"Od pierwszej klasy szkoły podstawowej do końca studiów widzimy szlak bojowy ministra Czarnka"

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: od pierwszej klasy szkoły podstawowej do końca studiów widzimy szlak bojowy ministra Czarnka i dewastowanie edukacji
Tusk: od pierwszej klasy szkoły podstawowej do końca studiów widzimy szlak bojowy ministra Czarnka i dewastowanie edukacjiTVN24
wideo 2/8
Tusk: od pierwszej klasy szkoły podstawowej do końca studiów widzimy szlak bojowy ministra Czarnka i dewastowanie edukacjiTVN24

Szef PO Donald Tusk na spotkaniu z młodzieżą w Łodzi był pytany o jego plan na poprawę systemu edukacji. - Szkoła nie może być silna, jeśli nauczyciel to najbardziej upokarzany w tej chwili zawód w Polsce. Nauczyciel powinien być zawodem szczególnej troski państwa - odpowiadał.

We wtorek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wziął udział w spotkaniu otwartym z młodzieżą w łódzkiej Mediatece MeMo. - Myślę, że młodzi ludzie szczególnie rozumieją kwestie praw kobiet, szczególnie dzisiaj, w Polsce, w której rządzi partia, która z kobiet uczyniła ofiary własnej polityki - mówił między innymi.

- Różnice pokoleniowe są dzisiaj o wiele wyraźniejsze, niż były kiedykolwiek z wielu powodów cywilizacyjnych, nie tylko tutaj lokalnie polskich, ale my i tak musimy znaleźć te elementy wspólne, wspólne ryzyka, wspólne wartości, żeby wspólnie zrealizować te kilka projektów, które pozwolą wam powiedzieć, że tu jest moja przyszłość - dodawał.

Tusk: szkoła musi być wolna od presji ideologicznej, presji partyjno-politycznej

W trakcie spotkania Tusk został zapytany przez ucznia szkoły średniej o plan na przyszłość edukacji i naprawę tego systemu, a także o plan na wsparcie psychiatrii. Odpowiedział, że sprawa ta dotyka go "w wielu wymiarach, szczególnie", ponieważ jest z zawodu nauczycielem historii, a jego najstarszy wnuk od września będzie uczniem liceum. 

- Patrzę na to, co minister Czarnek robi z edukacją i tak naprawdę, to nie jest gra z nazwiskiem pana ministra, ale czarna rozpacz może ogarnąć człowieka, (jak się patrzy - red.), ile zmarnowano przez tych siedem lat, jeśli chodzi o szkolnictwo - mówił.

Jak zwracał uwagę, "od pierwszej klasy szkoły podstawowej do końca studiów widzimy szlak bojowy ministra Czarnka i dewastowanie edukacji". - Z mojego punktu widzenia kluczową rzeczą jest to, żeby władza dobrze rozumiała, dlaczego dzisiaj, jak nigdy wcześniej, młodzi ludzie, szczególnie dotyczy to licealistek i licealistów, są poddawani drastycznej presji - zaznaczał. 

Czarnek do dymisji? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Tusk dodał, że "depresja stała się nie terminem medycznym, o którym się czyta w podręcznikach, ale codziennym doświadczeniem setek tysięcy młodych Polek i Polaków". - To nie jest żaden zły humor czy kaprys, tylko coraz częściej mamy do czynienia z bardzo poważną traumą - tłumaczył.

- Wasze pokolenie poddane jest presji, która musi zostawiać ślady. Niestety, doświadczenie pandemią, wojną na Ukrainie, generalną niestabilnością, rewolucją technologiczną, słabością szkoły - wymieniał. - Szkoła nie może być silna, jeśli nauczyciel to najbardziej upokarzany w tej chwili zawód w Polsce - podkreślił. Jego zdaniem zawód nauczyciela powinien być "zawodem szczególnej troski państwa".

Szef PO pytał przy tym: - Jak szkoła ma normalnie funkcjonować, jeśli nauczyciele myślą, jak przetrwać od pierwszego do pierwszego, a uczennice i uczniowie, to badanie dwóch szkół w województwie pomorskim, dyskutują między innymi o tym, czy życie ma sens?

- Musimy sobie zdać sprawę, wy zdajecie sobie z tego sprawę lepiej niż minister Czarnek i jego kompania, że stało się coś naprawdę bardzo niepokojącego i młodzi ludzie wymagają dzisiaj przemyślanej, mądrej, zaangażowanej pomocy - stwierdził.

