350 tysięcy uczniów czeka na decyzję ministra. "Złożyliśmy projekt ustawy, nikt z rządu nie zareagował"

Źródło:
tvn24.pl
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji
wideo 2/6
Czarnek: maturzyści i ósmoklasiści mogą korzystać z konsultacji

Czy w 2022 roku podstawówka będzie kończyła się trzema czy czterema egzaminami? Na decyzję czeka ponad 350 tysięcy siódmoklasistów, ich nauczyciele i rodzice. Minister edukacji Przemysław Czarnek rozważa przeprowadzenie jedynie trzech testów, ale przepisów w tej sprawie dotąd nie przygotował. Zrobili to politycy opozycji i zaapelowali, by ich poparł. Zareagował też Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Komisja pedagogiczna przygotowała stanowisko. Jest za odwołaniem czwartej części egzaminu – przekazał prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Egzaminu ósmoklasisty nie można oblać, ale każdy uczeń podstawówki musi do niego podejść, by móc ukończyć szkołę. To pierwszy poważny zewnętrzny egzamin i jego wynik jest kluczowy podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (liceów, techników, szkół branżowych pierwszego stopnia).

Po raz pierwszy - wskutek reformy likwidującej gimnazja, wprowadzonej przez byłą minister edukacji Annę Zalewską - egzamin ósmoklasisty przeprowadzono wiosną 2019 roku. Składał się wtedy z trzech części: języka polskiego, języka obcego i matematyki. Tak samo było w roku 2020 (ze względu na pandemię zmieniono tylko termin egzaminu) i tak będzie w tym roku (egzaminy będą trzy, ale materiał na nich wymagany zostanie okrojony). Od 2022 roku egzamin ma być jednak zreformowany, a dokładniej – rozszerzony o czwarty test.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie prac
Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie pracTVN24

Test reformy Anny Zalewskiej

Zgodnie z planem wprowadzonym jeszcze przez minister Zalewską uczniowie w 2022 roku mają wybrać na egzaminie jeden przedmiot z grupy: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Czemu dopiero wtedy wprowadzony zostanie nowy tekst? Bo dopiero w przyszłym roku szkolnym w ósmych klasach znajdą się uczniowie, którzy uczą się od czwartej klasy według podstawy programowej opracowanej za władzy Prawa i Sprawiedliwości. I wtedy będzie można w pełni sprawdzić, czego nauczyli się w szkole po reformie Zalewskiej.

Od miesięcy o odwołanie tego egzaminu apelują zaniepokojeni uczniowie, rodzice i nauczyciele. Ich zdaniem istnieją powody do obaw, bo siódmoklasiści od listopada uczą się zdalnie. Nowych, wprowadzonych dopiero w tym roku szkolnym przedmiotów - chemii i fizyki - dłużej już uczą się w domach, niż uczyli w szkole. Nie mają dostępu do szkolnych laboratoriów.

Minister wie, ale się nie spieszy

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewniał, że rozumie trudną sytuację siódmoklasistów. W połowie stycznia w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na temat edukacji. Odpowiadając na pytania internautów, parokrotnie podkreślał, że sam jest ojcem siódmoklasisty i dlatego rozumie niepokój uczniów, rodziców i nauczycieli. Nie miał im jednak nic konkretnego do zaproponowania.

W resorcie - jak wynika z naszych informacji - panuje przekonanie, że to odległy problem. Urzędnicy twierdzą, że egzamin jest "dopiero" za rok. Ci, których ten egzamin dotyczy, uważają jednak, że "już" za rok. Minister Czarnek na jednej z konferencji prasowych obiecał, że decyzję w tej sprawie podejmie do końca roku szkolnego.

Ci, których problem dotyka bezpośrednio, nie rozumieją, na co mają czekać. O odwołanie dodatkowej części egzaminu apeluje między innymi ruch społeczny "NIE dla chaosu w szkole" – jego inicjatorzy zebrali pod petycją w tej sprawie około 8 tysięcy podpisów. Ich działania wsparli posłowie opozycji. Trzy tygodnie temu tym tematem zajął się zespół parlamentarny do spraw edukacji przyszłości. Jego przewodniczącą jest Kinga Gajewska z Koalicji Obywatelskiej.

Czarnek: jestem absolutnie przekonany, że rok szkolny dokończymy w szkołach
Czarnek: jestem absolutnie przekonany, że rok szkolny dokończymy w szkołachPolskie Radio 24

"Będzie na ten temat konferencja prasowa w przyszłym tygodniu"

Te głosy musiały dotrzeć i do ministra Czarnka. W ubiegły piątek w jednej z rozmów zapewnił, że "w przyszłym tygodniu" zostanie wydany odpowiedni komunikat w tej sprawie. We wtorek, 13 kwietnia Rafał Brzózka, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki wskazał bardziej odległy termin. Napisał nam: "Będzie na ten temat konferencja prasowa w przyszłym tygodniu (prawdopodobnie w środę), będzie ona dotyczyć zarówno matury, jak i egzaminu ósmoklasisty, spraw dotyczących tegorocznych egzaminów oraz przyszłorocznych".

Czym w tym czasie zajmował się minister? Z informacji publikowanych w mediach społecznościowych jego resortu wynika, że udzielał licznych wywiadów, brał udział w uroczystej gali wieńcząca konkurs literacko-plastyczny dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940", był też obecny na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i wziął udział w wideokonferencji "Na straży kulturowej suwerenności Polski" z udziałem młodzieży i nauczycieli. Spotkał się również z nauczycielami i samorządowcami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świnicach i tamtejszej szkole podstawowej.

