Polska

Dzień pamięci. Od Powązek po Wawel

Polska


W trzecią rocznicę katastrofy prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku w całej Polsce i poza nią odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary. Oficjalne uroczystości rozpoczną się rano na Cmentarzu Powązkowskim. Nieoficjalne obchody będą trwały do wieczora.

Raport o trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób, wszystkie osoby na pokładzie, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Część oficjalna

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczczą pamięć ofiar katastrofy podczas uroczystości pod pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godz. 8.25 modlitwę poprowadzi tam biskup polowy WP Józef Guzdek. Państwowe uroczystości organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczną się o godz. 13 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza. W uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zaplanowano tam także poświęcenie fragmentu pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku.

Na miejscu tragedii

Państwowe delegacje będą obecne na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku, gdzie zostaną odprawione msze święte oraz, w asyście wojskowej, złożone wieńce i zapalone znicze - także w pobliżu pasa startowego lotniska pod Smoleńskiem. Prezydenta będzie reprezentować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej; rząd - szef KPRM Jacek Cichocki oraz szef MON Tomasz Siemoniak. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w uroczystościach nie weźmie udziału szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który - jak poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak - ma inne obowiązki. MSW będzie tam reprezentować wiceminister Stanisław Rakoczy. W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

Najwyższe władze

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę rano złoży kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na warszawskich Powązkach, po czym uda się z wizytą do Nigerii. - Myślę, że to będzie 5-6 rano - powiedział. Prezydent Bronisław Komorowski ma wziąć udział w mszy, która zostanie odprawiona przed południem w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodziny osób, które zginęły w katastrofie i były związane z prezydencką kancelarią. Przedstawiciele kancelarii mają też złożyć kwiaty pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. Obchody rocznicy w Sejmie rozpoczną się o godz. 7.15 mszą w sejmowej kaplicy. Potem parlamentarzyści mają złożyć kwiaty przed dwiema tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy. Jedna z nich jest poświęcona 18 parlamentarzystom, a druga b. marszałkowi Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.

W opozycji

W Warszawie społeczne obchody rocznicy katastrofy organizują na Krakowskim Przedmieściu m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób. Od godz. 6 do 22 nieprzejezdny będzie fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim. Ruch będzie kierowany objazdem. Jak co miesiąc, o godz. 8 politycy PiS będą uczestniczyć w mszy w kościele seminaryjnym, po nabożeństwie złożą wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Następnie odbędzie się tam apel poległych. Później na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Bródnowskim i w Świątyni Opatrzności Bożej szef PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii odwiedzą mogiły osób, które zginęły w katastrofie.

Upamiętnienie alternatywne

O godz. 14 w Sejmie zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który podsumuje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział prezes PiS. Obrady będą transmitowane na telebimach przed Pałacem Prezydenckim. Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego przez cały dzień będzie ustawiona scena, na której mają przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz mają odbywać się występy artystyczne. Na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie. Ok. godz. 15 na Krakowskim Przedmieściu przewidziany jest koncert "Tryptyk smoleński". Po nim ok. 16.30 głos ma zabrać Jarosław Kaczyński. O godz. 18.30 w katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca. O godz. 19 w katedrze rozpocznie się msza. Po niej zaplanowano "Marsz Pamięci" przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Kaczyński. Ok. 21.30 Kluby GP zamierzają przejść sprzed Pałacu Prezydenckiego przed KPRM, gdzie zorganizują pikietę.

Mniejsze uroczystości

Rocznicowe obchody organizowane są też w wielu innych miejscach w kraju. W Krakowie Marta Kaczyńska będzie w środę rano uczestniczyła w mszy św. w krypcie Katedry na Wawelu. 0 8.41 wraz z parlamentarzystami PiS złoży kwiaty na sarkofagu rodziców. Parlamentarzyści i działacze PiS złożą kwiaty na grobie Janusza Kurtyki na Cmentarzu Rakowickim i na grobach innych ofiar katastrofy. PSL organizuje uroczysty apel przy grobie posła Wiesława Wody na Cmentarzu Rakowickim. O godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza, a jej uczestnicy przejdą później pod Krzyż Katyński.

Lokalna pamięć

W Łodzi o godz. 8.46 zabrzmi dzwon Serce Łodzi na wieży bazyliki archikatedralnej. O godz. 18 w bazylice odbędzie się msza św., którą odprawi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, a po mszy "Marsz Milczenia". Przed południem w Katowicach i Będzinie działacze PO złożą kwiaty na grobach Krystyny Bochenek i Grzegorza Dolniaka. Na Jasnej Górze o godz. 18.30 odprawiona zostanie msza w intencji ofiar katastrofy pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Koszaliński PiS rozdawać będzie w centrum miasta tulipany Marii Kaczyńskiej, otworzy wystawę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu i organizuje pokaz filmu Gazety Polskiej "Prezydent". W Nowym Sączu po mszy odprawionej w intencji Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego zaplanowano złożenie kwiatów pod pierwszym w Polsce obeliskiem smoleńskim, odsłoniętym w niecałe trzy tygodnie po tragedii, upamiętniającym sześć ofiar związanych z Sądecczyzną i Marcinkowicami: Lecha Kaczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Macieja Płażyńskiego, gen. Franciszka Gągora, o. Józefa Jońcę i bp. Tadeusza Płoskiego. Płocki SLD organizuje o godz. 17.30 spotkanie przed dawnym biurem poselskim posłanki Jolanty Szymanek-Deresz i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. PiS na swoje uroczystości, m.in. mszę i marsz pamięci, zaprasza 14 kwietnia. Radom uczci pamięć członka załogi Tu-154M kapitana Artura Ziętka, któremu poświęcona będzie okolicznościowa wystawa. We Wrocławiu otwarta zostanie "Galeria Pamięci" z portretami ofiar katastrofy, działacze PiS złożą kwiaty pod tablicami m.in. Jerzego Szmajdzińskiego, Aleksandry Natalii-Świat, Władysława Stasiaka. Pamięć ofiar uczci także dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski wraz z delegacją oficerów i pracowników Dowództwa Sił Powietrznych, składając kwiaty na grobach załogi Tu-154M: mjr. pil. Arkadiusza Protasiuka, kpt. pil. Artura Ziętka oraz stewardesy Justyny Moniuszko. W wielu pozostałych miastach kraju, m.in. w Lublinie, Szczecinie, Olsztynie, Opolu, Bydgoszczy, Kielcach, Poznaniu odbędą się uroczystości wojskowe, apele pamięci, odprawione będą msze organizowane przez PiS i Kluby Gazety Polskiej. Wieczorem ulicami Szczecina, Gdańska, Wrocławia, Łodzi przejdą marsze milczenia.

Autor: mk/iga/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości