Dziś mija 26. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce. 4 czerwca 1989 roku wyłoniono nowych posłów i senatorów. Wybory zakończyły się zwycięstwem Solidarności, którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
W ubiegłym roku z okazji Święta Wolności Polska gościła wielu przywódców państw, w tym prezydenta Stanów Zjednoczonych - Baracka Obamę. Wówczas prezydent Bronisław Komorowski podkreślał, że 4. czerwca 1989 roku był początkiem udanej wielkiej zmiany ustroju i powrotu nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, a także początkiem drogi ku jedności Europy.
Wybory czerwcowe zostały przeprowadzone w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Wybrano wówczas 460 posłów i 100 senatorów.
Trzy miesiące później, 12 września 1989 r., Sejm niemal jednogłośnie wydał wotum zaufania dla sformowanego przez Tadeusza Mazowieckiego niekomunistycznego rządu. Mazowiecki stanął na czele gabinetu, który do listopada 1990 roku dokonał ogromnych zmian w Polsce.
Autor: eos\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24