- Nie ma alternatywy dla Unii Europejskiej, nie ma alternatywy dla NATO. W tych bardzo trudnych i wymagających czasach stanowisko Francji i stanowisko Polski są do siebie bardzo zbliżone - mówił premier Donald Tusk w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Później Tusk udał się do Berlina na rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Na poniedziałek premier Donald Tusk miał zaplanowane wizyty w Paryżu i w Berlinie.
Najpierw odwiedził stolicę Francji. W Pałacu Elizejskim szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Jeszcze przed rozmową w cztery oczy obaj politycy wystąpili na wspólnym briefingu.
Macron o "wielkiej radości" z powodu wizyty Tuska
- Francja i Polska przygotowują się do otwarcia nowego rozdziału w relacjach, przygotowaniu nowego traktatu dwustronnego, który zastąpi ten z 1991 roku. Ten traktat określi nowe ramy naszej współpracy we wszystkich dziedzinach: obronności, energii jądrowej, współpracy naukowej, językowej, kulturalnej - wyliczał prezydent Macron.
Podkreślił, że "te tematy znajdują się w sercu relacji francusko-polskich i w sektorach strategicznych dla przyszłości Europy".
- W czasie rozmowy poruszymy bardzo ważne tematy, przede wszystkim wsparcie dla Ukrainy. Niestety za kilka dni obchodzimy drugą rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę. Chciałbym tutaj przypomnieć o naszym niesłabnącym wsparciu dla Kijowa i narodu ukraińskiego. Chciałbym podkreślić zaangażowanie Polski - powiedział Macron.
Mówił o "przyjaźni" i "wielkiej radości" z powodu wizyty Tuska. - Cieszę się, że jest pan dzisiaj z nami i reprezentuje europejskiego partnera w stawianiu czoła wielkim wyzwaniom, które na nas czekają - dodał prezydent.
Tusk: nie ma alternatywy dla UE, nie ma alternatywy dla NATO
Tusk podkreślał, że "Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele". - Mam takie poczucie, że w tych bardzo trudnych i wymagających czasach stanowisko Francji i stanowisko Polski są do siebie bardzo zbliżone. I to we wszystkich istotnych kwestiach - mówił.
- Chcę tutaj w Paryżu bardzo wyraźnie jeszcze raz podkreślić, że nie ma alternatywy dla Unii Europejskiej, nie ma alternatywy dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO. Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że Unia Europejska, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi i gotowymi do obrony własnych granic, własnego terytorium i do obrony i wsparcia naszych sojuszników i przyjaciół spoza Unii Europejskiej - podkreślił premier.
Cytował "Trzech muszkieterów" Alexandra Dumasa. - To chyba tutaj w Paryżu najdobitniej brzmią słowa "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". To są słowa i to jest filozofia, która legła u podstaw Unii Europejskiej, NATO. To są słowa, które dobrze ilustrują ideę solidarności, która stała się fundamentem nowoczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski - podkreślił.
"Megaplan dla bezpiecznej Europy jest dzisiaj absolutnie potrzebny"
Jak mówił polski premier, słowo "bezpieczeństwo" jest dziś słowem-kluczem. Przypomniał, że minęło już 10 lat, kiedy odwiedził większość europejskich stolic z propozycją unii energetycznej, czyli planu bezpieczeństwa dla Unii Europejskiej. - Dzisiaj mogę tylko powiedzieć, że energetyka, żywność i obronność - to są te trzy filary naszego wspólnego bezpieczeństwo i bardzo bym chciał, żeby Francja i Polska dalej współpracowały w sposób niezwykle intensywny - podkreślił szef polskiego rządu.
- Megaplan dla bezpiecznej Europy, dla bezpieczeństwa europejskiego jest dzisiaj absolutnie potrzebny - oświadczył Tusk.
Tusk: chciałbym, żebyśmy wysłali dzisiaj wspólny sygnał
Premier powiedział, że "będzie szukał wspólnych rozwiązań z francuskimi przyjaciółmi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe". - Trudno znaleźć w Europie bardziej proukraińskiego polityka niż ja i trudno znaleźć w Europie bardziej proukraiński naród niż polski, ale musimy także mieć na uwadze interesy bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy - mówił.
- Chciałbym, żebyśmy dzisiaj wysłali Europie i całemu zachodowi wspólny sygnał, że jesteśmy gotowi do pełnej solidarności we wszystkich, nawet najtrudniejszych sytuacjach. Cieszę się, że także tutaj odnawiamy w jakimś sensie Trójkąt Weimarski - dodał.
Po rozmowach z Macronem Tusk udał się do Berlina na spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem.
Spotkanie szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego
Tego samego dnia, co Donald Tusk, z wizytą do Paryża udał się szef MSZ Radosław Sikorski, który na zamku La Celle-Saint-Cloud spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec - Stephane'em Sejourne i Annaleną Baerbock.
Spotkanie służyło zapowiedzianemu w styczniu przez Sikorskiego odnowieniu formuły Trójkąta Weimarskiego, który przez lata był ważnym narzędziem polskiej polityki europejskiej. Polski minister przekazał, że tematami rozmów będą m.in. wsparcie dla Ukrainy oraz wspólna polityka obronna Unii Europejskiej. - Będziemy przekonywać niemieckich i francuskich partnerów do kompromisu w sprawie podwyższenia budżetu obronnego Unii Europejskiej - powiedział Sikorski.
Utworzony w 1991 roku Trójkąt Weimarski to platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24