TVN24 | Polska

Egzamin z matematyki już za ósmoklasistami. Znamy zadania

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty
Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistyTVN24
wideo 2/3
TVN24Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty z matematyki, który rozpoczął się w środę o godzinie 9, był drugim obowiązkowym egzaminem na koniec szkoły podstawowej. Uczniowie rozwiązywali zadania m.in. dotyczące potęg, ułamków i podatków. Mamy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na rozwiązanie egzaminu z matematyki ósmoklasiści dostali 100 minut. W tym czasie musieli rozwiązać 15 zadań zamkniętych i cztery otwarte. W czasie egzaminu uczniowie m.in. odczytywali dane z wykresu na temat medali olimpijskich, które zdobyła Polska w przeszłości, rozwiązywali zadania z ułamkami i potęgami. W arkuszu - zgodnie z założeniami reformy Anny Zalewskiej - część zadań dotyczyła praktycznego zastosowania matematyki. Uczniowie rozwiązywali m.in. zadanie dotyczące podatków.

ZOBACZ CAŁY ARKUSZ

Egzamin ósmoklasisty w cieniu pandemii

Z powodu pandemii i przedłużającej się nauki zdalnej zakres materiału na tegorocznych egzaminach został okrojony. Decyzję o tym podjął minister edukacji Przemysław Czarnek. Uczniowie w grudniu 2020 roku dowiedzieli się, co nie będzie sprawdzane na egzaminie. Już wiadomo, że te zasady będą obowiązywały również tegorocznych siódmoklasistów - egzamin za rok również będzie obejmował mniejszy zakres materiału

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?
Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty w 2021 roku?

Co oni zdają?

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. We wtorek uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego.

Na czwartek zaplanowano egzamin z języków obcych. Najpopularniejszy wśród nich jest język angielski - zmierzy się z nim niemal 97 procent spośród ponad 360 tys. ósmoklasistów, którzy piszą egzamin na koniec podstawówki.

Tego egzaminu nie można oblać, jednak trzeba do niego obowiązkowo podejść, by otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Jest też kluczowy przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - liceów, techników i szkół branżowych.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości