W Krakowie i w Gdańsku rozpoczęły się protesty służb mundurowych. W czwartkowych pikietach uczestniczy w sumie około pięć tysięcy osób. Wszystkich łączy protest przeciwko planom zmian w systemie emerytur.
Większość funkcjonariuszy to pasjonaci, którzy wykonują swoją pracę mimo licznych niedogodności. Józef Partyka, pomorska "Solidarność" policjantów
Dwie trumny w Krakowie
W krakowskiej pikiecie uczestniczy - według wstępnych szacunków małopolskiej policji - około dwa tysiące osób. Protest przebiega spokojnie.
Po odczytaniu postulatów służb mundurowych funkcjonariusze powtórzyli rotę ślubowania i udali się pod Urząd Wojewódzki. Tam zostanie przekazana wojewodzie małopolskiemu petycja, skierowana do premiera Donalda Tuska.
Pikietę ma zakończyć złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Matejki. Na czele kolumny protestujących niesione są dwie trumny, symbolizujące "policję" i "służby mundurowe".
- Nikt z nas nie ma złudzeń. Wiemy, że nie jest to wycieczka krajoznawcza, ale wymuszona przez władze państwowe sytuacja - powiedział na Rynku przedstawiciel protestujących policjantów podkom. Janusz Łabuz.
Hymn w Gdańsku
W manifestacji, która przechodzi w czwartek ulicami Gdańska bierze udział około 3 tys. policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służby więziennej i straży granicznej niemal z całej północnej Polski.
Przed urzędem wojewódzkim funkcjonariusze odśpiewali hymn państwowy, rozwinęli też kilkudziesięciometrowy baner z nekrologami 120 policjantów poległych na służbie od 1990 roku.
- Większość funkcjonariuszy to pasjonaci, którzy wykonują swoją pracę mimo licznych niedogodności - mówił do zgromadzonych szef pomorskiej "Solidarności" policjantów Józef Partyka, przypominając przy tym, że policjanci odchodzący po 15 latach pracy na wcześniejszą emeryturę dostają 900 zł.
Przedstawiciele protestujących wręczyli wojewodzie i marszałkowi pomorskiemu petycję, w której zwracają się do premiera, aby nie wprowadzał zmian w przepisach dotyczących emerytur służb mundurowych.
Nowe emerytury
Przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat. Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz BOR - przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r.
Obecnie żołnierzom i funkcjonariuszom emerytura w wysokości 75 proc. wynagrodzenia przysługuje po 28. i pół roku służby, po 15 latach wysokość emerytury wynosi 40 proc. podstawy uposażenia.
Źródło: PAP