TVN24 | Polska

"Jesteśmy w stanie podołać pod względem intelektualnym". Prezydent o inwestycji Google'a w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
PAP, TVN24
Duda: dziś oficjalnie firma Google poinformowała, że będzie inwestowała w centrum nowoczesnych technologii w PolsceTVN24
wideo 2/4
TVN24Duda: dziś oficjalnie firma Google poinformowała, że będzie inwestowała w centrum nowoczesnych technologii w Polsce

Podczas wizyty w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda mówił o planach firm Microsoft i Google, które zamierzają przeznaczyć łącznie trzy miliardy dolarów na inwestycje technologiczne w Polsce. - Z całą pewnością jesteśmy w stanie podołać tutaj pod względem intelektualnym najpoważniejszym wyzwaniom - mówił Duda.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent przypomniał na konferencji prasowej, że miesiąc temu firma Microsoft ogłosiła, iż zainwestuje w Polsce miliard dolarów w nowoczesne centrum przetwarzania danych.

- Dzisiaj oficjalnie firma Google opublikowała informację, że będzie także inwestowała w centrum nowoczesnych technologii w Polsce, również technologii informatycznych. To będzie jeszcze większa inwestycja niż inwestycja firmy Microsoft - mówił w Ogrodzie Różanym Białego Domu Andrzej Duda.

CZYTAJ RELACJĘ Z WIZYTY ANDRZEJA DUDY W BIAŁYM DOMU >>>

Prezydent zwrócił się do Donalda Trumpa: - Nie mam wątpliwości, że te amerykańskie inwestycje i ten dodatkowy impuls inwestycyjny, który mają w tej chwili amerykańskie firmy, wynika z bardzo skutecznej polityki, którą razem prowadzimy, a która zwiększa poczucie bezpieczeństwa, i obywateli w Polsce, i poczucie bezpiecznego inwestowania w naszym kraju, za co ogromnie dziękuję, bo to rzecz jasna oznacza nowe miejsca pracy w bardzo nowoczesnej gałęzi, jaką są technologie informatyczne.

- I cieszę się, ponieważ mamy w Polsce dużą liczbę świetnie przygotowanych do tego młodych informatyków, także młodych informatyków-inżynierów i z całą pewnością jesteśmy w stanie podołać tutaj pod względem intelektualnym najpoważniejszym wyzwaniom - mówił Duda.

Duda: dziś oficjalnie firma Google poinformowała, że będzie inwestowała w centrum nowoczesnych technologii w PolsceTVN24

Prezydent wyraził przekonanie, że "te inwestycje będą z pożytkiem i dla USA, i dla ich firm, a także i dla Polski poprzez miejsca pracy, poprzez zdobywanie doświadczeń przede wszystkim przez młodych ludzi, młodych inżynierów".

"3 miliardy dolarów inwestycji w Polsce w najbliższych latach"

Wcześniej o szczegółach inwestycji informował szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. "Polska staje się hubem cyfrowym Europy; Microsoft i Google jako partnerzy Chmury Krajowej zadeklarowali łącznie 3 miliardy dolarów inwestycji w Polsce w najbliższych latach" - napisał szef Polskiego Funduszu Rozwoju na Twitterze.

Informację o inwestycji Google w Polsce, której wartość może sięgać 1,5-2 mld dolarów, podał w środę "Puls Biznesu". Według gazety jej rozruch planowany jest na początek 2021 roku.

Z kolei Microsoft podpisał w maju z Operatorem Chmury Krajowej porozumienie, dzięki któremu w Polsce powstanie regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma być warta miliard dolarów.

Chmura Krajowa powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju w lutym 2019 roku. Obok usług chmurowych świadczy też m.in. usługi doradcze związane z procesem transformacji cyfrowej z wykorzystaniem chmury obliczeniowej.

Autor:pp

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości