"Przedszkole", "skarżyli się jak dzieci". Posłowie po rozmowach z Komisją Wenecką

Aktualizacja:
[object Object]
Gianni Buquicchio spotkał się w Sejmie z przedstawicielami klubówtvn24
wideo 2/25

Zakończył się pierwszy dzień wizyty Komisji Weneckiej w Warszawie. Ostatnim poniedziałkowym spotkaniem były rozmowy z prezydium Sejmu, gdzie przedstawiciele klubów przedstawili swoje argumenty ws. Trybunału Konstytucyjnego. PiS podkreślał dotychczasowy brak zasady pluralizmu w TK. PO przekonywała natomiast, że zmiany autorstwa PiS doprowadziły do paraliżu tej instytucji.

Rozpoczęta w poniedziałek dwudniowa wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Warszawie - wraz z jej przewodniczącym, Giannim Buquicchio - oraz seria spotkań z tej okazji dotyczy sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. To jednocześnie odpowiedź na pismo szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego, który w grudniu zeszłego roku zwrócił się do Komisji z prośbą o wydanie opinii w sprawie nowelizacji ustawy o TK, krytykowanej przez opozycję.

W poniedziałkowym spotkaniu z delegacją Komisji Weneckiej udział wzięło prezydium Sejmu z marszałkiem Markiem Kuchcińskim (PiS) na czele. Obecni byli również członkowie sejmowej komisji praworządności i praw człowieka oraz przedstawiciele wszystkich klubów, którzy po spotkaniu przedstawili dziennikarzom przebieg rozmowy.

Poseł klubu PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział, że w czasie spotkania jego klub podkreślał brak zasady pluralizmu w TK. W jego ocenie doprowadziła do tego "próba zamachu" dokonana przez PO w poprzedniej kadencji Sejmu (chodzi o dokonany wówczas wybór pięciu nowych sędziów TK). Dodał, że dyskusja była bardzo ożywiona, "padło dużo pytań i odpowiedzi". - Z przykrością muszę powiedzieć, że opozycja, tu w szczególności Platforma Obywatelska i Nowoczesna, skarżyła się Komisji Weneckiej na wszystko, co się w Polsce dzieje: na to, jak są ustawy uchwalane, kiedy pracujemy, na ustawę o Policji, o służbach, o mediach - mówił. - Skarżyli się członkom szanownej Komisji niczym małe dzieci na to, co się w Polsce dzieje, a przecież wiemy, że nic złego się w Polsce nie dzieje - stwierdził Mularczyk.

"Spotkanie przypominało przedszkole"

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że spotkanie z delegacją Komisji Weneckiej było potrzebne. - Jestem pod dużym wrażeniem merytorycznego przygotowania członków Komisji, ponieważ oni rzeczywiście doskonale wiedzieli, jak przebiegał proces legislacyjny tych ustaw (o TK - red.); wiedzą, jak wygląda sytuacja prawna w Polsce; zadawali konkretne pytania, a na sali był podział taki, jak na sali plenarnej, czyli każdy został przy swoim - relacjonowała Kidawa-Błońska.

Zdaniem wicemarszałek Sejmu, członkowie delegacji "bardzo dobrze zrozumieli, gdzie zostało złamane prawo, gdzie powstał ten błąd, który spowodował, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy".

Z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) wyraził pogląd, że szef MSZ Witold Waszczykowski popełnił błąd, zapraszając Komisję Wenecką do współpracy. - To są konflikty polityczne, które powinniśmy rozstrzygać w Polsce, a nie wciągać do tego międzynarodowe gremium - uważa Tyszka.

Jak powiedział, spotkanie z przedstawicielami Komisji Weneckiej "przypominało przedszkole". - Mieliśmy do czynienia z przedszkolakami skarżącymi się pani przedszkolance, kto komu bardziej dokopał - ocenił polityk Kukiz'15.

Jego zdaniem, podczas spotkania członkowie Komisji Weneckiej "poparli" propozycje zmian w konstytucji, którą przygotowali posłowie klubu Kukiz'15. Projekt zakłada m.in. wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów.

Będzie poszukiwanie kompromisu?

