Andrzej Duda i Mike Pence oddali hołd zgładzonym w Auschwitz

Polska

Aktualizacja:
Duda i Pence wspólnie z małżonkami zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenautvn24
wideo 2/35

Prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence złożyli w piątek wizytę na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Złożyli wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I, oddając hołd wszystkim ofiarom.

Politykom towarzyszą małżonki: Agata Kornhauser-Duda oraz Karen Pence.

Prezydent RP i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych weszli na teren byłego obozu przez bramę główną, nad którą widnieje napis "Arbeit macht frei". Przeszli alejkami do bloków w byłym obozie Auschwitz I, w których mieści się muzealna ekspozycja przybliżająca między innymi przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, w tym Polaków, Żydów i Romów, osób społecznie wykluczonych, a także deportacje oraz masową zagładę Żydów.

Pary prezydenckie złożyły w piątek wieńce z kwiatów w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przed Ścianą Straceń, która znajduje się na dziedzińcu Bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci. W tym miejscu w czasie istnienia obozu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Wśród zgładzonych były także kobiety i dzieci.

Prezydent RP i wiceprezydent USA zeszli też do celi męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Auschwitz. Znajduje się ona w podziemiach Bloku 11. Zwiedzili też stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, którą w poobozowym Bloku 27 przygotował jerozolimski instytut Yad Vashem.

Wizyta w Auschwitz-Birkenau

W piątek obaj przywódcy z małżonkami odwiedzili również były obóz Auschwitz II-Birkenau. To w nim Niemcy na masową skalę mordowali Żydów, jest to także symbol męczeństwa narodu romskiego. Niemcy więzili w Auschwitz II-Birkenau także wielu Polaków. Tam docierały między innymi w sierpniu 1944 roku transporty deportowanych z ogarniętej powstaniem Warszawy.

"Niech Auschwitz będzie przypomnieniem dla wszystkich ludzi wszystkich czasów, że milczenie w obliczu zła to zgoda na jego triumf" - napisał w piątek w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz wiceprezydent USA Mike Pence oraz jego małżonka Karen Pence.

Do księgi wpisała się też polska para prezydencka. "Stoimy na straży pamięci i prawdy o ludobójstwie, które popełniono tu, w największym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem Holokaustu, miejscem zagłady Żydów, męczeństwa Polaków, Porajmos Roma i Sinti, masowej śmierci jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości. Nigdy nie ustaniemy w walce ze złem" - czytamy.

Czwarty wiceprezydent odwiedzający Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Mike Pence jest czwartym urzędującym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, który odwiedził były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Przed nim byli tu George H.W. Bush, który później został wybrany na prezydenta, Al Gore oraz Dick Cheney. Były obóz zwiedzili też dwaj urzędujący prezydenci: Gerald Ford oraz George W. Bush.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: