Odwołując się do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego abp Depo podkreślił na Jasnej Górze, że próba rozłączenia tego, co należy do Kościoła, narodu i państwa - jest "niewłaściwa i sztuczna".
- Niewątpliwie w naszym narodzie w tej chwili są ludzie, dla których to powiązanie nie ma znaczenia, jednak takie poglądy nie mogą wpływać na postawę polskich biskupów, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, który mówi o obecności Kościoła w świecie współczesnym i odpowiedzialności za losy Kościoła i narodu - powiedział.
"Kościół czuje oddech laicyzacji"
Słowa hierarchy komentowali goście programu "Babilon". Zdaniem dr Karoliny Wigury z Instytutu Socjologii UW, 25 lat po nastaniu w Polsce demokracji jest dobrym momentem na dyskusję o miejscu Kościoła katolickiego w Polsce i polskiej polityce.
- Ta dyskusja stała się ostatnio bardzo ostra, jedni wytykają gdzie Kościół nadużywa i łamie konkordat, z drugiej strony mamy takie osoby jak prof. Andrzej Zoll, który przypomina, że w konstytucji nie jest napisane, że Polska ma być państwem świeckim, ma być państwem bezstronnym a to inna kategoria. Tę wypowiedź można rożnie interpretować - przekonywała.
- Polski Kościół upomina się o swoje miejsce, bo chyba czuje oddech laicyzacji i w związku z tym te jego działania są nasilone, a koniunktura polityczna jest dobra, przynajmniej jeśli chodzi o prezydenta - mówiła dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych UW.
Dodała, że po wyborach parlamentarnych ta koniunktura może być jeszcze lepsza.
Jaka rola Kościoła?
Posłanka PO Jagna Marczułajtis-Walczak podkreślała, że Kościół odgrywa ważną rolę w Polsce, jednak "przekracza granice i zbyt mocno wchodzi na pole polityki".
- To jest niepotrzebne - zaznaczyła.
- Kościół, nie tylko katolicki, ale także protestancki i prawosławny, odegrał w Polsce ogromną rolę. Ma prawo do tego, aby szerzyć swoje poglądy, domagać się regulacji. Ja jednak uważam, że nie do końca połączenie polityki z Kościołem jest słuszne - komentowała z kolei Urszula Pasławska z PSL.
Agnieszka Mirecka-Katulska z Polski Razem przypominała, że pozycja Kościoła nie jest w żaden sposób zagrożona.
- Istniał 2 tysiące lat temu, będzie istniał dalej - mówiła w programie "Babilon".
Dodała, że nie można sztucznie odgradzać Kościoła od sfery życia społecznego, w tym także politycznego.
Metropolita częstochowski: jakakolwiek próba odłączenia Kościoła od państwa jest niewłaściwa
Autor: kło//plw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24