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) mówiła, że Komisja zaleciła w trakcie spotkania szukanie kompromisu, włącznie ze zmianą konstytucji. Podkreśliła jednak, że dwie propozycje: klubów PiS oraz Kukiz'15 w tej materii są nie do przyjęcia. W jej ocenie "narażenie Polski na pewne sankcje międzynarodowe może zostać cofnięte" przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Wystarczy, że prezydent przyjmie ślubowanie od trzech sędziów TK, co do których wyboru nie ma żadnych wątpliwości. Mam nadzieję, że prezydent podejmie tę decyzję wkrótce i Polsce uda się uniknąć międzynarodowego wstydu - mówiła. Marek Sawicki (PSL) ocenił, że "samodonos rządu na swoje działania oraz działania większości parlamentarnej do Komisji Weneckiej jest skuteczny, bo przewodniczący Komisji i członkowie są dobrze zorientowani w istocie stanowienia prawa w Polsce".

Spotkanie z prezydium Sejmu poprzedziło spotkanie z prezydium Senatu. Wcześniej w poniedziałek delegacja Komisji Weneckiej spotkała się także z władzami Sądu Najwyższego oraz z przedstawicielami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. Ponadto przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio odbył rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Merytoryczne rozmowy" w Senacie

Po spotkaniu szefa Komisji z prezydium Senatu marszałek tej izby, Stanisław Karczewski (PiS), ocenił rozmowy jako "bardzo merytoryczne".

- Zadawane pytania dotyczyły głównie przyszłości: czy Platforma Obywatelska, czy jej politycy są gotowi do kompromisów - powiedział Karczewski. Jak relacjonował, przedstawiciele Komisji mówili o tym, że problem wokół TK jest "problemem politycznym i prawnym". Dodał, że spotkanie było "minidebatą" pomiędzy politykami PiS i PO, która zakończyła się jedną konkluzją.

- TK powinien działać, ma wszelkie warunki do tego, aby działać, a ja powiedziałem, że dobrze by było, żeby politycy dalej byli politykami, a sędziowie TK byli sędziami TK - dodał marszałek Senatu, który nie chciał wprost zadeklarować, czy polskie władze zastosują się do opinii Komisji w sprawie Trybunału, która ma zostać wydana jeszcze w marcu.

Karczewski ocenił jednak, że politycy powinni "poważnie" podejść do propozycji zmian w konstytucji, które w sprawie Trybunału złożył klub ruchu Kukiz'15. Zgodnie z nimi sędziowie TK mieliby być wybierani przez Sejm większością 2/3 głosów (dziś wystarczy zwykła większość).

Karczewski (PiS): TK powinien intensywnie działać
Karczewski (PiS): TK powinien intensywnie działaćtvn24

Z prezydentem dłużej niż planowano

Spotkanie z prezydentem rozpoczęło się o godz. 9, trwało dłużej niż planowano - prawie dwie godziny. - Bardzo dobre, merytoryczne spotkanie dwóch prawników, świetnie znających się na prawie - powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski po spotkaniu. - Szef Komisji Wenecki był bardzo zainteresowany opinią prezydenta na temat debaty, która toczy się od kilku miesięcy w Polsce wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego - dodał. Prezydent, jak poinformował Magierowski, przedstawił swój pogląd na temat różnych aspektów wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego i debaty, która się w Polsce na ten temat toczy. - Przewodniczący podkreślał, że spotyka się z innymi przedstawicielami innych organów władzy - powiedział Magierowski. - Wyraził uznanie dla ministra spraw zagranicznych Waszczykowskiego, który poprosił Komisję o opinię - dodał.

Szef Komisji Weneckiej u prezydenta. "Dobre spotkanie dwóch prawników"
Szef Komisji Weneckiej u prezydenta. "Dobre spotkanie dwóch prawników"TVN 24

Magierowski wyraził nadzieję, że "przewodniczący otrzyma pełną, merytoryczną i obiektywną wiedzę na temat tego, co dzieje się wokół Trybunału Konstytucyjnego". - Przewodniczący podczas rozmowy z prezydentem zwrócił uwagę na to, że rekomendacje i opinie Komisji nie są wiążące. Nie zobowiązują żadnego państwa członkowskiego Rady Europy do wprowadzenia zmian - dodał. Stwierdził jednak, że "jest to oczywiście instytucja niezwykle ważna w architekturze prawnej Europy, ze zdaniem której należy się liczyć i które to zdanie na pewno będzie brane pod uwagę przez rząd Rzeczpospolitej". - Nie było chyba żadnego elementu, który można by określić mianem tematu, który najbardziej interesował przewodniczącego - poinformował Magierowski. - Rozmowa była pogłębiona i dotyczyła wielu spraw związanych z debatą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego - dodał. Prezydent miał też poruszyć większość kwestii związanych z kontrowersjami i wątpliwościami związanymi z wyborem sędziów.

Magierowski stwierdził, że ma nadzieję, że prezydent przekonał przewodniczącego do swoich racji. Poinformował też, że bardziej szczegółowe informacje przewodniczący Komisji otrzyma na drugim spotkaniu z reprezentantami Kancelarii Prezydenta, ministrem Krzysztofem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek, które odbędzie się jutro.

Spotkanie z władzami Sądu Najwyższego

Zmiana składu Trybunału Konstytucyjnego związana z uchwałami Sejmu w tej sprawie oraz grudniowa nowelizacja ustawy o TK znalazły się wśród tematów poruszonych podczas spotkania władz Sądu Najwyższego z delegacją Komisji. - Pierwsza prezes SN (Małgorzata Gersdorf) przedstawiła swoją opinię na temat zmian, które dokonały się w ostatnim czasie odnoszących się do TK - powiedział dziennikarzom po spotkaniu rzecznik SN Dariusz Świecki. Jak dodał, chodziło przede wszystkim o kwestie związane ze zmianą składu TK i uchwałami Sejmu unieważniającymi poprzedni wybór sędziów Trybunału. - W tym zakresie członkowie Komisji Weneckiej zainteresowani byli kwestią prawną, czy w naszym porządku prawnym parlament ma uprawnienia do zmiany uchwał, które podjął w przedmiocie wyboru sędziów TK parlament poprzedniej kadencji - mówił Świecki. - Odpowiedź była taka, że w polskim porządku prawnym do tej pory nie było takiej praktyki - dodał rzecznik SN. Relacjonując przebieg spotkania Świecki powiedział, że członkowie KW pytali też, czy wybór poprzednich sędziów TK jest ważny i jaka jest przyczyna, że prezydent nie odebrał od nich ślubowania. - Przedstawiliśmy nasze stanowisko odnośnie procedury powoływania sędziów TK oraz tego - także o czym wypowiedział się już TK w swoim orzeczeniu (3 grudnia) - że ci sędziowie powołani przez Sejm poprzedniej kadencji są sędziami TK w pełnym tego słowa znaczeniu - powiedział rzecznik SN.

Dodał, że delegacja pytała także o zmiany w grudniowej nowelizacji ustawy o TK, dotyczące sprawności postępowania przed Trybunałem. - Z pytań, które były formułowane pod naszym adresem, wynikało, że członkowie Komisji Weneckiej są bardzo dobrze zorientowani w naszej sytuacji związanej z Trybunałem Konstytucyjnym i mają rozeznanie co do istoty i funkcji, jaką pełni Trybunał - podsumował spotkanie sędzia Świecki. Dodał, że w spotkaniu - oprócz władz SN - uczestniczyli przedstawiciele MSZ.

