Kościół katolicki obchodzi dziś Wielki Piątek czyli Dzień Męki Pańskiej. Jest to drugi dzień Triduum Paschalnego, obchodzonego dla upamiętnienia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wieczorem ulicami wielu miast w całej Polsce zostaną poprowadzone nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Tradycyjnie też Droga Krzyżowa przejdzie w rzymskim Koloseum - przewodniczył jej będzie papież Benedykt XVI.
Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje liturgii eucharystycznej, to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek).
Wyjątkowo, w 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na sprawowanie przez kard. Tarcisio Bertone w tym dniu mszy świętej pogrzebowej za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L'Aquili we Włoszech.
Pamiątka zwycięstwa Jezusa
Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby, dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły.
Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.
Poniosą krzyż
W wielu polskich miastach wieczorem zostaną poprowadzone nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W stolicy poprowadzi je metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Wierni przejdą ulicami Starego Miasta sprzed kościoła świętej Anny, a na zakończenie nabożeństwa kardynał Nycz skieruje do jego uczestników słowo pasterskie. W związku z beatyfikacją Jana Pawła II rozważania Drogi Krzyżowej będą nawiązywały do jego nauczania.
W archidiecezji gnieźnieńskiej Droga Krzyżowa odbędzie się w Bazylice Prymasowskiej. Poprowadzi ją prymas - abp Józef Kowalczyk. W Krakowie nabożeństwa odbędą się w Katedrze Królewskiej na Wawelu. W Archikatedrze przemyskiej Drogę Krzyżową poprowadzi abp Józef Michalik.
Natomiast w Kalwarii Zebrzydowskiej już od wczesnych godzin porannych odbywają się uroczystości Wielkiego Piątku. Szacuje się, że w tym roku uczestniczyć w nich będzie nawet 150 tys. osób.
Wielkanoc w Kościele prawosławnym
W tym roku w tym samym terminie co katolicy Wielkanoc obchodzą wierni Kościoła prawosławnego. Także dla nich Wielki Piątek jest szczególnym dniem, w którym w żadnej cerkwi nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna.
ktom,ant//gak
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24