Polska

Ewa Kurek miała dostać nagrodę Karskiego. Konsulat odwołał galę

Polska

Fakty TVNCzy w myśl ustawy o IPN problemy miałby Jan Karski? (materiał "Faktów" TVN z 1 lutego 2018)

Konsulat w Nowym Jorku odwołał galę wręczenia nagrody imienia Jana Karskiego - podała "Rzeczpospolita". Jedną z nagrodzonych osób miała być dr Ewa Kurek, która pisała między innymi, że "Żydzi delektowali się autonomiami i izolacją gett". Przeciwna przyznaniu nagrody historyczce była wykonawczyni testamentu Jana Karskiego, Kaja Mirecka Ploss.

Nagrodę Jan Karski Humanitarian Award przyznaje Polsko-Żydowski Komitet Dialogu, a coroczną uroczystość współorganizuje Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Jak napisała "Rzeczpospolita", lista tegorocznych laureatów znalazła się na zaproszeniach, które zaczęły już wpływać do gości.

"Getto warszawskie bawiło się"

W przyszłym tygodniu - jak informował dziennik - nagrodę mieli otrzymać konsul w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, były doradca szefa MSZ Matthew Tyrmand oraz dr Ewa Kurek.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że dr Kurek w przeszłości głośno kwestionowała ustalenia śledztwa IPN w sprawie mordu w Jedwabnem. Jest autorką książki "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945". Według relacji zamieszczonej w 2006 roku w "Gazecie Wyborczej", Kurek napisała w niej, że zwłaszcza dzienniki "nie pozostawiają cienia wątpliwości", że getta "w istocie rzeczy były zbudowanymi w latach 1939-1942 przez polskich Żydów za zgodą okupujących polskie ziemie Niemców autonomicznymi prowincjami żydowskimi".

Według Kurek, w pierwszych latach okupacji najbardziej zagrożeni byli Polacy, Żydzi zaś delektowali się "autonomiami i izolacją gett. Głodnych wprawdzie i chłodnych, ale z wolną sobotą, żydowskimi tramwajami, własną pocztą, policją, teatrami, restauracjami".

Jak relacjonowała "Gazeta Wyborcza", dr Kurek napisała, że w latach 1939-42 Warszawa poza gettem "była ponura i smutna. Żyła w niej ludność zaszczuta niemieckimi łapankami, egzekucjami i wywózkami do obozów koncentracyjnych". W tym czasie "getto warszawskie (...) bawiło się".

"Wyrażam ogromne oburzenie"

Przeciwna przyznaniu nagrody dr Kurek jest wykonawczyni testamentu Jana Karskiego i jedyna właścicielka wszelkich dóbr intelektualnych po nim - pisarka i działaczka społeczna Kaja Mirecka Ploss.

We wtorek jej oświadczenie zamieściła na Facebooku Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

"Ja Kaja Mirecka Ploss wyrażam swoje ogromne oburzenie, ale przede wszystkim niezgodę na przyznawanie Humanitarnej Nagrody im. Jana Karskiego dla Pani Ewy Kurek. Jestem - zgodnie z ostatnią wolą Jana Karskiego jedyną wykonawczynią testamentu Jana Karskiego i jedyną właścicielką wszelkich dóbr intelektualnych po Nim" - oświadczyła.

"Zaniepokojenie" przyznaniem nagrody dr Kurek wyraziła również Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

"Naszym zdaniem, to niezgodne z poglądami profesora Karskiego, który do końca życia wykładał na temat różnicy losu Żydów i Polaków w czasie okupacji, podkreślając, że tylko Żydzi byli narodem skazanym na całkowite unicestwienie" - oświadczyła fundacja.

"Kontrowersyjne publikacje i wypowiedzi dr Kurek wydają się iść w przeciwnym kierunku i budzą zastrzeżenia historyków badających okres II wojny światowej, w tym prof. Andrzeja Żbikowskiego, autora książki 'Karski', poświęconej historii życia Jana Karskiego w oparciu o kontekst Państwa Podziemnego w latach 1939-45" - dodano.

Gala odwołana

"Rzeczpospolita" przekazała, że przyszłotygodniowa Doroczna Noc Nagrody im. Jana Karskiego nie odbędzie się. Konsulat poinformował dziennik, że gala została odwołana "z przyczyn będących poza naszą kontrolą". Nowa data gali i osoby uhonorowane zostaną ogłoszone przez Polsko-Żydowski Komitet Dialogu.

Polsko-Żydowski Komitet Dialogu przyznaje nagrodę Jan Karski Humanitarian Awards "osobom demonstrującym społeczną odwagę w obliczu nasilającej się presji, inercji biurokratycznej, bezprawia czy zobojętnienia i spieszącym z pomocą tym, którzy padają ofiarą prześladowań, np. przemocy fizycznej bądź dyskryminacji na tle kulturowym".

Laureatką nagrody była m.in. Irena Sendlerowa.

Autor: js/adso / Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna/wikipedia