Rzeczowe spotkanie z Krajową Radą Sądownictwa

Grudniowa nowelizacja ustawy o TK, a także zagadnienia dotyczące wyboru sędziów Trybunału były głównymi tematami spotkania Krajowej Rady Sądownictwa z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Pytania były szczegółowe - powiedział po poniedziałkowym spotkaniu rzecznik KRS Waldemar Żurek. - Rozmowy były bardzo rzeczowe i bardzo konkretne. Myślę, że obie strony podkreślają swój obiektywizm i profesjonalizm, więc myśmy rozmawiali o prawie, a nie o polityce - powiedział rzecznik. - Omawialiśmy zagadnienia dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, a więc ustawy przyjętej przez większość parlamentarną, ale przedstawiciele Komisji Weneckiej zadawali także pytania dotyczące szerszego kontekstu, czyli także procedowania nad ustawą, zagadnień dotyczących wyboru sędziów Trybunału; pytali także, dlaczego, naszym zdaniem, ta ostatnia ustawa o Trybunale (uchwalona w grudniu - PAP) jest w takim kształcie. Pytania były szczegółowe - relacjonował sędzia Żurek. Dodał, że przedstawiciele KRS referowali także zagadnienia dotyczące skargi konstytucyjnej, którą Krajowa Rada Sądownictwa złożyła do Trybunału na nowelę ustawy o TK. Jak relacjonował rzecznik, "członkowie Komisji z zasady pytali, raczej nie wyrażali swoich opinii, tylko prowadzili notatki i zadawali pytania". Pytany, co by było, gdyby polskie władze nie wypełniły zaleceń Komisji, Żurek odparł: „Oczywiście to są decyzje polityczne. My jako prawnicy nie wypowiadamy się na ten temat. Wiemy, (…) że opinia Komisji Weneckiej jest tylko i wyłącznie opinią niewiążącą, jednakże jest niezwykle ważna dla państw europejskich oraz szerzej dla państw należących do Rady Europy i przestrzegających konwencji praw człowieka i podstawowych wolności”. Wyraził przekonanie, że „nasz rząd, jeśli dostanie zalecenia, to na pewno będzie je respektował”. Ze strony KRS w spotkaniu wzięli udział: przewodniczący Rady Dariusz Zawistowski oraz członkowie jej prezydium: Krzysztof Wojtaszek, Andrzej Adamczuk, Gabriela Ott, Ewa Preneta-Ambicka i Waldemar Żurek. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący KW Gianni Buquicchio z Włoch, który rano rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Z kim spotyka się Komisja Wenecka

Na liście rozmówców delegacji Komisji Weneckiej znalazł się prezydent Andrzej Duda, a także: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego, prezes Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Spotkania zaplanowano na poniedziałek i wtorek.

Na spotkanie z Komisją Wenecką zaproszone jest też całe prezydium Sejmu, a więc zarówno posłowie PiS jak i opozycji.

Część spotkań odbywa się jednocześnie - nie na każdym są obecni wszyscy eksperci Komisji.

Szef Komisji Weneckiej: głównym celem tego spotkania jest sama ocena sytuacji w kraju
Szef Komisji Weneckiej: głównym celem tego spotkania jest sama ocena sytuacji w krajuTVN 24

Do Warszawy przyleciało w niedzielę wieczorem pięciu przedstawicieli Komisji Weneckiej. Przewodniczący Włoch Gianni Buquicchio, szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w Sekretariacie Komisji Weneckiej Austriak Schnutz Rudolf Duerr, a także sprawozdawcy: Christoph Grabenwarter z Austrii, Jean-Claude Scholsem z Belgii i Kaarlo Tuori z Finlandii. Łącznie powstanie sześć opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (trzy napiszą osoby będące w Warszawie, trzy - analitycy pracujący w Strasburgu - Czeszka Weronika Bilkova, Amerykanka Sarah Cleveland i Maltańczyk Michael Frendo). W marcu Komisja przyjmie wspólne stanowisko. Jeżeli nowe przepisy uzna za niezgodne z europejskimi standardami, to wyda zalecenia.

Harmonogram spotkań: WTOREK 9:30-10:30 RPO 10:45-12:30 Prezes TK 12:45-14 Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 14:30 - kancelaria prezydenta

Organ doradczy Rady Europy

Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy. Składa się z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

Szef Komisji Weneckiej dla TVN 24. "Na kilka dni przed wizytą nie mamy programu"
Szef Komisji Weneckiej dla TVN 24. "Na kilka dni przed wizytą nie mamy programu"tvn24

Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rosjanie zaczęli używać w Ukrainie północnokoreańskiego samobieżnego systemu rakietowego dalekiego zasięgu Bulsae-4 - podaje Ukraińskie Centrum Wojskowe. W zamian za pomoc wojskową Pjongjang ma dostawać od Moskwy rosyjskie technologie niezbędne do rozwoju programu rakietowego i nuklearnego.

Korea Północna "dostarczyła Rosji coś więcej" niż tylko amunicję

Korea Północna "dostarczyła Rosji coś więcej" niż tylko amunicję

Źródło:
PAP

Nastoletnia Lina zaginęła we wrześniu ubiegłego roku we wschodniej Francji. Po ponad dziesięciu miesiącach poszukiwań śledczy znaleźli jej materiał genetyczny w samochodzie, który znajdował się w okolicy w momencie jej zaginięcia. W związku ze znaleziskiem rozpoczęto nowe poszukiwania.

Gdzie jest Lina? Znaleźli ślad w aucie, wznowili poszukiwania

Gdzie jest Lina? Znaleźli ślad w aucie, wznowili poszukiwania

Źródło:
tvn24.pl, "Le Monde"

"Haniebna scena" w Paryżu obraziła nie tylko świat katolicki, nie tylko świat chrześcijański, ale też nas - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zapowiedział, że będzie dzwonić w tej sprawie do papieża Franciszka. Chodzi o fragment ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich, który między innymi francuskiemu Episkopatowi skojarzył się z "Ostatnią wieczerzą", a drag queens z Jezusem i apostołami.

"Haniebna scena"? Erdogan też się czuje obrażony. Mówi, że zadzwoni do Franciszka

"Haniebna scena"? Erdogan też się czuje obrażony. Mówi, że zadzwoni do Franciszka

Źródło:
PAP

Radni powiatu tatrzańskiego uchylili przyjętą z końcem 2019 roku Samorządową Kartę Praw Rodzin, przygotowaną przez skrajnie prawicową organizację Ordo Iuris. Autorzy uchwały unieważniającej kartę zwrócili uwagę, że przez deklarację sprzed blisko pięciu lat powiat traci dotacje. - Na stole są grube miliony - przekonywał radny Maciej Krzeptowski. Radni PiS, którzy stracili władzę w ostatnich wyborach, podczas sesji mówili o komunistycznej cenzurze i o Janie Pawle II.

Z jednej strony Jan Paweł II, z drugiej "grube miliony na stole". Górale uchylili dokument Ordo Iuris

Z jednej strony Jan Paweł II, z drugiej "grube miliony na stole". Górale uchylili dokument Ordo Iuris

Źródło:
tvn24.pl

Małopolskie władze PiS odwołały dotychczasowego szefa krakowskich struktur Michała Drewnickiego i zastąpiły go byłą kuratorką oświaty Barbarą Nowak. W obronie byłego pełnomocnika wystąpiła Beata Szydło, a do jej słów odniósł się prezes partii Jarosław Kaczyński. Powiedział, że "radykalnie nie zgadza się" z byłą premier. Wpis na ten temat dodał też były szef klubu PiS Ryszard Terlecki. "Nie pofatygowała się na zebranie, które teraz krytykuje" - napisał.

Wrze w sprawie Krakowa. Terlecki o "lamentach" Szydło, Kaczyński "radykalnie się z nią nie zgadza"

Wrze w sprawie Krakowa. Terlecki o "lamentach" Szydło, Kaczyński "radykalnie się z nią nie zgadza"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trzy kąpieliska na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku zostały zamkniętych z powodu wysokich fal oraz silnych prądów wstecznych - podał Urząd Miejski w Gdańsku na miejskim portalu.

Trzy plaże z zakazem kąpieli. Woda może "podciąć nogi i porwać człowieka"

Trzy plaże z zakazem kąpieli. Woda może "podciąć nogi i porwać człowieka"

Źródło:
PAP

Akta z postępowania karno-skarbowego, które miały trafić do Prokuratury Rejonowej w Zgierzu (woj. łódzkie), zostały odnalezione na jednym z placów zabaw w dzielnicy Kurak w tym mieście - dowiedział się dziennikarz tvn24.pl. Dokumenty zostały wysłane z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi.

Akta miały trafić do prokuratury, znaleziono je na placu zabaw

Akta miały trafić do prokuratury, znaleziono je na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo, bo może na nim pojawić się zorza polarna. Prognozowane są dobre warunki do obserwacji tego zjawiska, nawet w południowej Polsce. Sprawdź, czy aura sprzyjać będzie obserwacjom.