"Wiemy wszyscy, że jest źle. Po co dokładać dodatkowy stres dzieciom?"

Pod koniec marca Agnieszka Nowakowska z "NIE dla chaosu w szkole" mówiła w czasie konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do kwestii czwartego egzaminu ósmoklasistów: - Jako mama siódmoklasistki zastanawiam się, po co to jest? Dlaczego minister wciąż nie może się zdecydować na wycofanie się z tego pomysłu? Patrzę na moją córkę, jej rówieśników, czytam badania na temat stanu psychicznego dzieci i wiemy wszyscy, że jest źle. Po co dokładać dodatkowy stres dzieciom?

Dwa tygodnie później nic się nie w tej sprawie nie zmieniło. - Na co mamy jeszcze czekać? – pytają kolejni rodzice i nauczyciele, którzy w sprawie przyszłości egzaminów wysyłają nam liczne zapytania.

Zakończyć oczekiwanie na ruch ministra chcieli politycy opozycji. Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie projekt ustawy dotyczący odroczenia wprowadzenia czwartej części egzaminu ósmoklasisty. Parlamentarzyści KO zaapelowali we wtorek do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz rządu o poparcie złożonego projektu.

- Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje społeczne, które zakończyły się podpisaniem apelu przez wiele organizacji pozarządowych – mówiła posłanka Gajewska w czasie konferencji w Sejmie. - Wszyscy postulujemy, aby odroczyć to dla dobra dzieci, nauczycieli, dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – dodała.

Wtórowała jej była minister edukacji w rządzie PO-PSL Krystyna Szumilas: - Czas pandemii to nie czas podwyższania poprzeczki, tylko czas, w którym trzeba pomóc młodym ludziom.

ZNP: to nie jest czas na eksperymentowanie, bawienie się emocjami dziećmi, czekanie

Kinga Gajewska przekazała w czwartek w rozmowie z tvn24.pl, że ministerstwo jak na razie nie zareagowało na poselski projekt, ale nie jest zdziwiona. - Już kilka miesięcy temu apelowaliśmy w sprawie okrojenia egzaminu do ministra Czarnka, wtedy nie zareagował w ogóle. Napisaliśmy kolejny apel do premiera Morawieckiego i też został przemilczany. Pytałam o to na niemal każdej komisji edukacji i wszyscy z resortu zachowywali się, jakby mieli w tej sprawie mnóstwo czasu. Teraz złożyliśmy projekt ustawy i też nikt z rządu na niego nie zareagował – zwróciła uwagę.

- Jednak skoro minister w mediach mówi, że rozważa okrojenie egzaminów, to liczymy na poparcie naszego projektu. Chodzi przecież o dobro dzieci i naprawdę nie ma już na co czekać – dodała.

Zareagować na to postanowił Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza około 200 tysięcy członków, w większości pracowników oświaty. Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że w poniedziałek związkowcy przyjmą stanowisko w sprawie egzaminu. - Zbiera się nasze prezydium, ale to w zasadzie tylko formalność, bo komisja pedagogiczna już przygotowała stanowisko i jest za odwołaniem czwartej części egzaminu – podkreślił Broniarz w rozmowie z tvn24.pl.

- To nie jest czas na eksperymentowanie, bawienie się emocjami dzieci, czekanie – dodał. - Oczekujemy, że minister edukacji będzie wykazywał się większą empatią. Inne państwa europejskie, na przykład Wielka Brytania, mówią o tym, jak dzieciom ulżyć, pomóc. A my tymczasem zajmujemy się podnoszeniem im poprzeczki – podkreślił.

"Incydentalne rozwiązanie"

W tym roku wymagania na egzamin ósmoklasisty, podobnie jak matury, zostanie okrojony ze względu na pandemię. Minister Czarnek ogłosił to jesienią, a w grudniu 2020 roku podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Mówił wówczas, że to "incydentalne rozwiązanie" na ten rok szkolny,

Choć liczba zachorowań nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, minister nie przewiduje zmiany terminów egzaminów zewnętrznych. Matury zgodnie z planem mają rozpocząć się 4 maja, egzamin ósmoklasisty – 25 maja.

Prezydent: Matury odbędą się w terminie. Tylko w formie pisemnej
Prezydent: Matury odbędą się w terminie. Tylko w formie pisemnejTVN24

Nie wiadomo, czy do tego czasu uczniowie wrócą do nauczania stacjonarnego. Na razie lekcje zdalne planowane są co najmniej do 25 kwietnia. Zgodnie z przyjętym harmonogramem maturzyści naukę w liceach i technikach zakończą 30 kwietnia (w tym roku szkolnym uczyli się stacjonarnie jedynie we wrześniu i październiku).

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

W niedzielę Niemcy wybierają w przedterminowych wyborach nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Źródło:
PAP

Zdaniem niemieckich mediów Robert Habeck "jest z pewnością najpopularniejszym kandydatem na stanowisko kanclerza", a jego spotkania wyborcze przypominają "trasę koncertową gwiazdy popu". Politykowi Zielonych Niemcy zawdzięczają między innymi zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym. Co warto o nim wiedzieć?

Kandydat na kanclerza "jak gwiazda popu". Skąd wielka popularność Roberta Habecka

Kandydat na kanclerza "jak gwiazda popu". Skąd wielka popularność Roberta Habecka

Źródło:
PAP, Deutche Welle

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl