Maturzyści przystąpili w piątek po godzinie 9 do pisemnego egzaminu z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym. Z kolei po godz. 14 rozpoczęła się matura na poziomie rozszerzonym. Egzamin pisemny z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.
Język hiszpański - podobnie jak język francuski i włoski - należą do rzadziej wybieranych przez maturzystów języków obcych. Najchętniej wybieranym jest język angielski, na kolejnych miejscach w wyborach maturzystów są niemiecki i rosyjski.
Chęć zdawania na maturze języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 534 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Z kolei po godz. 14 rozpoczął się egzamin z hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 628 abiturientów.
Egzamin z języka obcego obowiązkowy
Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy napisali egzamin z hiszpańskiego. Razem z nimi pisali go też abiturienci z wcześniejszych roczników.
Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Tegoroczni absolwenci, którzy zdają maturę według nowych zasad, muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym, w tym języki obce.
Maturzyści - niezależnie czy zdają według starych, czy według nowych zasad - muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka ojczystego.
Kolejne terminy
Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 24 maja, ustnych - do 27 maja.
Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie między 1 a 17 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 23 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-26 sierpnia.
Autor: jaz\mtom / Źródło: PAP