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow. To pierwsza ofiara śmiertelna pożarów w tym roku.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Węgry zostaną wezwane do wyjaśnień przez Komisję Europejską w sprawie zakresu ułatwień wizowych dla Rosjan i Białorusinów oraz ich zgodności z unijnymi przepisami - zapowiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper. Według przepisów Węgry nie mogą wpuszczać osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa UE. Ułatwienia dla Rosji i Białorusi zostały wprowadzone w lipcu.

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Ułatwienia wizowe dla Rosjan i Białorusinów. Bruksela chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W wyniku walk z malijskimi rebeliantami, z grupy etnicznej Tuaregów, rosyjska Grupa Wagnera poniosła największe straty od początku swojej obecności w Afryce - ocenia rosyjska sekcja BBC. Takie kraje jak Mali, Libia czy Republika Środkowoafrykańska są tradycyjnym obszarem aktywności, powiązanej z Kremlem, formacji najemniczej, która wspiera tamtejsze rządy w zamian za dostęp do złota i diamentów.

Zaskoczyła ich burza piaskowa i rebelianci. Bolesna porażka wagnerowców

Zaskoczyła ich burza piaskowa i rebelianci. Bolesna porażka wagnerowców

Źródło:
BBC, Radio Swoboda, Reuters, PAP

Policja publikuje zdjęcia z miejskiego monitoringu Katowic, na którym widać mężczyznę z rowerem. Jest on podejrzewany o zgwałcenie młodej kobiety. Do przestępstwa doszło w nocy w centrum miasta.

Gwałt w centrum miasta. Podejrzewany odjechał rowerem pod okiem kamer

Gwałt w centrum miasta. Podejrzewany odjechał rowerem pod okiem kamer

Źródło:
tvn24.pl

Trwają poszukiwania dwóch osób, które na przesmyku Przeczka między Jeziorem Mikołajskim a Jeziorem Bełdany wyskoczyły z łódki za dzieckiem. Dziewczynce, dzięki kapokowi, nic się nie stało, ale dwie dorosłe osoby nie wypłynęły.

4-latka wypadła z łodzi. Dwie osoby wyskoczyły za dzieckiem. Trwają poszukiwania

4-latka wypadła z łodzi. Dwie osoby wyskoczyły za dzieckiem. Trwają poszukiwania

Źródło:
TVN24,PAP

16-letni chłopak z zatruciem fentanylem trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a następnie na oddział toksykologii w szpitalu w Szczecinie. To pierwszy raz w regionie, kiedy z powodu właśnie tego leku konieczna była interwencja lekarska. - Uratowaliśmy mu życie - przyznaje ratownik medyczny w rozmowie z TVN24.

16-latek zatruty fentanylem. To pierwszy przypadek w tym regionie

16-latek zatruty fentanylem. To pierwszy przypadek w tym regionie

Źródło:
PAP, TVN24

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała we wtorek pracownika Wojskowego Biura Historycznego, zarazem wykładowcę Akademii Sztuki Wojennej. Znaleziono u niego tysiące teczek personalnych żołnierzy ze służb specjalnych, a także pornografię dziecięcą - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl.

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Tysiące teczek żołnierzy i dziecięca pornografia u historyka wojskowości

Źródło:
tvn24.pl

Do skandalicznej sytuacji doszło na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem. Do sieci trafił film, na którym widać, jak przerażony pies wyskakuje z kolejki linowej z wysokości kilku metrów. Z tyłu w innym wagoniku miał jechać jego właściciel z dwoma innymi czworonogami. Sprawą zajmuje się policja, a zarządca wyciągu zapowiada wyjaśnienie sprawy i wyciągnięcie konsekwencji. Nie wiemy, w jakim stanie jest zwierzę.

Pies jechał wyciągiem narciarskim. W pewnym momencie skoczył

Pies jechał wyciągiem narciarskim. W pewnym momencie skoczył

Źródło:
tvn24.pl

Pracujemy nad wprowadzeniem zmian w przepisach regulujących zasady pracy w trakcie upałów - ogłosiła we wtorek ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Resort rozważa między innymi wprowadzenie przerw na schłodzenie, skrócenie czasu pracy albo montaż klimatyzacji w biurach.

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Praca w upale na nowych zasadach. Propozycje ministerstwa

Źródło:
PAP

Czy samochody elektryczne rzeczywiście nie mają wpływu na obniżenie globalnej temperatury? Według rozpowszechnianej w sieci informacji właśnie tak jest, a potwierdzić to miała Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Tylko że ten przekaz jest manipulacją. Tłumaczymy dlaczego.

Auta elektryczne a globalna temperatura. "Kompletne farmazony"

Auta elektryczne a globalna temperatura. "Kompletne farmazony"

Źródło:
Konkret24

Policjanci odnaleźli wystraszoną i wyczerpaną 22-latkę, która zgubiła się w lesie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Młoda kobieta wracała z przyjęcia urodzinowego, straciła orientację w terenie i zabłądziła. Po drodze w błotnistym terenie zgubiła buty. Z lasu na rękach wynieśli ją policjanci.

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Źródło:
tvn24.pl

Chcieli kupić mieszkanie, liczyli na zapowiadane w kampanii wyborczej wsparcie państwa. Teraz okazuje się, że nowego programu tanich kredytów może w ogóle nie być. A frustracja rośnie. Ale są też tacy, których cieszy potencjalne fiasko kredytu #naStart. - Dzięki temu, że go nie uchwalili, właśnie kupujemy mieszkanie - mówi nam jedna z rozmówczyń.

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Sieroty po kredycie #na Start. "Kasę na mieszkanie trzeba było zbierać od komunii"

Źródło:
tvn24.pl

Tysiące fanów przyjadą na koncerty Taylor Swift w Warszawie. Wokalistka wystąpi 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowym – w ramach światowej trasy "The Eras Tour". W tych dniach w stolicy będą odbywały się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, co wiąże się z zamkniętymi ulicami i zakazami parkowania. Stołeczny ratusz zachęca, by w związku z kumulacją utrudnień na koncerty Swift wybrać się komunikację miejską. Metro dowiezie pod sam stadion, podobnie tramwaje i autobusy czy kolej.

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wnioski o uchylenie immunitetów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zostały przesłane przez prokuratora generalnego do Parlamentu Europejskiego. Co teraz się stanie, jak wygląda dalsza procedura? Wyjaśniamy.

Immunitety Kamińskiego i Wąsika. Co dalej z wnioskami?

Immunitety Kamińskiego i Wąsika. Co dalej z wnioskami?

Źródło:
TVN24
Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia mija 80 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dodatek do "Gazety Wyborczej" "Ale Historia" wydrukował rozmowę byłego wiceszefa gazety Jarosława Kurskiego ze Zbigniewem Gluzą, szefem Ośrodka Karta. Rozmowa dotyczy sensu Powstania, a jej tytuł "Kto jest winien godziny W" wskazuje, że będą to głosy w toczącym się od lat sporze o sens najtragiczniejszego wydarzenia naszej współczesnej historii.  

Rocznica

Rocznica

Źródło:
tvn24.pl

Ewa Bem potwierdziła udział w tegorocznym Top of the Top Sopot Festival, publikując emocjonalny wpis w mediach społecznościowych. Pierwsza Dama Polskiego Jazzu zapowiedziała także powrót do koncertowania po dłuższej przerwie.

Ewa Bem wraca na scenę. Wystąpi na Top of the Top Sopot Festival

Ewa Bem wraca na scenę. Wystąpi na Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
tvn24.pl

Jeszcze tej jesieni na ekrany trafi kolejna produkcja z uniwersum Diuny - serial "Diuna: Proroctwo". Na antenie HBO i platformie Max pojawi się on w listopadzie. Opowie o wydarzeniach rozgrywających się 10 tysięcy lat przed historią ukazaną w ostatnich filmach Denisa Villeneuve'a.  

Nadchodzi "Diuna: Proroctwo". Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć serial?

Nadchodzi "Diuna: Proroctwo". Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć serial?

Źródło:
tvn24.pl