Tusk postulował, że "szkoła musi być wolna od presji ideologicznej, presji partyjno-politycznej". - Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, w jaki sposób PiS i pan Czarnek mieliby odbudować nadzieję młodego pokolenia w szkole, że szkoła może dać i narzędzia i przygotować do wolności i dać szansę na rozwiązanie problemów, które się czają tuż za rogiem - mówił. - Tu jest autentyczna prawdziwa rewolucja postaw u tak zwanych dorosłych, którzy za organizację szkoły i za to, kto szkołą się zajmuje, odpowiadają - oświadczył. 

>> Czy słucha opinii publicznej? Czarnek: liczę się przede wszystkim z głosem kierownictwa PiS i premiera

Tusk: szkoła musi być wolna od presji ideologicznej, presji partyjno-politycznej
Tusk: szkoła musi być wolna od presji ideologicznej, presji partyjno-politycznejTVN24

Tusk: musimy odblokować możliwość wzięcia kredytu dla tych wszystkich, którzy pracując, nie mają gdzie mieszkać

Tusk w Łodzi mówił także o przedstawionym wczoraj programie Kredyt Zero Procent. Pytany był w tym kontekście, czy ta propozycja nie wpłynie na wzrost cen nieruchomości. - Uchylałbym obawy niektórych ekspertów, że tego typu programy wsparcia kredyt zero procent czy dopłata do najmu muszą wpłynąć na wyraźny wzrost ceny - odpowiadał.

- Generalnie nie ma za bardzo wpływu. Zobaczmy na przykład dzisiaj: ceny nieruchomości, ceny mieszkań galopują, wzrost cen jest niebywały i przecież nie dlatego, że PiS zbudował za dużo mieszkań albo że dołożył za dużo pieniędzy wam. Ceny mieszkań nie wzrastały, wtedy kiedy myśmy wybudowali 250 tysięcy mieszkań, oferując program podobny (...) do kredytu zero procent - opisywał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dużo niższa rata, dopłata do najmu. Oto plan Tuska

Przypomniał, że chodzi o programy Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych, w ramach których - jak mówił - powstało 250 tysięcy mieszkań, a "ceny nieruchomości nie poszły jakość radykalnie w górę". - My zakładamy, że tego typu interwencja państwa na rzecz przyszłych kredytobiorców powinna zwiększyć dość wyraźnie podaż. I w związku z tym w sposób naturalny może dojść do autoregulacji, żeby ceny nieruchomości za bardzo nie poszły w górę - mówił.

Tusk zwrócił przy tym uwagę, że w Polsce występuje model, w którym ludzie chcą mieć własne mieszkanie, zaś najem traktują jak coś doraźnego. - Docelowo prawie każdy chce mieć własne mieszkanie i ta potrzeba własności nie ułatwia budowy modelu duńskiego, czy niemieckiego, w którym ludzie korzystają z budownictwa państwowego, spółdzielczego, gminnego i najem jest dla nich podstawową formą zabezpieczenia własnych potrzeb mieszkaniowych - zauważał.

Wyraził nadzieję, że to podejście będzie się zmieniać, jednak będzie wymagało czasu. - A mi się wydaje, że wasze pokolenie za bardzo czasu nie ma. Jeśli my byśmy się decydowali na ten kredyt zero procent (...) to dlatego, że my nie mamy czasu. Wy nie możecie czekać na zmianę modelu kulturowego albo że powstanie podobny do duńskiego, czy niemieckiego wielki ruch spółdzielczy, czy takich kas mieszkaniowych, które ułatwiają masowy najem - mówił do młodych.

Szef PO przyznał, że potrzebne są rozwiązania, które "niemal od jutra, a nie za 50 lat" sprawią, że pracującą w Polsce parę będzie stać na "mieszkanie, na kredyt lub na najem". - Będziemy szukali różnych sposobów, żeby ceny mieszkań nie wzrosły, ale musimy przede wszystkim odblokować możliwość wzięcia kredytu dla tych wszystkich, którzy pracując, nie mają gdzie mieszkać - dodał.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: zdj. organizatora

Pozostałe wiadomości

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Ekipy ratunkowe próbują dotrzeć na miejsce, ale utrudnia to gęsta mgła. "Nadal mamy nadzieję, ale wiadomości napływające z miejsca katastrofy są bardzo niepokojące" – powiedział anonimowo jeden z irańskich urzędników.

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. "Wiadomości bardzo niepokojące"

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. "Wiadomości bardzo niepokojące"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Możliwe są intensywne opady deszczu, wiatr w porywach mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedzielne popołudnie w wielu częściach kraju jest burzowe. Niebo zasnuwają ciemne chmury, zrywa się wiatr, pada, a miejscami sypie gradem. W Toruniu doszło do podtopień.

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami prawie w całej Polsce. Dla części województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego. Głównym zagrożeniem podczas burz będą obfite opady deszczu.

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl