Polska

Duda na czele rankingu zaufania. Szydło ostro w górę

Polska


Andrzej Duda, Beata Szydło, Bronisław Komorowski i Paweł Kukiz - to liderzy rankingu zaufania do polityków według sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Leszek Miller, Jarosław Kaczyński i Ewa Kopacz najczęściej natomiast budzą w badanych nieufność.

Zaufaniem największej liczby badanych cieszy się prezydent Andrzej Duda (36 proc.), który zanotował wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem przeprowadzonym miesiąc temu.

Tuż za nim uplasowała się nowa premier rządu, Beata Szydło, do której zaufanie deklaruje 33 proc. ankietowanych. Zanotowała tym samym wzrost aż o 10 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego badania z września.

Trzecie miejsce przypadło Bronisławowi Komorowskiemu, wobec którego zaufanie deklaruje 29 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty proc.). Tuż za podium znalazł się Paweł Kukiz, któremu ufa 26 proc. badanych (wzrost o 6 punktów proc.). Dalej w rankingu są Ryszard Petru - 23 proc. (wzrost o 8 punktów proc.), Ewa Kopacz - 22 proc. (spadek o 5 punktów proc.), Jarosław Kaczyński - 20 proc. (wzrost o 3 punkty proc.), Grzegorz Schetyna - 20 proc. (nieuwzględniany w poprzednim badaniu), Władysław Kosiniak-Kamysz - 18 proc. (nieuwzględniany w poprzednim badaniu), Leszek Miler - 8 proc. (spadek o 2 punkty proc.) i Adrian Zandberg - 8 proc. (nieuwzględniany w poprzednim badaniu).

Ranking braku zaufania

Ankietowanych zapytano także, w stosunku do jakich polityków są najbardziej nieufni. Liderem tego rankingu okazał się Leszek Miller, któremu nie ufa 61 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc. w stosunku do poprzedniego badania z września) . Na drugim miejscu uplasował się Jarosław Kaczyński - 56 proc. (spadek o 6 punktów proc.), a tuż za nim Ewa Kopacz - 52 proc. (wzrost o 2 punkty proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Bronisław Komorowski 41 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Beata Szydło - 40 proc. (spadek o 9 punktów proc.), Grzegorz Schetyna - 40 proc. (nieuwzględniany w poprzednim sondażu), Paweł Kukiz - 47 proc. (zrost o 1 punkt proc.), Andrzej Duda - 35 proc. (spadek o 3 punkty proc.), Ryszard Petru - 33 proc. (spadek o 1 punkt procentowy), Adrian Zanberg - 29 proc. (nieuwzględniany w poprzednim sondażu), i Władysław Kosiniak-Kamysz (nieuwzględniany w poprzednim badaniu). Sondaż Millward Brown SA dla „Faktów” TVN i TVN24 został zrealizowany 18 listopada na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1002 pełnoletnich respondentów. Poprzednie badanie Millward Brown SA było przeprowadzone 19-20 września na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1028 osób pełnoletnich.

Autor: dln//gak / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości