żołnierzy, broni i sprzętu wojskowego z Syrii, uległ awarii w czasie rejsu - poinformował w poniedziałek wywiad wojskowy Ukrainy. Podał, że jednostka "dryfuje po otwartym morzu w pobliżu Portugalii".

Rosjanie wysłali statek, by zabrać sprzęt z Syrii. Zepsuł się i "dryfuje po otwartym morzu"

Rosjanie wysłali statek, by zabrać sprzęt z Syrii. Zepsuł się i "dryfuje po otwartym morzu"

Źródło:
Ukraińska Prawda, BBC, tvn24.pl

Lekarze pogotowia ratunkowego w Wielkiej Brytanii wydali w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące plastikowych kulek, znanych też jako kulki hydrożelowe czy koraliki wodne. Specjaliści zalecają, by nie wręczać ich na święta dzieciom poniżej piątego roku życia. Dlaczego kolorowe kulki mogą być niebezpieczne?

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Źródło:
BBC, The Guardian

Nowe doniesienia prasy w sprawie lekarza Taleba Abdula Dżawada, który w piątek wjechał samochodem w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu, podają w wątpliwość jego kompetencje zawodowe. Dżawad miał być nazywany przez współpracowników "Dr Google". W niektórych przypadkach jego praktyki terapeutyczne budziły zmieszanie wśród personelu.

"Dr Google" i pytanie o kompetencje lekarskie. Nowe doniesienia w sprawie zamachowca z Magdeburga

"Dr Google" i pytanie o kompetencje lekarskie. Nowe doniesienia w sprawie zamachowca z Magdeburga

Źródło:
PAP

Nad ranem deweloper, ignorując zakaz prowadzenia robót, zburzył kamienicę przy Łuckiej - poinformował w poniedziałek stołeczny konserwator zabytków. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych.

"Mimo zakazu deweloper zburzył praktycznie wszystko"

"Mimo zakazu deweloper zburzył praktycznie wszystko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Miasta zgodziła się na zbycie terenu położonego przy promenadzie w Ustce. Oznacza to, że bez przetargu będzie mógł go kupić przedsiębiorca, który dzierżawi nieruchomość od 1993 roku. Wątpliwości budziło głosowanie w tej sprawie, w którym brał udział radny, który jest jednocześnie zięciem przedsiębiorcy. Wojewoda Pomorska uznała jednak ostatecznie, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. - To miejsce budowaliśmy przez lata, w przetargu mogłoby zostać przejęte jako gotowy, łatwy i rentowny biznes - uważa Zdzisław Górecki, dzierżawca działki.

Teren przy plaży za 114 tysięcy, głosował zięć. "Moralne wątpliwości", ale "w granicach prawa"

Teren przy plaży za 114 tysięcy, głosował zięć. "Moralne wątpliwości", ale "w granicach prawa"

Źródło:
TVN24

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Ksiądz Michał O. nie był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w Konstytucji RP i na gruncie prawa międzynarodowego - przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Przeprowadzone czynności wykazały równocześnie, że w pewnych sytuacjach dochodziło do niehumanitarnego traktowania zatrzymanego - czytamy w komunikacie. Chodziło z jednej strony o bardzo długie przesłuchania w kajdankach i bez jedzenia, a z drugiej - o brak czajnika elektrycznego w celi. Prokuratura przedstawiła Michałowi O. zarzuty, które dotyczą między innymi wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości ponad 66 mln zł dla Fundacji Profeto, która – w ocenie śledczych – nie spełniła wymagań formalnych i merytorycznych, by otrzymać te pieniądze.

Ksiądz Michał O. nie był poddany torturom. Ale czasem niehumanitarnie traktowany. Jest komunikat RPO

Ksiądz Michał O. nie był poddany torturom. Ale czasem niehumanitarnie traktowany. Jest komunikat RPO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci z szóstego Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi szykują mężczyzny, który nagrał nagą kobietę w jednym z solariów telefonem komórkowym. - Mężczyzna nie miał zamiaru się opalać, tylko wszedł do kabiny obok i nagrywał z premedytacją - informuje rzeczniczka policji.

Nagrał nagą kobietę w solarium. Szuka go policja

Nagrał nagą kobietę w solarium. Szuka go policja

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby w Gwatemali uwolniły z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor 160 dzieci i nastolatków. Operację przeprowadzono po ucieczce z sekty czwórki nieletnich osób, które zaalarmowały władze.

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

Źródło:
PAP, "New York Times"

Uczniowie szkoły zawodowej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) wrzucili do sieci dwa filmiki, na których pokazują ciasta w formie swastyk, wykonują nazistowskie gesty i odpalają petardy. Jak tłumaczy dyrektorka placówki, do zdarzenia doszło po wigilii klasowej, podczas chwilowej nieobecności nauczyciela.

