2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia Polacy ozdabiają swoje domy, balkony i ogrody biało-czerwonymi barwami. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach prezentowania flag.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opisuje zasady wywieszania flag w poradniku zatytułowanym "Biało-czerwona".
Resort wskazuje na różnicę między flagą a barwami narodowymi. Flaga ma określone proporcje - w Polsce to 5:8, a barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być równa.
Jak wywiesić flagę?
MSWiA informuje o zasadach prezentowania flag. Przede wszystkim flaga państwowa powinna być zawsze umieszczona na pozycji uprzywilejowanej względem innych.
Patrząc w stronę obiektu, np. budynku, uprzywilejowanym miejscem, gdzie powinno się wieszać flagę RP, jest jego lewa strona.
Ministerstwo zastrzega w poradniku, że flag państwowych nie powinno się wywieszać w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. Należy je też jak najszybciej zdjąć w czasie burzy lub śnieżycy. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
MSWiA podkreśla, że każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania.
Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce są umieszczone w uchwycie pod kątem około 45 stopni do ściany budynku, ale można je również umieścić poziomo na balkonie lub w oknie.
Co w przypadku kilku flag?
W wypadku wywieszania dwóch flag, flaga państwowa RP powinna znajdować się po lewej stronie. W przypadku trzech, najbardziej uprzywilejowane jest miejsce w środku, później z lewej strony, a na końcu z prawej.
Jeżeli flagi są cztery lub więcej, powinny zostać wywieszone zgodnie z hierarchią ważności od lewej do prawej.
Hierarchia flag wygląda następująco:
Jeśli eksponuje się na masztach więcej niż jedną flagę, Polską flagę podnosi się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
Trzeba też pamiętać, że maszty muszą mieć taką samą wysokość, a flagi - taki sam wymiar.
MSWiA zaznacza też, że flagi mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku, a jeżeli mają wisieć dłużej, muszą być odpowiednio oświetlone.
Dzień Flagi
Dzień Flagi RP, święto ustanowione nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzony między świętami: 1 maja - Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Autor: ads / Źródło: tvn24.pl, MSWiA