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Źródło:
Gazeta Wyborcza/TVN24

Gdańska prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo przeciwko Ryszardowi Brejzie. Prokuratura regionalna wykazała nadużycia ze strony prowadzących postępowanie. Jak przekazał rzecznik, zachodzi podejrzenie, że czynności procesowe zlecane do wykonania prokuratorowi referentowi wynikały "z osobistej motywacji byłej prokurator", która zmierzała do prowadzania śledztwa "w określonym kierunku, w celu wykorzystania jego politycznego potencjału". Audytorzy wskazali też na bezprawne użycie Pegasusa wobec syna Ryszarda Brejzy - Krzysztofa.

Ryszard Brejza oczyszczony z zarzutów. "Rażące naruszenie zasad rzetelności i uczciwości procesowej"

Ryszard Brejza oczyszczony z zarzutów. "Rażące naruszenie zasad rzetelności i uczciwości procesowej"

Źródło:
PAP/TVN24

Brytyjska telewizja udostępniła świąteczny klip z księżną Kate. Żona następcy tronu mówi w nim, że Boże Narodzenie to jeden z jej ulubionych okresów w roku. I wskazuje, co uważa za "najlepszy prezent, jaki można otrzymać".

Nowe wzruszające nagranie z księżną Kate

Nowe wzruszające nagranie z księżną Kate

Źródło:
Independent, tvn24.pl

Rosja próbuje ukryć obecność północnokoreańskich żołnierzy na froncie, wydając im fałszywe dokumenty - podały ukraińskie Siły Operacji Specjalnych. Pokazały one książeczki wojskowe zabitych w czasie walk w rosyjskim obwodzie kurskim Koreańczyków z Północy, które miały zawierać fałszywe dane. Połączone Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej poinformowało w poniedziałek, że około 1100 żołnierzy armii Kima zginęło lub zostało rannych, biorąc udział po stronie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie.

Spalone twarze i "lewe" książeczki. Żołnierze Kima giną jako ziomkowie Szojgu

Spalone twarze i "lewe" książeczki. Żołnierze Kima giną jako ziomkowie Szojgu

Źródło:
NV, Yonhap, tvn24.pl, PAP

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

To pierwszy taki system w Warszawie. Na rondzie Wojnara w warszawskich Włochach działa już 28 kamer. Żółte urządzenia, które zawisły nad jezdnią wyłapują, czy kierowcy przejeżdżają na czerwonym świetle.

28 kamer na skrzyżowaniu już działa. Rejestrują przejeżdżanie na czerwonym świetle

28 kamer na skrzyżowaniu już działa. Rejestrują przejeżdżanie na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek nad południowo-wschodnią Polską przechodzi fala intensywnych opadów śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części dwóch województw obowiązują żółte alarmy.

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Im większe PiS ma kłopoty z finansami, tym częściej politycy tej partii podważają status i skład Państwowej Komisji Wyborczej. Ostatnio przekonują w mediach, że powinni mieć w PKW jednego członka więcej, bo teraz skład jest "nieproporcjonalny". Tylko że sami wystawili za mało kandydatów. Wyjaśniamy.

PiS uderza w PKW: "nieproporcjonalna", "złamano ustawę". O co chodzi?

PiS uderza w PKW: "nieproporcjonalna", "złamano ustawę". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

- Można różnie dokonać prawnej modyfikacji - ocenił prezydent Andrzej Duda, pytany o propozycję zmiany przepisów w sprawie stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta. Zaznaczył, że jest "otwarty na dyskusję na temat różnych idei legislacyjnych, także jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy". Odniósł się też do sprawy Marcina Romanowskiego. - Na początku przede wszystkim byłem zdziwiony, że do tego, aby poszukiwać posła, uruchomione zostały takie siły i środki, jakby był jakimś przestępcą, bandytą największego kalibru - powiedział Duda.

Duda "nie dziwi się Węgrom" w sprawie Romanowskiego

Duda "nie dziwi się Węgrom" w sprawie Romanowskiego

Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Tomasz Siemoniak przedstawił priorytety dotyczące bezpieczeństwa podczas zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE. Rozpocznie się ona 1 stycznia 2025 roku i potrwa sześć miesięcy. Jednym z priorytetów polskiej prezydencji będzie kwestia przeciwdziałania nielegalnej migracji - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

"Temat numer jeden" polskiej prezydencji w UE

"Temat numer jeden" polskiej prezydencji w UE

Źródło:
PAP

Gdy syryjscy rebelianci zbliżali się do Damaszku, prezydent Baszar al-Asad, który przez ponad dwie dekady sprawował w Syrii krwawe rządy, uciekł z kraju pod osłoną nocy, jak tchórz. Zostawił za sobą nie tylko władzę, ale i swoich ludzi. - To zdrada - powiedział w rozmowie z "New York Timesem" jeden z pracowników prezydenckiego pałacu. Uciekali też w popłochu irańscy Strażnicy Rewolucji, a telefon na Kremlu był głuchy. Tak wyglądały ostatnie chwile reżimu Asada.

Orędzie, którego nie było, tchórzliwa ucieczka, niezwykłe notatki Irańczyków. Ostatnie chwile reżimu Asada

Orędzie, którego nie było, tchórzliwa ucieczka, niezwykłe notatki Irańczyków. Ostatnie chwile reżimu Asada

Źródło:
"The New York Times"

Prezydent elekt Donald Trump wraca do kwestii nabycia Grenlandii. "Stany Zjednoczone Ameryki uważają, że posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością" - stwierdził Trump we wpisie w swoim serwisie społecznościowym, przy okazji ogłaszania nominacji na ambasadora USA w Danii.

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Trump: posiadanie i kontrola Grenlandii są dla USA absolutną koniecznością

Źródło:
PAP

Początkowo było ich pięć, później 18 i z roku na rok populacja rośnie. Dziś szacuje się, że jest ich około 30 sztuk. Mowa o sowach uszatkach, które od kilkunastu lat zamieszkują na terenie Zespołu Szkół Zawodowych numer 1 w Głownie (woj. łódzkie). Ich ulubionym drzewem stała się wierzba, która rośnie na szkolnym dziedzińcu naprzeciwko korytarzy. Ptakom nie przeszkadza hałas dzwonków i gwar dochodzący ze szkoły. Często nawet siadają na parapetach i zaglądają do lekcyjnych sal. - To jest coś niesamowitego, to jest zjawisko nadprzyrodzone. Tu jest Hogwart w Głownie - przekonuje dyrektorka placówki.

Polski Hogwart istnieje. Kilkadziesiąt sów siedzi na wierzbie patrząc w sale lekcyjne

Polski Hogwart istnieje. Kilkadziesiąt sów siedzi na wierzbie patrząc w sale lekcyjne

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut usiłowania zabójstwa usłyszał 75-letni mężczyzna, który strzelił do swojej znajomej siedzącej w samochodzie na jednej z ulic Przemyśla. Mężczyzna przyznał się do postawionego zarzutu. Jak powiedział śledczym, powodem jego zachowania była zazdrość.

Kobieta z zakrwawioną głową krzyczała, on mierzył do niej z broni. Obezwładniła go prokuratorka i jej syn

Kobieta z zakrwawioną głową krzyczała, on mierzył do niej z broni. Obezwładniła go prokuratorka i jej syn

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielotysięczny tłum zgromadził się w niedzielę w centrum Belgradu w proteście przeciwko prezydentowi Aleksandarowi Vucićowi i rządzącej Serbskiej Partii Postępowej, których obciąża się odpowiedzialnością za tragedię na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. W wyniku zawalenia się dachu na stacji w listopadzie zginęło 15 osób.

15-minutową ciszę przerwały okrzyki. "Macie krew na rękach!"

15-minutową ciszę przerwały okrzyki. "Macie krew na rękach!"

Źródło:
PAP

Policja w Nowym Jorku zatrzymała mężczyznę, który podpalił śpiącą pasażerkę metra. Kobieta zmarła na skutek poparzeń. Sprawca zbiegł, ale został szybko ujęty przez policjantów w innym pociągu metra.

Okrutna śmierć w metrze w Nowym Jorku. Sprawca złapany

Okrutna śmierć w metrze w Nowym Jorku. Sprawca złapany

Źródło:
PAP, CNN

Dzięki zaangażowaniu wielu służb, mundurowi ustalili tożsamość i miejsce pobytu mężczyzn podejrzanych o usiłowanie zabójstwa w Kniażycach (woj. podkarpackie). W strzelaninie ranny został mężczyzna. Domniemani sprawcy namierzeni zostali na Słowacji. Nie zostali jeszcze wydani stronie polskiej.

Ostrzelali mężczyzn, jednego ranili i uciekli. Namierzono ich na Słowacji

Ostrzelali mężczyzn, jednego ranili i uciekli. Namierzono ich na Słowacji

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca samochodu dostawczego wjechał w fontannę na placu Wolności w Kutnie (woj. łódzkie). To już trzecie takie zdarzenie na przełomie kilku lat. Poprzednia naprawa kosztowała miasto ponad 40 tysięcy złotych.

Kolejny kierowca wjechał do fontanny

Kolejny kierowca wjechał do fontanny

Źródło:
tvn24.pl

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP